Rasistka Papachristou nepatří na olympiádu. Rasismus a extrémismus do sportu nepatří

Řecká trojskokanka Voula Papachristou byla pro svůj nechutný rasismus vyloučena z olympiády v Londýně. Nechutné zprávy na Twitteru plné narážek na africké přistěhovalce žijící v Řecku, podpora vyslovená ultrapravicové řecké politické straně, to všechno bylo konání sportovce, které se neslučuje s olympijskými hodnotami. Plně s postupem olympijských činovníků souhlasím. Člověk, který veřejně holduje rasismu, člověk, který projevuje náklonnost přeposíláním zpráv ultrapravicového řeckého leadera  Iliase Kasidiarise, nemůže být sportovcem holdujícím hodnotám pěti kruhů.

Papachristou celé své konání na sociální síti komentuje jako nechutný vtip, za který se omlouvá. nyní se sportovkyně omlouvá, zatímco předtím bez problémů, bez jakéhokoli zaurdění souhlasí s ultrapravičáky? Olympijské hry mají být také jakousi oslavou lidských práv, mají být oslavou rovnoprávnosti a spravedlnosti, která do sportu patří. Tato řecká atletka veškerou olympijskou filosofii totálně posílá k ledu. Lidé jako  Ilias Kasidiaris a jeho nacistické hnutí Zlatý úsvit, nepatří do ideálů sportu. Tato partaj především mezinárodně proslula rvačkou takřka v přímém přenosu televizních kamer, kdy soudem uznaný násilník napadl během politické debaty svou kolegyni.

Strana uctívající hitlerovské hodnoty byla také stranou, ke které se Papachristou postavila jako ke svému politickému idolu. Rasistické smýšlení, nacistické choutky k ponižování přistěhovalců a všech odlišných lidí. To byly ty hodnoty, které mladou sportovkyni tolik lákaly. Každoroční pochody řeckých nácků ulicemi Athén zcela jistě v jejích očích připomínají neškodnou akcičku “správných” Řeků, ke kterým chce nadějná atletka ve jménu své disciplíny přeskočit.

Řecký olympijský výbor vyhodil  23letou sportovkyni zcela po právu. Jak může někdo sportovat ve jménu nějakých hodnot a přitom uctívat porušování lidských práv? Možná se nezkušená, naivní blondýna shlédla ve starých béčkových dokumentech dávných časů, ve kterých blondýnečka plná svalů a síly předváděla sport jako oslavu nacionálních hodnot. Ohnutí sportovních tradic, upadnutí do strouhy lidského bláta, to jistě olympijské naději Řecka vůbec nevadí. Její rodná země je v totálním rozvalu, a tak se pokusí blondýna s rychlým trojskokem zahrát na strunu nacionálna, které ji mělo přinést ještě více slávy a chvilkové nesmrtelnosti.

Najednou po velkém skandálu Papachristou na svém Facebooku i Twitteru uvádí, že není rasistkou , a že v žádném případě nevěří na diskriminaci mezi rasami a lidmi. Je to jalový výsměch všem slušným lidem. Poslední pokus Papachristou nevyšel. Na jedné straně není rasistkou, aby se na druhé mohla vysmívat africkým přistěhovalcům? Jako papoušek přeposílala rasistické zprávy na Twitteru. Když rasismu nevěří, proč s rasismem a extrémismem sympatizovala?

Najednou všeho dotyčná žena hořce lituje a omlouvá se. To je docela trapné a zbytečné divadélko. 68 zpráv na Twitteru z nichž několik bylo s rasovým podtextem, z nichž některé vyslovovaly podporu silně extrémistickému Zlatému úsvitu. Náckové řeckého střihu odpovídají vnitřním sympatiím sportovkyně a proto není rasistka? to je jako kdyby se někdo ve třicátých letech hlásil k NSDAP, šířil jejich myšlenky a zároveň prohlašoval, že není rasistou a fašistou.

22. července 2012 Papachristou na Twitteru píše: ” S tolika Afričany v Řecku … Alespoň západonilští komáři sežerou domácí jídlo!”

Pokud toto není rasistické, co je potom rasistického? Je to zpráva pocházející z myšlenkového průjmu Zlatého úsvitu. Ochotné předávání zpráv rasistů má být vtipem? Známí lidé prosazující rasismus jsou velmi nebezpeční, protože mohou vytvořit zdání, že rasismus a náklonnost k fašizoidním straničkám je zcela správný a čestný krok, ke kterému by se měli odhodlat všichni ostatní. Proto je třeba proti takovým lidem zakročit, aby nemohli veřejně projevovat pohádky o správnosti rasismu a nesnášenlivosti.

Samotný Zlatý úsvit, jehož zprávy Papacgristou přeposílala na Twitteru, není žádným beránkovský uskupením. Straničtí představitelé nemají daleko k útokům na imigranty, etnické skupiny. Často Zlatý úsvit projevuje antisemitské nálady. Je řecká sportovkyně také antisemitkou? Pokud podporuje takovou partaj, nebude mít zcela jistě potíže s antisemitismem. Zlatý úsvit se velmi rád baví jako hooligans na fotbalových zápasech. Copak elitní sportovkyni nevadí fotbaloví násilníci? Jaký má nádherná blondýna vztah ke sportu, když jí nevadí skandující násilníci nemající nic společného se skutečnou podporou sportu? Největším terčem řeckých rasistů jsou Albánci, kterých v Řecku žije přes 650 000.

Jak sama Voula Papachristou na Twitteru uvádí: “to jsem já, musím se smát. Nejsem zaseknuté cédéčko. A když dělám chyby, nemám tlačítko Replay. Stisknu jenom Play a pokračuji dál”. Zatímco se Voula bude smát, ostatní svět bude kroutit hlavou nad zkaženou myslí sportovní naděje jihoevropského státečku.

Voula Papachristou by neměla již nikdy v budoucnosti ve sportu prezentovat Řecko. Rasista milující fašizoidní rasistické strany není dobrou volbou, se kterou by měla být spojována jakákoli země na světě.