Srovnávání Evropské unie s hitlerovským Německem je projevem nedostatku zdravého rozumu

Srovnávání Evropské unie s hitlerovským Německem je projevem nedostatku zdravého rozumu. Jak je krásná ta mpka, kde nalevo trůní mapa Evropy hitlerovských časů a vedle ní se nachází mapka Evropské unie s heslem ein Volk ein Reich. Skvělý počin politické demagogie bez jakéhokoli obsahu. Zločinný režim hákového poblouznění o čisté, bílé Evropě je nějakým zdárným příměrem Evropské unie? Ne, to se jen nacionalisté snaží vyvolat hloupou sugesci na nic netušící občany. 

Kdo nepochopil, že Evropan není národ, ten také nemá právo uvažovat o Evropské unii. Tento mezinárodní subjekt je především o integraci. To bylo a je jasné od začátku, proč se tedy nacionalisté a další hlupáci věřící v porušování lidských práv diví? Bojí se, že ztratí jedinečnou mantru národa? Každý ví, že národ nelze zničit ničím. Správný národ drží při sobě. Národ není o hranicích, národ není jen o symbolech nějakého místa. Pravý význam národa je v úplně něčem jiném. Evropská unie nemá na národ pražádný vliv.

Každý Čech by si měl uvědomit, že evropskou integraci prosazoval jako první Jiří z Poděbrad. Koncept evropské integrace je starý ideologický plán. Můžeme se nazývat Čechy, Poláky, Maďary, Francouzi, stejně všichni budeme Evropany.  To nezmění ani ultranacionalisticky naladěný Klaus, dokonce to nezmění ani hradní mazánkové Mach, Bobošíková, Semín a další. Jak je trapné, když se o evropské integraci baví tito lidé. Na jednu stranu hovoří s milovníky hákáčů, dokonce někteří z nich jimi i jsou, a nyní mají drzost hovořit o oprávněnosti Evropské unie?

Evropa vinou hospodářských kryzí upadává do stále většího nacionalismu. Je to například vidět na Schengenském prostoru, který se jako ohrožený druh stále více přibližuje ke svému zániku. Politický lobbing nacionalistů zabral. Najednou základní princip Evropské unie nemusí existovat. Opět platí stará pravdivá politologická poučka, ve které lidé v horších obdobích více sahají ke špatným řešením. V hospodářské krizi Reichu lidé uvěřili vzdušným zámkům pomateného šílence, dnes lidé věří pravdám ultranacionalistů a ultraliberálů, kteří touží uzavřít otevřenost evropského prostředí.

Evropská unie má mnoho souvislostí, stejně tak společná měna euro. Tyto souvislosti jsou nacionalisty skrývány, aby na ně nikdo neviděl, protože v ten okamžik bychom pochopili, že Evropská unie není o jednotném národě, ale o něčem jiném. Vyhrávající populismus nacionalizace modrého prostředí Evropy je zarážejícím mementem. Takovým varovným prvkem, který v budoucnu může způsobit velmi vážné potíže a problémy. Nacionální nálady jsou pokaždé velmi špatným sluhou. V moderní historii můžeme sledovat přílišnou nacionalizaci například v Maďarsku, kde kvůli nacionalismu došlo k přetvoření maďarské ústavy znemožňující například homosexuálům rovný přístup k lidským právům.

Nacionalizační nálady byly v minulosti patrné například na severu Evropy. Viz. Finsko a Praví Finové, kteří chtěli tuto severskou zemi uzavřít před světem. Snem nacionalistů stojících na poli euroskepticismu jsou sny o skleníkovém státě, kde mají nacionalisté všechno pod palcem. Praví Finové také na své záměry doplatili, což je pouze dobře. Podobné nálady byly například v Dánsku, kde nacionalisté ze dne na den uzavřeli své hranice a porušili tak pravidla Schengenu. I zde nacionalisté ztratili důvěru obyvatel. Stejně tak selhal nacionalismus Sarkozyho a jeho věčného porušování francouzské ústavy.

Lidé s hloupostí přijmou vzdušné zámky, aby posléze zjistili, že se hluboce zmýlili. Je tu přeci jedna velká bublina o německém vlivu v EU. Ano, tento vliv zde je a je to přirozené. Německo nemá s dřívějším zločinem ukřičených nácků nic společného. Německo tak jako tak má v Evropě obrovský vliv. S ním stojí a padá evropská ekonimika. Taková je skutečnost a nezáleží na tom, jestli je nebo není EU. Že za eurem stojí Německo s Francií? Ano stojí, ano oni mají velký kapitál například v evropských bankách, to se dá také předpokládat. Že většina peněz ze sanace řeckých a jiných dluhů přijde zpátky německým bankovním domům? To je také jasné.

Když je Francie a Německo největší evropskou ekonomikou, můžeme očekávat, že bude mít také největší ekonomické zastoupení v ostatních evropských zemích. To přeci opět není důvod k přirovnávání Evropské unie k nacistickému Německu. Ano, můžeme se bavit o tom, jestli euro nemělo být mnohem komornějším  prvkem. Osobně si myslím, že euro nikdy nemělo na to být celoevropskou měnou.  Evropa je pestrá, a to zejména také svojí ekonomikou. Euro je měnou, která je dobrá pro státy s podobným typem ekonomiky jako je německá ekonomika.

Euro bylo a je spíše politickým, než ekonomickým prostředkem. To je také důvod, proč se nachází v nesnázích. Kdyby místo politikaření nepříjímalo jih Evropy, nikdy by se euro nemuselo dostat do podobných průšvihů, které stejně z největší části hasí opět Německo. Budoucnost EU je velmi závislá na Německu, a proto mnozí nacionalisté poukazují na reminiscence na hitlerovské Německo, což je totální zhovadilost bez sebemenšího rozumu.

I přes některé potíže, kterými Evropská unie trpí, je koncept EU správným krokem. Další integrace do nadnárodního celku je správným krokem kupředu. Je na čase říkat Evropa je můj domov, jsem Čech s evropským srdcem. Jsem Evropan hájící demokracii a lidská práva. Lidská práva a otevřená společnost jsou trnem v oku ultranacionalistů a extrémistů, proto v jejich ideologiích musí skončit EU, protože bortí jejich představy o jednobarevné Evropě.