Rusko zavádí cenzuru a omezuje občanské aktivity

Rusko se stále více blíží ideálu totalitní mocnosti. Svoboda slova, svoboda vyjadřování vydí bývalému agentovi KGB a současnému prezidentovi Ruské federace Putinovi. Napřed sou pomocí hloupého zákona odsouzeny jakékoli demonstrace lidu. Lidé se nesmějí scházet na ulicích, protože by dostali velké pokuty. Dnes přišly na řadu občanské aktivity. Každá občanská aktivita, která dostává finanční dary ze zahraničí je podezřívána z tajné agentské činnosti. Dokonce ani svět internetu v Rusku nepřichází zkrátka. Ruští zákonodárci odsouhlasili bez větších problémům tři opatření, na jejíchž základě stát zahájí státní kontrolu ruského webu. 

Tuto středu ruští politici odsouhlasili vznik federálního registru internetových stránek, který bude sledovat ruskou webovou scénu. Mezinárodní pozorovatelé, ale také členové ruských lidskoprávních organizací spatřují v tomto opatření vládní touhu promazání protivládních informacích na webech lidskoprávních a občanských organizací. Vedle zatýkání a vyhrožování protivládním aktivistům tak ruská vláda sahá k dalšímu kroku ochrany věčné slávy Putinovského režimu.

Tento stejný režim putinovské školy taky nazývá všechny představitele dobročinných organizací přiímajících zahraniční dary jako zahraniční agenty. Občanským iniciativám, mezinárodním organizacím, tak najednou vzniká na základě politické objednávky prezidenta Putina, nová povinnost. Musí se zaregistrovat na speciálním registru. Pokud to neudělají budou státem šikanováni obrovskou pokutou. Z představitelů humanitárních uskupení se rázem šmahem jednoho pera stávají rádoby tajní agenti. Přitom Rusko je zemí, která do mnoha států světa posílá své kulturní atašé, kteří následně působí jako tajní agenti ruské tajné služby.

Registrace, hrozby pokutou, označování představitelů neziskového sektoru agenty. To všechno má jeden jediný cíl. Zastavit činnost neziskových ruských organizací, které mnohdy zcela poprávu kritizují činnost Putinovy vlády. Cílem celého snažení vlády je vyvynout tlak na malé, dnes již velmi ohrožené občanské aktivity, které by mohly přijímat granty ze zahraničí. Jednou z organizací je například Helsinky group. Rusko se k představitelům chová v rozporu s ruskou ústavou. Ústavní práva jsou pošlapávána novými zákony, které mají jeden po druhém likvidovat protivládní  aktivity.

Nyní přichází filtrování webového obsahu, ve kterém mohou být odstraňovány protivládní informace. Ruští novináři jsou s omezováním svobody slova velmi nespokojeni, a tak demonstrují v ruských ulicích. Jakékoli občanské iniciativy se stávají v Rusku obtížnými. To je vidět například na jihoruských extrémních záplavách. Ke mnoho dobrovolníků, kteří by rádi v těchto oblastech pomohli, jenže nový zákon omezuje i takovéto snažení. Všechno je v očích Putina potenciálně protivládní. Nový zákon říká: podepište s dobrovolníky smlouvy a poté čekejte na jejich schválení. Po novodobé cenzuře se teprve dozvíte, jestli ten či onen může pomáhat. Jakékoli darované prostředky se budou muset nejdříve schvalovat, aby posléze mohly být používány.

Putinův cenzorský přístup neomezuje jen politickou opozici, ale zejména také dobrovolníky pomáhající například obětem přírodních katastrof. Nyní přichází nový čas pro steroidy přesycený ruský stát v jehož čele stojí novodobý diktátor. Pokud za Medveděva byla nějaká svoboda, nyní bude poslapána ve jménu nového nacionalismu, ve jménu strachu z vůle lidu. Internet, který se stává největším fenoménem dnešní společnosti, bude ve jménu ochrany dětí dalším sešněrovaným subjektem Putinovského teroru. Ruská verze Wikipedie na protest na jeden den uzavřela své stránky. Co všechno bude pojmenované za nebezpečí pro děti? V novém Rusku pana Putina se nesmí demonstrovat, nesmí se vykonávat občanská aktivita, dobrovolné organizace nesmějí přijímat zahraniční dary a nyní veškerou pyramidu cenzury uzavírá cenzura internetu.

K uzavírání nevhodných webů již nebude potřeba soudní rozhodnutí. Najednou nějaký cenzor rozhodne, že ta a ta stránka je vysoce nebezpečná, a tak bude stažena ze světla světa. Mnoho zemí bývalého Sovětského svazu jsou zeměmi s protidemokratickými režimy. Jak tak můžeme sledovat, Rusko vesele uvažuje o absolutním prvenství v pomyslném žebříčku nejméně lidských státních systémů. Opozice se v Rusku svolává po Twitteru, Facebooku, a tak nový úřední šiml sáhne i tam, kam by jinak nemohl. Jednotlivé fanouškovské stránky na Facebooku píšící hlavně proti vládní politice, budou okamžitě zavírány. Je tu velmi vysoké riziko. Odpůrci se dostanou do black listu, mají smůlu, neměli být protivládními.

Každá diktatura začíná s likvidací občanských společností. Čína je v tom to ohledu velmi blízkým vzorem pro celé Rusko.

SDÍLET