Krvavý byznys může pokračovat, bez smlouvy o regulaci zbraní zemřou další nevinní lidé

Všechny země světa by měly sáhnout k regulaci obchodu se zbraněmi.  V nezákonném obchodu se točí každým rokem desítky miliard dolarů. Je trapné, jak se některé státy světa snaží vyhledávat výjimky zbraní, které by neměly spadat do regulace. USA požaduje vyjmutí nábojů z chystané regulace, Čína zase na oplátku vyžaduje vyjmutí lehkých zbraní. Každý stát se snaží o vymýšlení různých figlů, které  by zachovaly stávající trend nezákonných často krytých prodejů zbraní. Celý neregulovaný zbrojní průmysl přispívá k šíření porušování lidských práv. Konference OSN v New Yorku si dala za cíl složitý úkol. Přesvědčit jednotlivé státy o světové regulaci zbraní bude velmi složitý úkol. Statistiky počtu dennodenně zabitých lidí jsou velmi ale velmi smutné. 

Regulace obchodování se zbraněmi má především například v USA poměrně složitou pozici. Jakási národní zákonem stanovená výsada umožňuje každému Američanovi vlastnit doma střelnou zbraň. Je to přeci místní právo zaručené ústavou. Takových 10 000 zabitých ze střelných zbraní na území USA, to zcela jistě není důvod k přeměně amerických zákonů. PO nic  tady nejde, sou to jen další hloupé lidské životy. Nějaké konvenční zbrojní systémy, to nikoho z vůdců světových mocností nezajímá. Tam jsou důležité peníze a samozřejmě zvyšování mocenského vlivu v regionu. Kupování moci se provádí také kupčením se smrtí, kterou představují jednotlivé zbraně.

Dozrál čas na mezinárodně vymahatelnou dohodu, která by velmi přísně stanovila, komu se smějí a nesmějí prodávat zbraně. Na Konferenci o obchodu se zbraněmi začalo nad zněním takové smlouvy debatovat na 193 zemí světa. Zatímco se nad Londýnem rozvíjejí olympijské kruhy míru a porozumění, na druhé straně oceánu dochází k přesnému opaku. Menší státy jsou přesvědčovány většími státečky o nutnosti neregulovaného obchodu se smrtí, protože právě tento obchod pomáhá k využívání surovin obdarovaného režimu. Vraždy, genocidy a nějaké to zabijeníčko, jsou ve jménu obchodu zapomenuty nebo dosazeny do nepodstatné role. Ostatně, proč ne. Zatímco se vesele vraždí, západoveropské firmy si mohou ve skrytu chaosu dělat co chtějí. Tato praktika je zavedena například v bývalém Zairu.

Z důsledku konfliktů způsobených nekontrolovaným obchodem se zbraněmi přišlo například v roce 2010 na 27 milionů lidí o střechu nad hlavou. Stali se z nich ti takzvaně vnitřně vysídlení. Plni strachu o život a o zdraví přebývají v utečeneckých táborech. Doslova jako ovce před porážkou musejí doufat, že se tentokrát vrah, který je vyhnal do takové situace, nad nimi slituje. Americké, čínské, ruské, ukrajinské a francouzské kulky tak vyhnali desítky milionů lidí  do nehostinné džungle, do náruče pouště a dalších nehostinných končin světa. Dalších přibližně 2 miliony uprchlíků hledalo azyl v zahraničí. Tam alespoň mohou být ve větším bezpečí. I když  jsou stále více známější případy, kdy například kenští vojáci znásilňují  ženy uprchlíků, zabíjejí je, nebo se podílí na jejich okrádání.

Zbraně nekontrolovatelně zabíjejí, porušují lidská práva a vystavují lidi do složitých, těžko řešitelných životních trampot.. Úmluva o obchodování se zbraněmi musí obsahovat jak povinnosti, tak práva jednotlivých států. Situace kolem obchodování se zbraněmi je velmi složitá a velmi vážná. Každou minutu umírá jeden člověk vinou neregulovaného zbrojního bohatnutí. Války jsou byznysem s multimiliardovými příjmy. Kam se schovala humanitární povaha USA? Světová média říkají, že regulace světového obchodu se zbraněmi je skoro na spadnutí. Lidé by se měli ptát svých politiků, proč jejich země přispívá k zabíjení lidí.

Čína, Rusko a USA hrají hru na hlupáky, kdy si obhajují své národně ekonomické zájmy na úkor ochrany lidských práv. Obstrukční chování Alžíru, Egypta, Íránu, Severní Koreje a Sýrie je neobhajitelné, ale předvídatelné. Obamova vláda udělala v posledních dnech čelem vzad a utíká před uzavřením smlouvy omezující obchodování se zbraněmi. Největší světový vývozce smrti abdikoval na ochránce lidských práv. Nekontrolovaný obchod se zbraněmi přispívá k šíření válečných zločinů a trestných činů proti lidskosti. OSN například uvádí, že vytvořením mezinárodní smlouvy regulující mezinárodní obchod se zbraněmi zachrání na 750 000 lidí, kteří každý rok zemřou ve válečných konfliktech.

Současná jednání o regulaci obchodu se zbraněmi jsou výsledkem 10 let trvající kampaně laureátů Nobelovy ceny míru a organizace Amnesty International. Na samotné smlouvě omezující obchodování se zbraněmi pracovala Organizace spojených národů dlouhých šest let.  Připravená smlouva z dílny OSN dostala mnoho  změn. Lidská práva opět pláčou, zatímco USA oznámila, že potřebuje na schválení revidované verze smlouvy stejně jako Rusko a Čína více času. Již před šesti lety USA nesouhlasila s omezením zahraniční prodeje zbraní. V říjnu 2009 Obamova administrativa obrátila v postoji Bushovy administrativy. Najednou podporovala sestavení usnesení, pořádá čtyři přípravná setkání představitelů států světa, dokonce čtyři týdny před konferenci OSN v roce 2012 vypracována dohodu o obchodu se zbraněmi.

Na naléhání Spojených států musí být výsledná smlouva o omezení prodeje zbraní schválena všemi 193 státy Organizace spojených národů. Vše je vsazeno na kartu hop nebo trop, což je velmi nebezpečné. USA nyní ale obrátily a hrají stejnou písničku jako Čína i Rusko.  Valné shromáždění OSN bude o dohodě regulující mezinárodní obchod se zbraněmi jednat v září tohoto roku. Zatímco postoj USA je hloupý a křivácký, Velká Británie zahájil totálně něco jiného.

Britové velmi tvrdě prosazují smlouvu o obchodování se zbraněmi. To je správný krok nejvlivnější konstituční monarchie Evropy, jakou Velká Británie  rozhodně je.2 000 lidí je zabito denně  z ručních palných zbraní ovládanými teroristy, povstalci a zločineckými gangy. Největší země světa dohodu komplikují a zastavují, zatímco Mexiko na stejném zasedání OSN přečetlo společné prohlášení více než 90 zemí světa, ve kterém se tyto země dožadují co nejrychlejšího přijetí smlouvy umožňující regulaci obchodu se zbraněmi.

60 miliard dolarů ročně vytváří zcela jistě slepotu a hluchotu u mnoha amerických politiků. USA, Rusko Německo a Francie by konečně měli taktéž jako největší exportéři zbraní souhlasit s vytvořením smlouvy o regulaci obchodování se zbraněmi.

Věřím a doufám, že tato smlouva bude do konce tohoto roku odsouhlasena.