Dveře se zavírají, vozíčkáři máte smůlu. Aneb další diskriminace občanů s handicapem

Zrušili stanici metra, zdravotně postižení máte smůlu. Přesně tak aplikuje svou vstřícnost Dopravní podnik města Prahy. Léta slibuje budování výtahů. Dokonce zástupcům zdravotně postižených nasliboval harmonogram, podle kterého by měly být výtahy stavěny na mnoha stanicích metra. Pryč jsou sliby o výtazích na Karlovo náměstí. V těchto dnech měl být dokončený bezbariérový vstup pro stanici Můstek. Opět je to ryzí sen, nikoliv realita. 

Zdravotně postižení jsou Prahou opět hozeni přes zábradlí. Nikdo se nezajímá o to, jestli skutečně budou lidé s vozíky, berličkami nebo třeba i maminky s kočárky mít přístup k rychlejší dopravě v metru. Handicapovaní cestující po Praze mají velmi vážný problém. Ne každá tramvaj je bezbariérová. Dnešní zavření stanice Národní třídy bude na dlouhé dva roky. Nad stanicí se staví nový nákupní komplex. Hlavní město středoevropského státu se rádo tváří jako světové velkoměsto, přesto zdravotně postižení mají velmi vážné problémy během cestování Prahou. Kvůli schodům, kvůli eskalátorům nemohou zdravotně postižení na mnoha stanicích využívat metro.

Ti zdraví jenom tak vystoupí na Karláku nebo na nedalekém Můstku. Zdravotně postižení nemají tuto volbu. Stanic metra s bezbariérovým přístupem je jako šafránu. Plány existují na papíře, přitom realita je totálně jiná. Zdravotně postižení lidé, kteří budou chtít do centra města, budou muset vystoupit na Florenci. To je nejbližší stanice. Poté následují dva, tři kilometry těžké cesty Prahou. To je dvouletý výhled, dvouletý dárek všem občanům se zdravotním postižením. Jenže je tady další vážná komplikace. Výtah na Florenci je často nepojízdný. Takže se může stát poměrně snadno, že zdravotně postižení budou mít velké potíže s tím dostat se ze stanice metra.

Smíchovské nádraží sice má papírově plošinu pro zdravotně postižené, jenže tato plošina jaksi nefunguje. Jak je možné, že dopravní podnik s miliardovými dotacemi od města není schopný tuto plošinu opravit? Občané, ukončete nástup a výstup, dveře se zavírají. Dokonce pro mnoho zdravotně postižených se dveře uzavřou již na autobusovém nádraží na Florenci. Všude v průvodcovských análech se hovoří o Praze, o České republice jako o vyspělém státě. Takto se chová vyspělá republika k těm, kteří nemohou využívat dopravní systém striktně podle potřeb majoritní společnosti?

Dopravní podnik zapomněl na to, že zdravotně postiženým se může stát kdokoli. Občanské sdružení asistence dlouhou dobu ukazuje na liknavost, neochotu a mlžení kompetentních míst. Kvůli byznysu, kvůli nějakému centru mají zdravotně postižení obrovskou smůlu. Nedostanou se včas do škol, na zkoušky, do zaměstnání. V zimě bude situace handicapovaných ještě mnohem složitější. Copa centrum  a jeho výstavba se tak podílí na zhoršené situaci nejen zdravotně postižených Pražanů, ale také i ostatních zdravotně postižených, kteří do Prahy zamíří.

Dopravní podnik společně s Prahou možná dospěl k závěru, že maminky s kočárky a zdravotně postižení na vozíku nemusí používat městské veřejné dopravy, když mají svoje vlastní kola přímo, tak říkajíc pod zadkem. Možná celou věc posuzují magistrátní politici podle stavu svých mozků. Také je mají, ale vůbec je nepoužívají. což je krásně vidět. Předvolební sliby se vytratily v mlze pradávných časů vlídných politiků křepčících na předvolebních mítincích plných lží. Nynější lháři svádějí jeden na druhého vinu. Sliby chyby, totální selhání lidí na svém místě.

Na Praze 1 i na Praze 2 jsou stovky volných míst pro byznys. Skleněná budova na výrobu peněz zastíní potřeby lidí. Je to hrozné zastínění lidských práv. Dvouletá rekonstrukce Národní třídy je také projektem, do kterého bude strkáno mnoho milionů. Místo, aby dopravní podnik investoval do renovací stávajících bezbariérových vchodů, místo aby budoval nové bezbariérové vstupy, raději město zavře velmi důležitý dopravní uzel aníž by handicapovaní měli jiné možnosti pohodlného a bezpečného cestování. Výtah na Národní třídě stál desítky milionů. Byl zprovozněný v květnu 2011. Nyní bude opět rozebraný a zničený. Nemělo město místo toho věnovat investice do bezbariérového vstupu u stanic I.P.Pavlova nebo Náměstí republiky?

Metro v Praze má 23 stanic, do většiny z nich se zdravotně postižení nedostanou. A pokud ano, tak výtahy nemusí fungovat. Například Vídeň, ta má přístupné celé metro. Podobně jsou na tom metra v dalších evropských městech. Trošku mi to připadá, Jako kdybychom byli částečně někde na Západu a zároveň Východě.  Nyní když nějaká stanice funguje v bezbariérovém režimu, tak se na dva roky uzavře, aníž by existovala nějaká reálná alternativa pro všechny občany Prahy, potažmo návštěvníky hlavního města. Praha k přístupu vůči zdravotně postiženým zaspala. Ztratila se dávno v prastarém čase. Handicapovaným je určený velmi vzdálený Florenc a Smíchovské náměstí. Jak jsem uvedl, na jedné stanici je zařízení pro vozíčkáře často porouchané a na druhé pro změnu nefunguje vůbec. To jsou vyhlídky hodné hlavního města 21. století.

Tak nějak se za tento stav stydím. Nejsem Pražák, ale jsem Čech a jsem také zdravotně postižený. Mám dojem, že dění v Praze a zvláště náklonnost takového města ke zdravotně postiženým, je také starostí nás všech v celé republice. Státní nebo městská správa takto nesmí zacházet s lidmi, kteří mají postižení. Zrovna dnes jsem si o tomto problému pal s jedním mým kamarádem z New Yorku. On si neumí představit, že by k takové diskriminaci došlo u nich ve městě. Taková diskriminace by všude jinde znamenala konec vedení města nebo dopravních podniků.

Praho, znepřístupnění metra pro postižení je nemístná diskriminace.

 

 

SDÍLET