V Albánii při školním výletu tragicky zahynulo 14 mladých lidí

Albánii v těchto dnech stihla obrovská tragédie mladých lidí. Výlet vysokoškolských studentů se v okamžiku změnil v noční můru. Autobus se 33 studenty sjel ze silnice a zřítil se ze zhruba 100 metrového srázu, kde se roztříštil jako skořápka. V jeho troskách zahynulo 14 mladých lidí a dalších 22 bylo těžce zraněno.

Premiér Albánie, Berisha, z amerického Chicaga, kde se zúčastnil summitu NATO, do své vlasti poslal kondolenci pozůstalým, jednotliví ministři albánské vlády se doslova předháněli v tom, kdo bude na místě nehody dřív, aby před televizními kamerami a tiskem demonstrovali svou sounáležitost s pozůstalými. – Podobné jednání, jehož cílem je se na tragédii spíše zviditelnit však vyvolává značnou vlnu nevole a naštvanosti u albánské veřejnosti.

Cestování po albánských neudržovaných komunikacích, které jsou často v naprosto katastrofickém stavu je mnohdy ruskou ruletou. Prostředky hromadné dopravy jsou navíc také ve špatném technickém stavu. To, co by u nás v srdci Evropy neprošlo technickou kontrolou, to na jihu Evropy bez problémů projde jako “spolehlivý” dopravní prostředek. Místní řidiči se často chovají velice nezodpovědně a pravděpodobnost případné dopravní nehody se tak ještě zvyšuje. Na trase Elbasan – Sarande se mělo jednat o klasický školní výlet dvou autobusů se 75 studenty třetího ročníku fakulty jazyků a literatury a jejich tří profesorů.

Většina studentů pocházela z albánského města Mollas, které sousedí se zmíněným Elbasanem. Plány na krásný výlet strávený u moře bohužel zhatilo obrovské neštěstí. Příčina nehody zatím ještě není jistá, spekuluje se však o tom, že autobus se studenty jel po horské silnici příliš rychle. Jeden z autobusů zřejmě v důsledku rychlé jízdy selhal a záhy se zřítil přímo do sto metrů hlubokého srázu. 33 mladých lidí, kteří v autobuse seděli, se tak najednou ocitlo uprostřed pekla.

Zranění studenti byli z havarovaného autobusu vrtulníkem přemístěni do 220 kilometrů vzdálené vojenské nemocnice v Tiraně. Albánská vláda na dnešní den výhlásila národní den smutku. Předsedkyně albánské poslanecké sněmovny, společně s vůdcem opoziční socialistické strany Edi Ramou v tiranské nemocnici navštívili zraněné a před televizními kamerami darovali svoji krev. Albánie se také zavázala, že veškeré náklady spojené s pohřbem studentů budou hrazeny ze státního rozpočtu.

Z obecného hlediska je stav albánských silnic považovaný za katastrofální. Je však tehnický stav komunikací také hlavní příčinou autonehody? To se zatím neví. Albánský ministr totiž ihned pohotově dodal, že celý úsek silnice, po které oba dva autobusy jely, byl po nedávné důsledné opravě. Zpravodajský server CNN hovoří ovšem o zcela jiné příčině autonehody. Podle tohoto serveru se autobus z neznámých příčin pokusil na cestě zastavit, ale selhal a místo zastavení směřoval ven ze silnice do již zmíněného srázu.

Vyprošťování osádky havarovaného autobusu bylo velmi složité. Přístup do hluboké rokle, ve které se autobus nacházel, byl velmi problematický. To, co dříve připomínalo autobus, vypadalo jako halda zmačkaného papíru. Není divu, že zahynulo tolik lidí. V nemocnici, ve které jsou zranění cestující autobusu, je nedostatek krve. Média vyzývají obyvatelstvo přilehlých oblastí k dárcovství krve. Mnoho zraněných je v bezvědomí a jejich životy visí na velmi tenkém vlásku.

Svou soustrast vyjádřil také premiér sousedního Kosova. Zatímco zranění bojují o své životy. Kolegové studentů se scházejí před vchodem do elbasanské university a rozsvěcují svíčky jako znamení smutku nad ztrátou životů svých kamarádů. Podle posledních informací z albánských serverů vyplývá, že řidič autobusu také zahynul. Před nehodou prý podle svědků zoufale křičel, že mu nefungují brzdy. V 00:35 potvrzuje albánské ministerstvo zdravotnictví 14. oběť neštěstí. Vlajky s dvojhlavou orlicí jsou spuštěny na půl žerdi, v albánských rádiích hraje pouze vážná hudba a celá Albánie je ponořena do státního smutku.