Je Petr Hájek názorový deviant, manipulátor či obyčejný provokatér?

Petr Hájek se narodil 23. Října 1951. Je synem komunistického literárního kritika Jiřího Hájka, někdejšího redaktora Rudého práva, normalizačního kulturního periodika Tvorba a šéfredaktora časopisu Plamen.

Od roku 1972 pracoval v armádním deníku Československý voják. V roce 1974 nastoupil jako redaktor kulturní rubriky do týdeníku Květy, později přestoupil do vnitropolitickém oddělení a od roku 1982 se z něj stal vedoucí tohoto časopisu. Mimo Květů přispíval do komunistického časopisu Tvorba, Mladé fronty a Tribuny. V roce 1990 založil společenský týdeník Reflex a záhy se stal jeho šéfredaktorem a spolumajitelem stejnojmenného vydavatelství a nakladatelství. (Za zmínku určitě stojí, že týdeník Reflex byl v roce 1991 hlavních sponzorem nechvalně proslulého festivalu skinheadských kapel v Bzenci.) V roce 1993 z Reflexu odešel a založil vydavatelství Nebesa, agenturu Profile a současně působil též jako mediální a marketingový poradce. Koncem devadesátých let znovu chytil správný vítr a začal spolupracovat s ODS na mediálních a předvolebních kampaních. Krátce po zvolení Václava Klause prezidentem ČR v roce 2003 se stal ředitelem tiskového oboru prezidentské kanceláře a později i tiskovým mluvčím. V červnu 2008 byl jmenován zástupcem ředitele Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikačních a kulturních strategií. V témže roce získal anticenu “Němá barikáda” pro nejméně oblíbeného mluvčího roku mezi vybranými novináři. Hájek na sebe často upoutává pozornost svými kontroverzními výroky, nad nimiž každému normálnímu člověku zůstává rozum stát, kroutí hlavou a neví zda je řekl nevzdělanec, hradní šašek, manipulátor či provokatér. Posuďte sami:

 

Silný kuřák Hájek: „Kouření není škodlivé“

Tento “lékařský odborník” se v roce 2008 vyjádřil ke škodlivosti kouření se slovy: “Nikdo nikdy nedokázal a nedokáže, že je to kouření, které je tak škodlivé. Já významně pochybuji o zdravotním riziku kouření. Je tam mnoho mnoho vlivů, které ovlivňují naše zdraví. Je to na prvním místě stres” – Těžko lze říct, zda se jedná o výrok nevzdělaného člověka, manipulátora či prachsprostého lháře.

 

Kreacionista Hájek: „Já z opice nepocházím“

Na konferenci “Darwin a darwinismus – věda, nebo ideologie?”, pořádaném 20.Dubna 2009 Centrem pro ekonomiku a politiku a moderovaném Václavem Klausem, Hájek prohlásil: “Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím. Vím to tak jistě, jakože je živý Bůh nade mnou” Hájek dále nesouhlasil s tzv. vědeckým darwinismem a se slovy: “Hnutí, která svým dílem oba vědci a reformátoři přivedli na svět – darwinismus a marxismus – mají totiž mnoho společného” dokonce přirovnal darwinismus k marxismu. Nutno dodat, že čeští vědci na zmiňovaném semináři, jehož původní název byl: “Charles Darwin dvěstě let od narození”, nejdříve nevěřícně kroutili hlavou, hájkovo vystoupení považovali za hloupý žert a dle jejich vyjádření by bývalo jedinou správnou reakcí se zvednout a odejít z místnosti. – Hájek patří mezi nejznámnější osobnosti, které se v České republice veřejně hlásí k tzv. kreacionismu, jelikož se i přes to, že biblické Boží stvoření všeho živého během šesti dnů, bylo již dávno nahrazeno Darwinovou teorií, domnívá, že svět a člověk vznikl stvořitelským aktem Božím. 

 

Zastánce neonacistů Hájek: „Politické procesy jsou tu znovu“

O rok později se Petr Hájek ve svém komentáři ostře postavil proti údajně zmanipulovanému procesu s extrémisty, kteří propagovali neonacismus výlepem samolepek neonacistické organizace Národní odpor. Podle Hájka se jedná o symptom rozkladu demokracie. Hájek uvedl, že: “Je špatné, když pravicoví extrémisté nemůžou říkat, co si myslí”, “Demokacie tím chřadne a stává se z ní ubohá karikatura”, “Svoboda slova, názoru a politického přesvědčení platí jenom pro ty, kteří mají ten správný názor, to správné politické přesvědčení.” a nezapomněl dodat slova o tom, že žil třicet osm let v totalitním systému, který na této karikatuře svobody slova, názoru a politického přesvědčení stál. (Nějak však zapomněl dodat, že za totality přispíval do komunistického týdeníku Tvorba a fakt, že když stál v čele Reflexu, tak byl Reflex hlavním sponzorem festivalu skinheadských kapel v Bzenci.) Ve svém komentáři se též vyjádřil k soudu s Vítkovskými žháři se slovy: “To, čeho jsme v poslední době svědky v lovu na takzvané pravicové extrémisty je toho výmluvným a hrozivým příkladem. Katastrofální průběh procesu s “vítkovskými žháři” a fantasmagorické tresty.” Za povšimnutí stojí, že Hájkovi jde o svobodu slova obzvlášť, pokud se to týká svobody slova neonacistů. – Když Karel Schwarzenberg využil svého práva na svobodu slova a o Hájkovi prohlásil, že je pouhým poskokem prezidenta Klause. Tak na to Hájek reagoval prohlášením, že hlavu státu a její nejbližší okolí nesmí beztrestně urážet ani člen vlády, požadoval omluvu a hrozil soudem.

 

Konspirátor Hájek: „Usáma bin Ládin je mediální fikce“

Po zastřelení hlavy Al-Kájdy v roce 2011 v rozhovoru pro Parlamentní listy Petr Hájek prohlásil: Bin Ládin je mediální fikce. Tak jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé – dobro a zlo.” V jiném rozhovoru zas přesvědčivě tvrdil téměř “gabrielovskou” větu [pozn. bloger neúnavně tvořící konspirační teorie]: “Ty mrakodrapy špatně spadly. Kdyby něco padalo volným pádem, tak by to vypadalo jinak. Lidé, kteří se tím zabývají, včetně architekta – držitele Nobelovy ceny – tvrdí, že to nepadalo přirozeným způsobem, ale že ta poschodí byla postupně odpalována. Jak spadl dům číslo sedm? Z jakých důvodů? To nikdy nikdo nevysvětlil. Do této budovy nic nenarazilo. Ani nebyla ničím zasažena. Atd, atd. Já říkám, že těch argumentů jsou tisíce.”Jeho guru a zastánce, prezident Václav Klaus se od hájkových výroků v rozhovoru pro Parlamentní listy distancoval s tím, že Hájek své výroky nedomyslel a jeho vyjádření považuje za nešťastné.

 

Homofob Hájek: „Homosexualita je smrtelná choroba duše“

Pozornost médií na sebe strhl také o pár měsíců později, když se pustil s ostrou kritikou do vedení hlavního města Prahy, které převzalo záštitu nad loňským festivalem tolerance Prague Pride 2011. Hájek celý festival označil za „nátlakovou akci homosexuálů“, jenž označil za “deviantní spoluobčany”. Hájek se tehdy pro server Parlamentní listy vyjádřil, že je festival homosexuálů nátlakovou akcí a demonstrací ideového vidění světa, v němž klasická rodina již nehraje žádnou roli a v němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu a dodal: „Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný Pokrok. Kde občanské svobody nahradila lež takzvaných lidských práv a první mezi nimi, svobodu projevu, cenzura politické korektnosti, jak se dnes politicky korektně říká obyčejnému pokrytectví”. “Lékařský odborník” Hájek o sobě dal naposledy vědět před dvěma dny, kdy se v článku publikovaném na serveru Euportál znovu ostře opřel do připravovaného druhého ročníku festivalu Prague Pride a také do pražského primátora Bohuslava Svobody, se slovy: “Opravdu mu nevadí veřejná demonstrace festivalu „hrdosti“ na šíření smrtelných pohlavních nemocí, které právě v této „čtyřprocentní“ deviaci, mají svůj původ a hlavní zdroj? Nejde jen o AIDS, hepatitidu a další infekce, jimiž ohrožují normální populaci, ale v poslední době také o novou děsivou pohlavní chorobu lymphogranuloma venereum, která se šíří zatím výhradně mezi homosexuály. Dokdy? A jaké další „morové rány“ ještě normální (norma je dána většinou) společnosti daruje tato „hrdá“ komunita, pokrytecky podporovaná politicky korektními lékaři – oportunisty typu primátora MUDr. Svobody?” Hájek ve svém komentáři celou akci nazval jako veselou náborovou akci homosexuálů a homosexualitu označil za smrtelnou chorobu duše. 

 


 

– Ačkoli nejsem homosexuál, tak ve festivalu Prague Pride nespatřuji nátlakovou akci homosexuálů, nýbrž karnevalovou zábavu, beru ho jako obrovskou show a výrazné zpestření pražských letních dnů. – Také mi není zcela jasné, co myslel slovy o “náborové akci homosexuálů”, jelikož homosexuálem se člověk rodí, nikoli stává na základě nějakých akcí. Navíc nevidím důvod, proč by homosexuálové neměli mít stejnou svobodu projevu jako například hnutí D.O.S.T., jehož sympatizanti nedávno na stejném místě pochodovali s dřevěnými kříži v rukou na protest proti potratům. Pokud se celá akce někomu nelíbí, tak na ní ostatně nemusí chodit. Domnívám se, že ten, kdo trpí smrtelnou chorobou duše nejsou homosexuálové, nýbrž pan Hájek. Aby se na mě po přečtení tohoto článku nezlobil, tak také nebudu příliš politicky korektní či pokrytecký a všechny jeho výše uvedené názory a výroky, otevřeně nazvu jako hloupé výkřiky provokatéra, který své očividné hulvátství dost neuměle skrývá pod rouškou v současné době módní politické nekorektnosti. Ostatně, stejně tak, jako řada dalších. A.) a C.) je správně: Petr Hájek je názorový deviant a provokatér zároveň.

 

Vít Hassan

-Tento článek vyšel dříve také na: http://hassan.blog.idnes.cz/ –