Pohřby šíitských demonstrantů jsou dalšími demonstracemi proti Saudům

Pohřeb dvou demonstrantů v Saudské Arábii vyústil k masové demonstraci. Světem, světovými médii je přehlížena diskriminace Šíitů v této arabské zemi. Spojené státy americké tolerují zločinný režim Saudů, kteří pomáhají americké zahraniční diplomacii k získávání zahraničního vlivu na Blízkém východě. Jih Saudské Arábie je místem, kde velmi často probíhají protivládní demonstrace. Je zajímavé, jak světová média mlčí o dění právě v této oblasti. Saudové a jejich královský rod jsou klíčovou součástí také v boji proti Íránu, jsou klíčovým subjektem v získávání vlivu na ostatní arabské země. 

Dodávka ropy, miliardy na soukromých účtech zahraničních společností. To všechno stačí k toleranci rasismu. Státem garantovaná rasová nesnášenlivost najednou nevadí. Ponižování a týrání lidí s nevládními názory, jako by nikomu nevadilo. Přijmutí umělé verze islámu z 18. století  nemajícího nic společného s islámem za státní náboženství, to je dobrý způsob, jak udržet poslušnost svých poddaných. Je tu víra, že pouze saudský islám je tou pravou vírou a ti ostatní jsou ménecenní. Šíitové nemají pro saudský režim žádnou cenu a jejich víra je pro saudský systém podružná. Diskriminovaní šíitové si nenechají líbit zacházení plné rasismu a ponižování, a tak demonstrují. Proti demonstrantům je používáno hrubé násilí, které si v tomto případě vyžádalo dva lidské životy.  Mohamed al-Felfel a Akbar Al-Shakhouri byli zabiti saudskými bezpečnostními silami během shromáždění konajícího se po zatčení šíitského duchovního Sheikh Nimr al-Nimr.

V Saudské Arábii se odehrává skryté arabské jaro. Proto také saudská armáda, jako kdysi sovětská vojska v Československu, vnikla do Bahrajnu, aby utišila šíitské nepokoje v jinak sunnitském Bahrajnu. Středeční pohřeb v Kátifu se stal demonstrací namířenou proti vládnímu režimu. Tito dva zastřelení muži měli být podle svědků zastřeleni kulkami sniperů. Zatímco v Sýrii celý svět ví o sniperech krčících se na syrských střechách, o velmi podobné situaci v Saudské Arábii se vůbec neví. Bez mediálního zájmu jsou zabíjeni nevinní lidé. Saudská Arábie se potýká s mnohonásobným porušováním lidských práv.

Dochází zde k porušování ženských práv, práv všech možných minorit. Tito všichni spolu s šíity demonstrují za svoje práva. Demonstrují bez zájmu médií. Jsou to především Spojené státy americké, které poskytují největší  zbrojní podporu saudskému režimu. Královská rodina Saudů nejsou nikdo jiný, než moderní mafiánský klan. Několik členů královského rodu bylo například přichyceno s drogami v zavazadlech. Je veřejným tajemstvím, že Saudové s podporou ostatních zemí obchodují s drogami, se zbraněmi a dalšími záležitostmi. Američané mohou stavět v Saudské Arábii vojenské základny, zatímco Saudové dostanou zbraně. Tady přeci nějaká práva lidí nemají místo.

Veškeré zprávy o sniperech saudské ministerstvo vnitra samozřejmě popírá. Výbušná situace na východě země se díky policejním vraždám  ještě zhoršila. Saudská vláda oficiálně popírá jakoukoli diskriminaci šíitů. Mnoho šíitských aktivistů tvrdí pravý opak. Jednotlivé pohřby zabitých aktivistů, demonstrantů, to jsou místa, na kterých demonstruje na desítky tisíc lidí. Davy lidí skandují jméno guvernéra Východní provincie Saudské Arábie. Demonstranté posílají na emailové schránky novinářů fotografie s transparenty kritizujícími královskou rodinu. Podle zpravodajského portálu Rasid, saudské bezpečnostní síly nadále monitorovaly pohřeb šíitských demonstrantů.  Byl to pohřeb s několika tisíci účastníky.

Mansour Al-Turki, mluvčí ministerstva vnitra, svými slovy působil spíše komicky. Prý saudské bezpečnostní síly dělaly všechno možné, aby zajistily bezpečnost všem truchlícím. To je trošičku tragikomický komentář. Napřed bezpečnostní síly zabijí demonstranty, aby poté zajišťovaly bezpečnost smutečního obřadu. Šíitští duchovní vyzvali účastníky pohřbů, aby se vyhnuli násilnému střetu s bezpečnostními složkami. Také je vyzval k tomu, aby se účastníci pohřbů nedali vyprovokovat k nějaké ostřejší reakci.

Co se bude dít s největší ikonou šíitského odporu v Sazdské Arábii, s Nimrem? Ten podle bratra duchovního byl odvezen až do dalekého Rijádu. Sheikh Nimr al-Nimr byl zadržen saudskými bezpečnostními sbory, když se vracel z farmy do jeho bydliště. Několik aut přepadlo jeho doprovod. Nimr byl následně bezpečnostními složkami zadržen a dnes se nachází v policejních rukou saudské policie. Saudové nyní vlastní takříkajíc šéfa šíitského odporu v zemi. Ve východní části Saudské Arábie protesty probíhají od března 2011. Saudský režim zadržuje disidenty a pronásleduje členy reformních stran a sdružení. Tak například disident Al-Faqih, byl profesorem chirurgie na Královské saudské univerzitě v Rijádu. Za svou opoziční činnost a kritiku královského rodu byl krátce uvězněn. V roce 1993 utekl do Velké Británie, kde se stal ředitelem londýnské kanceláře Výboru na obranu legitimních práv, poté vedl opoziční saudskou stranu Mira, kterou vytvořil v roce 1996.

Další saudský aktivista za lidská práva Fadhel Maki Al-Manasif byl zatčen v březnu 2009 zřejmě kvůli jeho účasti na jednom protivládně laděném shromáždění ve východní provincii Saudké Arábie. Posléze byl ale propuštěn aby byl opět v květnu 2011 znovu zatčen za účast na protivládních protestech.  22. srpna 2011 podepsal slib, že se nebude nadále účastnit protivládních demonstrací a byl posléze propuštěný. Svůj slib nedodržel a opět se účastnil protivládních protestů. V říjnu 2011 byl znovu Fadhel Maki Al-Manasif  zadržený za účast v protestech. Jako nebezpečný terorista byl převezený ke speciálnímu soudu v Rijádu. 9. dubna 2012 stanul před soudem, na kterém byl obviněný z podněcování veřejného mínění proti státu a z pobuřování a nepořádku ve státě.  Za aktivistovo propuštění bojují také mezinárodní lidskoprávní organizace jako je například Amnesty International.

V Saudské Arábii je kriminalizováno právo na svobodu projevu s polečně s právem na shromáždění. Každý, kdo se svobodně vyjádří na veřejnosti, nebo je účastníkem protivládních nepokojů a demonstrací, je okamžitě kriminalizován ze strany státu. Dalším disidentem je například Khaled al-Johani, který v březnu 2011 demonstroval v Rijádu. Poté podal rozhovor zahraničním novinářům, čímž si vysloužil pobyt v saudském vězení. Vláda v Saudské Arábii používá vůči disidentům mučení, bití, měsíce samovazby a jiné formy špatného zacházení. Zatčeným často není umožněn přístup k právnímu zástupci či kontakt s rodinnou.

V dubnu 2011 bylo zatčeno na 5000 demonstrantů. Saudská vláda terorizuje hlavně šíity. Rasistický systém s rasistickým základem silně zpolitizovaného islámu, to je podstata Saudské Arábie. Saudská opozice je pronásledována jako teroristé. Terorismus je využíván ve jménu ničení odpůrců vlády a jejího fašizoidního systému vlády.