Každý, kdo démonizuje Romy, muslimy nebo jinou minoritu, je totální idiot a rasista

Za každým teroristickým útokem vidí média téměř ihned snažení muslimů. Výbuch bomby, střelba do lidí, únosy, to všechno je ihned specifikováno jednoduchou mediální zkratkou. Vůbec si nejsme schopni připustit, že teroristou může být také křesťan, že teroristou může být psychicky narušený člověk. Vzpomeňme si na šílence Breivika, který zavraždil 77 lidí. Tento ohavný čin v norském Oslu je opravdovým mementem, ve kterém všichni můžeme vidět kam vede extrémistické smýšlení tolik blízké nacismu. V tomto případě byl teroristou křesťan. Ještě nyní si vzpomínám na hloupé komentáře několika komentátorů, blogerů, kteří vypisovali šílené litanie o tom, jak muslim zaútočil na mírumilovné Nory. 

Světová média si zvykla nazzývat souhrnně terorismus jako snažení muslimů. Dokonce už ani nerozlišuje nad tím, že ne každý muslim je teroristou. Nedávno jsem viděl takový jeden vtipný obrázek z dílny libanonského grafika. Vtipně v něm  tento mladík narážel na jedno trapné klišé. Terorista = muslim = terorista. To je jednoduchá zkratka, hloupých myšlenek ještě hloupějších lidí z řad islamofobů, z řad nalcionalistů a odpůrců multikulturalismu. Rasisté a nacionalisticky smýšlející lidé se sešikovávají na webu jenom proto, aby demonstrovali svou nenávist vůči jiným jinak přemýšlejícím spoluobčanům.

Breivikův teroristický útok ukázal, že nebezpečí hrozí také od extrémistů často hovořících o ultraliberalismu, hovořících o obdivování Hitlera a všech zhoubných myšlenek. Breivik ukázal, že pro Evropu je mnohem nebezpečnější terorismus pocházející od křesťanů, od nemuslimů. Vraždy desítek Norů vyvolaly v norské společnosti celkem rozsáhlou diskusi nad svobodou a tolerancí svobody v této severské zemičce. Je celkem zajímavé, že někteří velmi populární blogeři, v Čechách například Matějka, reagovali na terorismus z Breivikových rukou jako za normální naprosto očekávané a snad i ospravedlňující chování.

V tomto kontextu jsme konečně mohli vysledovat mnohdy tak skrývané sympatie k těm nejodpornějším druhům smýšlení a chování. Blogeři neustále popisující zhoubnost islámu nyní neměli hračku, se kterou si jako malí kluci tak rádi hrávali. Byl tu křesťan s obrovskou nenávistí. Člověk, který uctíval mnohé hodnoty rasistických a nenávistných blogerů. Na slunce zla vyšla nová ikona, ve které stoupenci ultraliberalismu a extrémismu vyhledávají zcela bez studu výhody a klady řešení pro ně nejpalčivějších problémů.

Hon proti muslimům přesto začal i na začátku Breivikova případu, kdy světová média hovořila o jakési muslimské pomstě celé svobodné západní Evropě. Mnoho takzvaných mainstreamových médií předem označovalo teroristu z Osla za muslima tolik lačnícího po evropské krvi. Jak vidíme, celá tato nesmyslnost se nikdy nepotvrdila. Tedy ledaže by Breivik konvertoval před útokem k jinému náboženství, což se v žádném případě nestalo. 20. července tohoto roku došlo k dalšímu útoku v americkém Denveru. Naprostý šílenec, jakýsi “Joker” naplánoval jeden útok v kině. Se zbraní v ruce zabil v americkém Coloradu mnoho lidí.

Opět to nebyl teroristický útok muslima. Byl to teroristický útok šílence, který stál 14 lidských životů. Jak média reagovala během tohoto útoku? Média označovala denverského psychopata za člena nějaké rozsáhlejší skupiny lidí blízké k muslimské komunitě. Dokud nebylo veřejně dokázáno, že dotyčný útočník není muslim, tak média neustále naznačovala napojení psychopata na některou z muslimských teroristických organizací. Diváci v kině měli být jakousi pomstou teroristů. Poté když vyšlo najevo, že útočník není muslim, média začala denverského vraha nazývat tulákem, samotářem, bláznem, jokerem…

Světová média se naučila velmi podivné praxi. Nejdříve se během hromadného útoku označí viník jako nějaký možný muslim. Média se zaplní informacemi o možných teroristických skupinách, komentátoři spekulují jaká teroristická skupina má ten čin na svědomí, teprve poté co vyšetřovatelé dementují islamistický terorismus, tak se změní také mediální prezentace celé nešťastné události. V pozadí již nesedí zlí muslimové, ale nějací pošuci, blázni, psychopaté….. Jak moc je to české prostředí tomu mezinárodnímu blízké. Tady ihned po nějakém neštěstí v zahraničí plní přední místa médií převzaté informace o islámských teroristech. S velkou slávou se oznamuje nová událost, aby se později méně vznosně lidem oznámilo, že útočník nebyl muslim.

České prostředí je specifické ještě v jednom ohledu. Naši novináři a vůbec celá média si zvykli označovat všechny útoky za útoky nepřizpůsobivých občanů. Ihned útok Roma označují za útok nepřizpůsobivého občana a zdůrazňují, že to byl Rom, kdo to či ono provedl. Opět v českém prostředí mediální konglomerát používá rasistického klišé jen kvůli vyšší čtenosti. Česká média podpoří rasismus, protože rasismus znamená vyšší mediální úspěch. Na podobném principu fungují také zahraniční média.

Nikdo nemá právo démonizovat celou komunitu, ať se jedná o muslimy nebo Romy, či o kohokoli jiného. Pár maniaků provede teroristické útoky, ihned tedy na základě pár šílenců označíme celou komunitu jako teroristy? Několik Romů zaútočí, přepadne, okrade někoho jiného, tak proto budeme říkat, že Romové, cikáni jsou nepřizpůsobivou komunitou? Jak si to vůbec můžeme dovolit někoho hromadně démonizovat? Někteří členové české majority kradou, fetují, šlapou na ulici, tak proto nazveme všechny v tomto státě zloději, feťáky, kurvami?

Generalizace tady není na místě. Tady je jedno, jestli jsou to Romové, muslimové, Vietnamci či někdo jiný. Generalizace nikdy nesmí být používána a to jak médii, tak jednotlivými lidmi. Je to stejná pitomost, jako když prohradní miláček Petr Mach začne cosi tvrdit o prospěšnosti diskriminace. Co si vůbec dovolujeme nazývat Romy nemakačenky a různými jmény? Co my z majority víme jaké to je být diskriminovaný? Co my víme, jaké to tito lidé mají těžké? Chtěl bych vidět někoho z majority, kdo by se špatným vzděláním z rodinné školy bez možnosti studia na nějaké další škole sehnal práci. Kdo by v takovém životě uspěl na jedničku. Ono kritizovat je něco jiného, než takový život žít. Když většinová společnost už od vraného věku segreguje, potom se těžko hledá cesta do společnosti. Tam kde nejsou příležitosti, tam vznikají problémy. Za většinu problémů v romské komunitě může majoritní společnost.

Ostrakizace jednoho etnika byla krásně vidět na případu jednoho kluka lháře z Břeclavi. Média nespekulovala nad pachatele. Nepřemýšlela nad tím, jestli Romové byli viníky. Stejně tak média špatně předpojatě informovala ve věci unesené romské holčičky z Ústí nad Labem. Tam také jako první bylo obvinění můžou za to Romové, ti jsou nějak spojení s únosem. Přitom tato rodina nemá podle policejních vyšetřování na únosu žádnou vinu. Komentáře některých komentátorů u článků s tímto případem se nedaly skoro vůbec číst. V ten okamžik jsem se styděl za to, že jsem Čech. e smutné kolik Čechů nemá mozek, nebo místo mozku používá zadek.

Zatímco světová média očerňují mírumilovné muslimy, tak česká média doplňují rasistické kolečko svou troškou na téma Romů a nepřizpůsobivých občanů. Proč jsou některé zločiny médii považované jako osobní selhání, frustraci, zatímco jiné trestné činy jsou považovány za běžný projev celého etnika, celé skupiny lidí? Ten je bílá, ten je jenom frustrovaný, kdežto ten je černý, hnědý, vyznává islám, tak je to terorista a nepřizpůsobivý občan.  Všichni v ten okamžik pracují pro Al-Kájdu. Všichni jsou v pouličních genzích, všichni ruší noční klid.

Proč je pohlíženo na amerického vojáka majícího na triku životy afghánských žen a dětí jako na nebezpečného vojáka? Kdyby ten samý čin udělal muslim, byl by okamžitě nazván muslimským teroristou. Proč je patnáctiletá členka minority nazývaná nezbedným spratkem, když ukradne v obchodě drahé boty? Když to samé udělá patnáctiletá Romka, ihned se u ní začne hovoří jako o gangu zlodějů, té nepřizpůsobivé.

Americký prezident Barack Obama ve svém proslovu k denverskému masakru řekl: “lidé, kteří zemřeli v Auroře byli milováni a sami milovali. Byly to maminky a tatínkové, byli to manželé a manželky, sestry a bratři, synové a dcery, přátelé a sousedé. Měli naděje do budoucnosti a měli sny, které dosud nebyly naplněny” .Znamená to, že lidé, kteří byli zabiti americkými bezpilotními letouny, lidé, kteří přišli o život v takzvaném mírovém bombardování, byli zcela jinými lidmi, než o kterých hovořil Obama? Tito lidé si nezaslouží naději pro budoucnost? To byli jenom nějací neznámi lidé tam daleko mimo americký kontinent, ti nemají tedy stejná práva jako Američané zmasakrovaní šílencem uprostřed sledování Batmana.

Nobelova cena za mír, která byla Obamovi udělena, je výsměchem právě samotnému míru. Obama není ten, kdo zdědil problém terorismu. Obama je ten, kdo rozšířil problém terorismu, kdo zahájil zabíjení nevinných civilistů v tak pro Ameriku vzdálených místech jako jsou Afghanistán, Irák a další místa na této planetě. Nobelova cena míru tak vypadá jako výsměch všem obětem, které byly zabity těmi americkými Drony, americkými vojáky, americkými kazetovými bombami.

Je nejvyšší čas, aby Amerika pochopila, že proti terorismu nelze bojovat selektivně. Teroristy nejsou pouze muslimové. Jako stejně tak v Čechách nejsou zloději pouze Romové. Obě tyto dvě problematiky mají stejného jmenovatele. Jsou to voo doo panenky, kterými se pokaždé mává když se musí prosadit nějaký cíl, nebo když se musí prosadit mediální sledovanost. Nějaká lidská práva, ta tady v očích rasistických a islamofobních hlupáků nehrají roli.

Amerika oprávněně pláče nad životy svých občanů zavražděných  šíleným maniakem. Amerika pláče, zatímco je lhostejná k vraždám v zemích třetího světa. Tato lhostejnost je hlavním důvodem nenávisti mnoha lidí a etnik vůči Americe a jejím obyvatelům. Stejně ta je i česká společnost mnohdy lhostejná k lidským právům. Nepodiví se nad tím, že je někdo nevpuštěn do koupaliště jenom proto, že je Rom. Nepodiví se nad kecy hloupých teorií Okamury, Landy, Macha, Vandase a řady jiných. V těžkých chvílích lidé často volí hloupé kroky vedoucí do ještě hloupějších situací.

Použiji kalouskovský slovník. Média a rasisté se raději honí za čarodějnicemi, aby si s nimi zatančili na Petrových kamenech, místo aby sledovali skutečnost a skutečná data. Amerika a svět se honí za muslimy, kde naprostá většina z nich nemá nic společného s terorismem. Česká média se honí za Romy, přitom pošlapávají princip viny jednotlivce a ze všech dělají asociální nepřizpůsobivé případy bez jakýchkoli důkazů.