Burgas může být omluvenkou pro napadení Íránu, je to výsledek zpravodajských her

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil Írán z provedení bombového útoku proti izraelským turistům v Bulharsku, který zabil 7 lidí a zranil více než 30 lidí. “Všechny známky vedou k Íránu. Teprve v několika posledních měsících jsme byli svědky íránských pokusů útoků na Izraelce v Thajsku, Indii, Gruzii, Keni, na Kypru a na dalších místech, ” řekl v prohlášení, pro Reuters Netanjahu. Íránská ambasáda v Bulharsku popřela jakékoli íránské zapojení do útoku, a odsuzuje násilí v oficiálním prohlášení.

Podle ruské agentury Interfax, Hizballáh rovněž odmítl izraelské obvinění, že by skupina byla zodpovědna za útok. ” Sebevražedný atentátník nemohl být žádným způsobem rozpoznatelný od ostatních turistů na letišti,” řekl Cvetan Tsvetanov, bulharský ministr vnitra na tiskové konferenci. Dodal, že muž mohl být v Bulharsku mezi 4 a 7 dny a je ve věku kolem 35-36 let, ale odmítl říct, zda existuje konkrétní podezření na konkrétní osobu.

Mezitím vyšetřovatelé našli v troskách byl nalezen řidičský průkaz původem z amerického Michiganu, podle údajů médií má jít o doklad sebevražedného atentátníka. Americké úřady ale potvrdily, že nemají žádný záznam o muži uvedeném na dokladech. Úřady vědí kdo je za útokem. Tento člověk s vymyšlenou identitou uvedenou na dokladech ale oficiálně neexistuje. To je velmi častý postup tajných služeb. Falšování dokladů, které je jinak trestné, je ve světě zpravodajských služeb regulérním způsobem krytí lidí na výplatních páskách tajných operací. Tohoto se samozřejmě dopouštějí všechny tajné služby, kdy pod smyšlenou identitou s falešnou minulostí fungují agenti, najmutí vrahové, v cílové oblasti. Výjimkou zcela jistě není ani Česká republika, která rovněž pravděpodobně vlastní takové tajné agenty skryté pod cizími jmény a identitami.

Se změnami identit je známý také Mossad, který nevyčnívá z řad. Ázerbajdžán je oblíbenou destinací Mossadu. Zde se najímání místní obyvatelé po pečlivé prověrce do služeb speciálních složek Mossadu. Je veřejné tajemství, že Ázerbajdžán a jeho občané jsou nejčastěji používaní k zabíjení vědců v Íránu. Myslím si, že situace v Burgasu by měla být posuzována velmi opatrně. Mezi Íránem a Izraelem zuří otevřená válka ve světě nul a jedniček. Izrael za americké pomoci vyvíjí škodlivé programy a viry, které jsou nejdříve testované v Izraeli a teprve posléze jsou nasazené v Íránu proti místním počítačům vlády a dalším institucím. Stačí si vzpomenout na jeden dokument o Mossadu natočený americkým režisérem, stačí si vzpomenout na desítky dokumentů o tajných službách.

Svět tajných služeb je jiným světěm, kde terorismus není terorismem, ale obyčejným nástrojem sloužícím k obhajobě národních a obchodních zájmů jednotlivých států.  Násilná vražda z rukou tajného agenta není vraždou, ale obyčejným krokem zmizení člověka. Používání terorismu a teroristických akcí k prosazení svých zájmů, k morálnímu ulehčení jedněch vražd, to je prastarý nástroj snad všech režimů. Pokud tady máme boj o moc a nadvládu v regionu, lze očekávat užití terorismu jako legitimního kroku k získání větší morální a psychologické převahy.

Jak by k celému případu přistupovali nezávislí vyšetřovatelé? Hledali by někoho, kdo má objektivní motiv k provedení útoku. Tento motiv mají obě dvě strany.  Írán může vyvolat psychologický boj, ve kterém chce ukázat, že není na planetě místo, kde nejsou izraelští občané v bezpečí. Na druhou stranu je tady také Izrael, který nyní nemůže na Írán zaútočit, protože by si vysloužil mezinárodní opovržení. Ve světě zpravodajské války se může skrývat mnoho činů obou stran, o kterých nemáme pražádné tušení. Izrael zabíjí íránské vědce, zcela jistě vede počítačovou i další zpravodajskou válku ve snaze podkopat íránský vliv. Stejně tak Írán podniká zpravodajské kroky k tomu, aby i on snížil vliv Izraele a USA. Zcela jistě podporuje protiizraelské a protiamerické subjekty v širém regionu.

Určitou roli v celé mozaice hraje také Saudská Arábie, která pomáhá jak Izraeli, tak USA. Ten problém je příliš složitý. Nelze označit jednoho nebo druhého viníka. Každopádně stačí sledovat reakce Izraele. Pokud Izrael chce zaútočit na Írán, již dávno musejí existovat plány na útok. Taková příprava na válku trvá několik týdnů, měsíců, let. Je to plán zrozený hlavně právě na zpravodajských informacích. Proč Izrael reaguje hystericky a hovoří o okamžité odplatě, aníž by specifikoval typ odplaty? Jedním motivačním bodem může být využití nastalé situace a nálady, která by mohla ospravedlnění leteckého útoku například na jaderná zařízení, na státní úřady Íránu.

Plán útoku existuje, ostatně nedávno o tom psali v The New Yourk Times. Plány existují, motiv také. společnost a zároveň jednotlivé státy dobře seznámené se zpravodajskou situací nyní z alibismu přehlédnou zpravodajské dění a začnou hrát hru na téma otevřených, veřejně dostupných informací, které mohou být zpravodajsky upravované. Zájem Izraele je zahájit otevřený vojenský útok na Írán. Teroristický útok v Burgasu je dobrá pomůcka pro zahájení nových vojenských operací.

Proč by Írán nyní riskoval otevřený střet teroristickým útokem, když má na svojí straně Čínu a Rusko? Pokud by k takovému činu Írán sáhl, bylo by to od něj hloupé a naprosto nepromyšlené. Na druhou stranu, může být íránský útok reakcí na nějakou izraelskou zpravodajskou hru. Kidon z Mossadu mohl podniknout nějakou jejich “čistící” akci, která mohla vyvolat tento čin. Žádné zpravodajské služby nehledí na civilní oběti. Zvláště v takových regionech, jakými je Izrael a Írán.

Zatím rychlá inklinace Izraele k silné odpovědi naznačuje, že za útokem může být samotný Izrael. Izrael také mohl vyprovokovat jiné zpravodajské služby, aby sáhly k takovému odpornému činu, jakým je zabití civilistů. Tohle je především zpravodajská válka, ve které vyšetřovatelé nehledají skutečné, nýbrž fiktivní pachatele. Všechny karty nyní hrají pro Izrael a jeho zahraniční zájmy. Celou dobu přesvědčoval ostatní o nutnosti útoku. USA s Izraelem a Saúdskou Arábií kdysi sepsal tajnou dohodu o neútočení na Írán. Tato dohoda je veřejně známá, několik novinářů o ní napsalo několik článků. Samozřejmě všechny zainteresované strany vše popírají.

Izrael potřeboval záminku k otevřenému, nikoli uzavřenému útoku. Nyní ji mají, nic nestojí v cestě dávno připraveného plánu. Nyní už možná i zdrženlivá Amerika kývne na izraelské vojenské operace. nyní možná přehlídne rostoucí válečné výdaje USA. Je vysoce pravděpodobné, že Izrael i USA využijí chaosu a naplánují ostré odpovědi mající za úkol přeměnu politického stavu ve svůj prospěch