Kybernetická válka nabírá na síle. Další forma terorismu slouží k útokům i ochraně státu

Kybernetická válka je tady velmi dlouhou dobu. Teprve nyní se stala takovou tou populární záležitostí. Úkolem kybernetické války jsou zničení počítačů toho druhého., poškození státní ekonomiky za pomocí napadení výpočetních systémů, kradení údajů z uzavřených počítačových sítí, vytvoření jakéhosi psychologického potenciálu nad svým soupeřem. To, co je nazývané v civilním světě jako zločin, to je ve světě kybernetické války naprosto regulérním prostředkem kybernetických zbraní.

Závody v kybernetickém zbrojení nabírají na obrátkách, proto také britská vláda nabízí granty na vysokých školách na zřízení specializovaných středisek pro dva doktorské obory kybernetické bezpečnosti. Politici ostrovního království si zcela jistě uvědomují nebezpečí internetových sítí a počítačů obecně. Proto se také připravují programy, které by měly vychovat nové odborníky, bojovníky na poli jedniček a nul.

Stále se zvyšující DDOS útoky jsou neklamným důvodem k vyšší státní bezpečnosti veškerých státem provozovaných počítačových sítí a jednotlivých počítačů. Co je to ten DDOS útok? Představme si jednu situaci: “Uživatelé se domluví, že si v jeden moment budou chtít prohlížet danou stránku. A protože jich bude víc, než na jakou “zátěž” je server dimenzovaný, nestihne se jejich požadavky vyřizovat, což se projeví tak, že se někomu nepodaří stránku načíst. Špatně nakonfigurovaný server to navíc nemusí “rozdýchat” a jeho zahlcení může způsobit i zatuhnutí nějaké konkrétní služby, která na serveru běží a která je potřebná k tomu, aby mohl server odpovídat na požadavky uživatelů zobrazováním stránek. Pak se může stát, že stránky se nebudou zobrazovat ani po skončení zátěže. Administrátor se pak musí postarat o jeho znovuzprovoznění.”

DDoS útok neslouží k tomu, aby se někdo někam vlámal a zkopíroval si odtud třeba citlivé údaje. DDoS útok má prostě jen zahltit server. Účelem DDoS útoku je, stejně jako v případě demonstrace na nějakém prostranství, upozornit na sebe, vyjádřit s něčím nesouhlas, projevit se. A stejně jako je možné provést DDoS útok na nějaký server poskytující webové stránky nebo služby, tak je také možné udělat DDoS útok na něčí e-mailovou schránku tím, že do ní bude najednou hromada lidí posílat zprávy

Pokud britská vláda nebude investovat do vzdělání v počítačové technologii, zcela jistě vládního zpátečniství využijí také hackeři a podobní pokoutní průzkumníci kybernetického vesmíru. Například prostředí českých státních počítačů a sítí není nejrůžovější. Nečasův kabinet na počítačovou bezpečnost zapomíná. Místo toho ministr Drábek a další představitelé vlády zrušili datová centra, aby jejich roli převzali soukromé společnosti, často si na poli kybernetické bezpečnosti počínající jako naprostí zelenáči.

Internet a počítače se stále častěji stávají prostředkem k novému typu válek. Dění z válečných polí se přenášejí do kybernetického světa. Američané vyrábějí například viry pro Izrael, které jsou namířené hlavně proti Íránu. Podobné výrobní know how mají také Čína, India, Thajsko, Rusko a řada dalších států. Je vysoce pravděpodobné, že ani Velká Británie na poli kybernetické války nezaostává. Britská vláda chce na nové programy týkající se kybernetické bezpečnosti vynaložit částku ve výši 8 milionů liber. Existuje tu Národní program počítačové bezpečnosti, který bude dohlížet na celý vládní projekt podpory nových doktorů v královských službách.

Jak jsem již uvedl, největším nebezpečím dnešních počítačových sítí jsou takzvané DDOS útoky, které dokáží zablokovat některé důležité služby. V případě kybernetické války je možné tímto způsobem útoků izolovat konkrétní cíl, konkrétní typ podniků, organizací. Pomocí DDOS útoku je možné vyřadit například jaderné elektrárny, státní úřady, systém vojenské pohotovostní komunikace. DDOS útoky se staly moderním nástrojem především kvůli své oblíbenosti skupinou Anonymous, která pomocí tohoto nástroje vyřadila nejednu vládní síť počítačů. Ministerstva, státní úřady se tak staly nedostupnými.

Většina útoků je vedena hlavně z Číny a Thajska. V Číně se vyrobí na zhruba 34 %  DDOS útoků, v Thajsku na 24 % útoků. Přibližně tedy zhruba polovina všech DDOS útoků pochází z Asie. Za těmito útoky stojí hlavně síť botnetu, což je síť počítačů spolupracujících k hromadnému útoku na počítačové sítě v jednotlivých zemích světa. Uživatelé si například nainstalují z internetu nějaký program, který obsahuje virus. Tento virus napojí napadený počítač na síť botnetů. Najednou se váš počítač stává součástí jednotného útoku třeba na webové stránky českého ministerstva obrany.

Ve světě nul a jedniček  se podílely například Spojené státy na vývoji škodlivého programu. Olympijské hry, jak se tento program jmenuje, mají jeden jediný úkol, napadnout počítače íránského jaderného programu. Za vývojem tohoto software stojí jak Bush, tak Obama. Ve světě internetových sítí se děje mnohem více než kdokoli z nás tuší. Viz. například virus Flame, který odhalila antivirová společnost Kaspersky Labs. Tento vir řádil dlouhých pět let a napadal především počítače Izraele a Íránu. jeho hlavním úkolem nebylo ničení počítačů. Vir Flame měl tzv. vysávat informace z daného počítače. Flame dokáže například na dálku měnit nastavení počítače, aktivovat mikrofony na počítači, popřípadě umí nahrávat konverzaci v okolí, odposlouchává konverzaci přes chat, dokonce vyrábí snímky obrazovky monitoru. Autor viru Flame je zatím neznámý stát.

Je veřejným tajemstvím, že USA, dokonce také Izrael, vlastní speciálizovaná pracoviště IT odborníků a programátorů majících za úkol výrobu virů. Tato pracoviště podnikají také hackerské útoky na počítače či počítačové sítě jednotlivých států.  Dalším mediálně známým virem je například vir Stuxnet, který měl za úkol zničit počítače íránského jaderného programu. Virus Stuxnet napadl íránské jaderné centrifugy v Natanzu a poškodil počítače jaderného reaktoru v Búšehru. Dalším virem je například vir Duqu, který taktéž útočil na íránské počítače. Dalším virem je například vir Stars, který je taktéž namířený proti Íránu. Za vývojem všech těchto virů stojí s největší pravděpodobností USA a Izrael. Americký list The New York Times přímo uvádí, že virus Stuxnet byl půl roku testován v jaderném izraelském zařízení Dimona, odkud byl vyexpedován jako velmi nebezpečný.

Dalším výtečným objevem Kaspersky labs je objev malwaru( počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému) používaného v Tibetu proti ujgurským a Turkickým aktivistům žijících ve východní a střední Asii. Pomocí emailových zpráv docházelo k infikování počítačů s operačním systémem Mac OS X, který je mnohdy považovaný za bezpečný produkt vůči virovému napadení. Jak vidíte, není to v žádné případě pravda.

Ujgurští majitelé počítačů Mac dostali email obsahující přílohu matiriyal.zip, za kterou se skrýval textový soubor, který nainstaloval na cílovém počítači škodlivý program. Veškeré důkazy odhalují tvůrce tohoto škodlivého programu. Stojí za ním Čína, která je známá svou kybernetickou válkou namířenou taktéž na odpůrce čínského režimu v Tibetu. Vir se objevil v březnu tohoto roku. Je veřejným tajemstvím, že Peking, stejně jako USA a řada dalších států světa platí hackery k provádění počítačových útoků ideologických nebo zájmových nepřátel. Čínští hackeři využívají nedostatku Microsoft office pro jablečný systém. Odborníci se shodují, že jde především o čínský útok hlavně na Dalajlámu, který je vášnivým majitelem a uživatelem americké značky počítačů značky Mac.

Poměrně velké nebezpečí skýtají olympijské hry v Londýně. V roce 2008 bylo v Pekingu každý den provedeno na počítače a počítačovou síť her na 12 milionů kybernetických útoků denně. Podobný počet útoků lze očekávat také na olympijských hrách v Londýně.

Primárním cílem kybernetické války je zničení cíle. Dnes se obecně tvrdí, že 140 zemí světa provádí efektivní boj v kybernetickém prostoru. Není proto divu, že se počet počítačových útoků zvyšuje tak vysokou rychlostí. Každý den se na celém světě odehrává na tisíce útoků. Jedním z cílů napadení je také ekonomické postižení jednoho státu druhým. Viz. například lednové DDOS útoky na izraelskou burzu a leteckou společnost El Al, které shodily weby burzy i letecké společnosti a vznikla tak Izraeli nemalá finanční škoda. Další hackerský kousek namířený vůči Izraeli má na svědomí jménem oxOmar, který zveřejnil na internetu data o 20 000 izraelských kreditních kartách izraelských občanů.

Kybernetická válka v USA začala v roce 2006. Začátkem tohoto léta Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů(zkráceně DARPA), vynaložila přes 110 milionů amerických dolarů na projekt “Plán X”, jehož úkolem je využití výkonu ostatních počítačů na pomoc vedení kybernetické války. Jinými slovy, například váš počítač může být do projektu zapojen, vy o tom nemusíte vědět a nevědomky tak DARPĚ darujete část výpočetního výkonu svého počítače k teroristickému útoku na jinou počítačovou síť kdekoli na světě. Cílem projektu je také vyvinutí zautomatizovaného stroje, který by mohl automaticky provádět útoky bez jakékoli obsluhy. USA do tohoto projektu hodlá do roku 2013 vložit na 1,5 miliardy dolarů. Dalším cílem Plánu X je vytvoření jakési mapy popisující celistvost kyberprostoru. Tato mapa by se měla pravidelně aktualizovat a měla by obsahovat také miliardy IP adres majitelů počítačů po celém světě. Američané si od tohoto projekt slibují lepší možnost lokalizace identity útočníka a snadnější zacílení kybernetického útoku proti vybranému cíli.

Rusko například zahájilo digitální kybernetickou válku hlavně uvnitř sebe samotného, kdy je zaváděna digitální cenzura především proti opozičním webům. Mizí blogy, fóra, stránky. Rusko je kolébkou nevyžádaných emailů. Odpůrci Putina zahájili kybernetickou válku, když do mailových příloh přidávají dokument Wordu se spywarem, který je ve světě známý hlavně pod označením Trojan.Dropper. Tohoto trojana objevila antivirová společnost Symantec. Předmětem emailového troana bylo volání lidí na demonstraci proti Putinovi.

Čína spolu s USA a Izraelem vyniká v kyberútocích. Jedná se především o kyberšpionáž, ve které jsou kradeny patenty různých amerických produktů. Velmi závažná je například činnost bčínské nadnárodní společnosti China mobile, která v říjnu minulého roku získala od amerického Federal Communications Commission povolení pro poskytováníí služeb mezi Čínou a Spojenými státy. China mobile tak na amerivké půdě může stavět své společnosti.

Národní státy stále více investují do technologií umožňující kybernetický útok.. Kybernetické útoky mají za úkol podkopat stabilitu světového společenství. Efektivní kybernetické obrana vyžaduje vytvoření inkluzivní důvěryhodné a spolehlivé komunikace a výpočetní systémy vedoucí k ochraně oprávněných zájmů všech zainteresovaných stran. Společnost ICT Gozo na Maltě spolu se společností Synaptic Labs podporuje tuto vizi tím, že navrhne skutečně bezpečné a zabezpečené počítačové systémy, s novými obchodními možnostmi, s cílem zlepšit počítačovou bezpečnost a bezpečnost celé stávající infrastruktury informačních a komunikačních technologií. 

Nicméně válka v kybernetickém prostoru bude nadále pokračovat ve stále větší a větší síle.