Padesát milionů na volební kampaň, ale co postižení hříšného prezidentského kandidáta?

Prezidentské volby mají být konečně takovou menší divadelní hrou na transparentnější politiku. Kandidáti na prezidenta budou muset mít speciální “volební” účty, na kterých každý bude moci vidět za co ten daný kandidát utrácí peníze. Padesát milionů korun je tím kouzelným bakšišem, za který si stranicky nestraničtí kandidáti koupí od lidí místečko v Pražském hradě. 

Ticho, nerušit, levice i pravice se veřejně dohodla na omezeních během prezidentské kampaně. Každý kandidát bude mít volební tým, který bude zodpovědný třeba za financování kampaně. Je vtipné sledovat politiky z Poslanecké sněmovny jak se jeden před druhým snaží co nejvíce zdemokratizovat nový druh voleb. Zatím si můžeme naivně jako občané České republiky myslet, že takové ty prezidentské volby budou maličkatou generálkou pro velké volební klání.

Kdykoli se levice i pravice shodne na něčem, měli by občané zvednout obočí nad jejich jednáním. Pokaždé , když tyto dva tábory souhlasí, znamená to, že někde ve větším pozadí bude něco ne moc pěkného. Na jednu stranu tady máme jakýsi limit. Na stranu druhou tady není prakticky možnost zakázat prezidentskému kandidátovi pokračování v prezidentském tažení, pokud takový kandidát poruší pravidla související s jeho kandidátkou.

V tento okamžik dojde k potrestání někoho z členů týmu hřešícího kandidáta, kdežto samotný kandidát může ve svém tažení pokračovat vesele dál. Například ve Francii je takový kandidát, hříšník, potrestaný zákazem kandidovat na prezidentský post po dobu pěti let. Máme tady jakýsi transparentní způsob vedení prezidentské kampaně, ale nemáme tady nezávislý orgán, který by hlídal průběh volebního prezidentského běsnění.

Účetnictví prezidentské kampaně má být do dvou měsíců od konce kampaní zveřejněný na internetu. Účetnictví musejí prezidentští kandidáti předat ke kontrole sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Ten později může sám poukázat na účetní chyby. Političtí kandidáti podporovaní přímo nebo nepřímo politiky, budou nyní posuzováni, jestli jejich účetní vedení prezidentské nominace je v pořádku. Tady může být možný střet zájmů. V zahraničí je obvyklé během prezidentských voleb ustanovení nezávislé komise, která je složena ze širokého spektra společnosti.

Tady se opět se vším budou zabývat ti, kteří prezidenta připravují na jeho kandidátku. Jednotlivé strany se chovají jako malé děti. Říkají, že s kandidáty nechtějí mít nic společného, jen je budou doporučovat jako stranické kandidáty. V tu chvíli když toto politik nebo partaj prohlašuje, měli by všichni lidé zbystřit. Politici si opět hrají na pohádkáře a doufají, že jim jejich pohádkové příběhy každý uvěří.

Každopádně politici nemohou nazývat jejich návrh na prezidentskou kampaň za nějaký demokratičtější styl  voleb. Dokud není stanovený nezávislý dozor nad volbami, dokud tady není možnost zakázat prezidentskému kandidátovi pokračování v kandidatuře v případě prohřešku, tak nemůžeme říkat, že princip voleb je dostačující.