Rathování volá po stranickém zemětřesení, k němu však nedojde

Kde se zastaví čistky  po Davidu Rathovi? Tento člověk nebyl řadovým poslancem, byl jedním z nejviditelnějších představitelů Sociální demokracie. Rozhodně tato situace nenahrává politické kultuře, nenahrává náladám občanů. Komu nahrává situace toho podivného rathování? Především představiteli socialistů Urbanovi, který několik let vystupuje proti tomuto poslanci. Představitelé TOP09 i ODS  mohou být štěstím bez sebe, najednou tady mají celkem výraznou souhru k jejich tažení proti socialistům

Politické hrátky s Kalouskem na pražském magistrátě jsou oproti kauze Ratha bezvýznamnou etudou. Rath a jeho stračí úmysly poškodily především celou ČSSD. Představitelé této partaje mohou říkat co chtějí. Mohou se distancovat jak nejvíc mohou, ale stejně nezastíní ten jasný fakt, a sice , že tento tolik pěstěný rétor partaje selhal a stáhnul s sebou celou stranu.

Na jedné straně tady vidíme pranýřování před médii. Veleslavný předseda, bývalý ministr financí a zároveň člověk, který v minulosti zneužil pět milionů z poslaneckých náhrad, nyní veřejně pranýřuje svého přítele. Trošku mi to celé dění připomíná hru slepce, ve které se stranické předsednictvo rádo distancuje od proradného člena, a na druhou stranu s ním velmi rádo hrálo politické hry.

Stranický hněv se rozezněl po středočeské ČSSD. Tam dojde k určitému zemětřesení. Já osobně se domnívám, že toto zemětřesení je pouhým divadlem na média. Ti nejviditelnější lidé se vyhodí, aby tam zůstali ti v pozadí. Je správné, když dojde k čistkám pouze na tomto kraji? Sám Sobotka se během svého sobotního vystoupení přeřekl a hovořil krátce o severočeské Sociální demokracii. To je také místo, které bylo zaplevelené především Paroubkem a jeho kamarádšofty.

Těch míst vhodných k čistkám by bylo mnohem víc. To nemusí plně souviset s populárním tématem posledních dnů. Takových Rathů je v této partaji mnoho. Sociální demokracie se chová jako proradný přítel, který má styky i s těmi ne zrovna morálně čistými osobami. Jen co jejich kauzy a chování prasknou, ihned se vedení distancuje, i když muselo alespoň přinejmenším tušit co se v okolí děje. Nemělo by konečně vyvodit zodpovědnost také celé předsednictvo ČSSD?

Rath nebyl řadovým členem, byl jakousi vlajkovou lodí, tím kdo dostával dostatečně velký prostor. Tento člověk měl být v listopadových volbách zárukou vítězství nejen na Středočeském kraji, ale také v celé republice. Nyní se budou jako králíci z klobouku tahat jednotlivé osobnosti ze středních Čech. To, o co nyní Sociální demokracie usiluje, není důsledné očištění. Hlavním úkolem je přivést mediální pozornost někam jinam. Hlavním úkolem je přivést jiné lidi. Co na tom, že tito lidé spolupracovali s Rathem a mají jistou spoluzodpovědnost za celkový stav věci.

Situace volá po velkém zemětřesení, jenže touha po politických prebendách je příliš veliká. Nyní se nemá co řešit. Přijdou noví malíři, aby nakreslili nové Potěmkinovské vesnice s idylickou atmosférou, ve které proradný předseda s prazvláštní minulostí bude otcem socialistů, ve kterém se všichni zlí a špatní vysublimují do stádia minulosti. Raději se zavedou nové pojmy jako další Kubiceho načasování za účelem poškození socialistů. Jak je snadné chybu ideologicky hodit na jiné. Ostatně i toto je prastarý politický trik. Stačí se podívat do politické historie.

Někteří lidé vnímají aféry Kalouska z pražského zastupitelstva a Ratha jako nějakou snahu o globální očištění české politiky. Já osobně si to nemyslím. Tady nejde o nějakou očistu, ale o sled náhodných událostí, ve kterých někteří proradní byli veřejně odhaleni. I když ve věci Kalouska je jeho problém známý minimálně rok. Politika je stále špinavá stoka, ve které největší špindírové mohou kárat ostatní, protože o jejich vině kolují všeobecné diskuse bez policejního divadélka.

Sobotka na jednu stranu prohlašuje padni komu padni. Ale jeho slovům málokdo uvěří. Všichni víme, že tady nejde o to padni komu padni. Strana dohlíží na to aby cílené padni komu padni bylo politicky řízené. Tady musí padnout ti, kteří nepoškodí ČSSD. Zánik celé středočeské ČSSD by znamenalo konec nebo vážné následky pro celou stranu. Kdyby se skutečně měla celá kauza Rath řešit podle toho padni komu padni, muselo by dojít k rozpadu celé sociální demokracie, muselo by dojít k nové rekonstrukci celého ústředního výboru partaje. Muselo by dojít také k totálnímu rozkladu celé středočeské ČSSD.

Politika obecně je ve tvaru politické prožranosti, ve které nejde řešit situaci důsledně, protože by došlo k rozkladu celého politického klimatu v zemi. Kdyby vše musela řešit důsledně v ODS, TOP09 nebo třeba v ČSSD, došlo by k rozkladu těchto partají, protože nezákonná chování se jako plíseň prožírají do všech stranických vrstev.

SDÍLET