Lessy je podle Nečase za hranou. Ještě že Nečas neví, kde je podle občanů celá vláda

Petr Lessy je za hranou? To si vůbec nemyslím. Když byl Lessy nasazovaný na svůj post byl pohlavkovaný opozicí jako osůbka nasazovaná pravicovou vládou, nyní je naopak levicí hájený jako jediný ochránce policejní morálky. Tady na tomto případě můžeme sledovat, jak se politická morálka mění. Ten, kdo byl nepřítelem číslo jedna, je nyní spojencem. Nicméně je pravdou, že Lessy si nyní zaslouží ovace. Nenechal se zastrašit Kalouskem jako ministr vnitra. Zatímco se premiér Nečas válí na dne pracně vybudované propasti, hovoří o někom jiném jako o člověku na hraně. 

Policie konečně začala konat, přestala se z nějakého záhadného důvodu bát politiků, proto také vzrůstají politické báchorky na policejní stát. Roztřesený Kalousek popíjející vehementně vodu během svého řečnění, plkající Tejc o českém Breivikovi, nic netušící Parkanová hrající si na právnického analfabeta. To je typická atmosféra politické garnitury. Politika podle jednoho mustru “ukradni si a dělej hlupáka”, přestává fungovat. Dokonce už i ten chomutovský exstarosta tolik se pyšnící svou čistotou, byl odsouzený na čtyři roky žaláře za rozkradení 42 milionů koun. Je docela vtipné sledovat česká média, jak se snaží hovořit o novém trendu.

Dokud policie neobviní architekty české politicko-ekonomické dekadence, nemůžeme hovořit o žádném trendu. Populární pořady politických debat se zabývají jednotlivými tvrzeními hysterického Kalouska. Rozebírají jeho slova jako by se mělo jednat o analýzu někoho, kdo je morálně čistý a není zapojený přímo do kauzy Parkanová. Mě osobně pokaždé během shlédnutí takových učených desputací napadá jediné možné téma, které pokaždé v takovém typu pořadu chybí. Mediální svět společně s veřejností by měl daleko snadnější hledat důvody, pro které by Kalousek neměl odstoupit.

Tyto důvody samozřejmě znají jak levice, tak pravice. Oba dva tábory by se zcela jistě shodly na důvodech prstů jedné ruky, kvůli kterým by nejgeniálnější ministr financí neměl v žádném případě odstupovat. Možná by to pak bylo patnáct důvodů pro Kalouskovo odstoupení proti třem důvodům požadujícím jeho setrvání. Zatímco se na ministerstvech rozdávají milionové odměny, zvyšují se daně na pečivo, knihy, léky. Doposud ještě pracující důchodci jako dárek dostanou povinnost daru Kalouskovu ministerstvu v podobě dvou tisícovek. Taková je skutečná politika pana ekonoma, nad kterým se ještě nedávno prsil samotný Václav Klaus.

Když dojde na člena pravicové vlády, je ihned oheň na střeše Strakovky. Stejně ohnivý Nečas spustí plamenné ortely na tehdy tak milovaného Lessyho, pro kterého bylo údajně podlé médií přesně vytvarované místečko policejního prezidenta. Takzvaně protekční prolicejní prezident nyní neprotekčně hájí ty, kterým šéfuje. Je snad tento postoj politickým? Nečas dobře ví, že Lessyho nemůže vyhodit, nemůže ho vyhodit ani Kubice. A je to tak dobře. Pokud ministr vnitra selhal a nechá si kálet na hlavu od Kalouska, je tady Lessy, který se zcela normálně ohradí nad ministrovým káráním.

Zatímco se Generální inspekce bezpečnostních sborů zaobírá únikem telefonátu mezi Kalouskem a Mazánkem, média společně s politiky závodí o to, kdo koho dříve zmedializuje s chytlavými komentáři nad celou nechutnou kauzou. Zatímco v zahraničí ministři padají kvůli jiným důvodům, tady v Čechách může ministr vyhrožovat, mlátit a mluvit jako dlaždič. Nic se neděje. Tohle všechno dělá jenom ministr financí. Miroslav Kalousek by se měl místo politické kariéře raději věnovat namlouvání pohádek. To mu jde náramně. Stále více mám dojem, že Parkanová neobcovala na čertových kamenech s ďáblem, ale s Kalouskem samotným. Proto je také ideová hvězda Nečasova demoličního týmu tolik obeznámena s celým děním. Ostatně, je to opět Kalousek, kdo Parkanové radil. Pro samotnou Parkanovou byl Kalousek něco jako ideový guru tolik milující okultno českého politických politických luhů a hájů.

Výtky Kalouska a dalších pravicových, ale i předešlé výtky levicových politiků na policii jsou trapnou eskapádou. Oba dva tábory nadávaly na ty, kteří za nic nemohou. Když konečně policie plní svou roli, je na obtíž celé politické obci. Kdyby politici nedělali nekaloty, nemuseli by posléze jako malé děti brečet do kamer a celostátních deníků. Takové listování v Respektu alespoň pobavilo. Před článkem o Kalouskovi následovala reklama na levné volání. Trh si vždy najde cestičku pro hledání nových produktů. Možná telefonní společnosti zavedou nový politický tarif zlevněných volání. Jakýkoli politik tak bude mít výhodu při ovlivňování policejních vyšetřování.

Potrefená husa Kalousek se ozvala, zakdákala, trošku se u toho zatřásla, zatímco Poslanecká sněmovna rozhodla o vydání Kalouska, tedy pardon  Parkanové, policii. Lessy svým zastáním se policistů naštval jak Nečase, tak dokonce ministra Kubiceho. Rozezlil si nejvyšší prezident policajtů duo vládnoucího Mordoru? Politický aktivismus nepolitického chování, to je trošku podivná směsice Nečasovy dogmatiky. Lessy vadí Kubicemu především proto, že po celou dobu vzdoruje ministerskému politickému )kolu snížení počtu policistů podle neporovnatelných kritérií ministerské komise. Konečně se našla chvíle, ve které by bylo možné mediální, nikoli faktickou cestou, donutit policejního prezidenta k abdikaci.

Když premiér Nečas vidí politický aktivismus ve slovech Lessyho, zajímalo by mne, jaký aktivismus stejný předseda vlády vidí u Kubiceho nebo u Kalouska. Tam zřejmě vůbec nic nevadí, hlavní je, že se plní úkoly politických zadavatelů stojících kdesi za neviditelnou oponou. Levice bude hájit Lessyho, zatím co v minulých letech postupovala úplně jinak a stejného člověka očerňovala. Postup policejního prezidenta prý není podle Nečase důvěryhodný, a jak je důvěryhodný postoj a postup ministra Kalouska? Když tlak na policii  a poslance nevyšel, zkouší ministr Kalousek přesvědčovat státního zástupce, aby se celý případ nedostal k soudu. Kalousek se možná bojí, aby nebyly odhaleny praktiky čachrování s vojenskými zakázkami. Co si to ti policajti dovolují, když chtějí celé jednání prošetřovat? Takto přemýšlí pan Kalousek když se jako žárovčička vzteky rozsvítí uprostřed tmavé Poslanecké sněmovny.

Takový Škárka nebo Bárta to byly věci nechutné. Celý národ se bavil během soudních přelíčení. Co teprve miliardové zakázky? Tam bude teprve veselo, až všichni uslyšíme jména a provinění. Koroptvička zazpívá, zatímco se kohoutek vzteky zalkne dávivou slinou co tak rád na ostatní vypouští.  Záležitost s Lessym je pouze druhořadou skutečností mající zakrýt celou kauzu, mající za úkol dostat Lessyho z jeho postu formou mediálního a celospolečenského tlaku. Jiné páky totiž Nečas ani Kalousek na prezidenta policajtů nemají.

U soudu se Kalouskův domeček z karet budovaný přes dvacet let zhroutí do podoby jednolité zříceniny. Dlouholetý domeček přátelství s oligarchou Hávou může být najednou atomovou bombou, která zničí Kalouskův sen o věčné politické slávě. Ministr Kubice jako předvoj nových rytířů modré spravedlnosti oznamuje, že Lessy přislíbil zářijový odchod z prezidentské funkce. Prozatím strhl Kubice Lessymu osobní ohodnocení ve výši 20 000 korun za to, že neplní ministerská nařízení ve věci snížení početního stavu policie. Tejc se Sobotkou zase na druhou stranu seznamují spoluobčany s choutkami na dosazení provládní loutky, která nechá s policií manipulovat podle premiérských chutí.

Ať je tomu jak chce, jisté je, že levice tak i pravice jsou slizcí jako úhoři, kteří zamíří vždy do těch vod, ve kterých je jim nejlépe. Jako občan doufám, že se policie nezalekne a vyřeší celou záležitost podle spravedlnosti a míry zavinění. Je na čase, aby už konečně bylo posuzováno nikoli podle diplomatických pasů, ale podle nestranných hledisek stylem padni komu padni.