Válka dronů slouží k šíření legálního terorismu

Moderní technologie umožňují vraždění na dálku. Voják ve vyhřáté budově drží v ruce joystick a jako v nějaké pochybné hře létá letadýlkem nad afghánskými, iráckými nebo dokonce pákistánskými vrcholky. Nové technologie dovolují odlidštit a dokonce zlevnit mordování lidí v rozvojových zemích světa. Konzoloví hráči v zelenkavých uniformách vidí na monitorech výjevy běžného života. The New York Times popsalo takový běžný den konzolového hráče s lidskými životy. Američan za kniplem vyčká až děti odejdou do školy a poté začne jeho konzolové šílenství. Tentokrát neumírají imaginární postavičky virtuálního světa. nyní umírají civilisté, zcela reálné osoby s osudy, s právy na budoucnost. 

Americký prezident Obama nedávno při kondolenčním proslovu k denvesrskému neštěstí řekl, že bylo zabito mnoho lidí, kteří byli milováni, kteří milovali,  kteří měli své plány na budoucnost. Copak oběti americých dronů netouží po budoucnosti, netouží být milováni a netouží někoho milovat? Na jedné straně existují oběti, aby na druhé straně existovaly oběti válečného řádění. Počítače a vycvičení zabijáci moderních časů neznají slitování. Všichni obyvatelé afghánského, iráckého a dokonce pákistánského venkova jsou neskuteční teroristé, a tak tu musí nastoupit letadlová eskadra řízena někým z daleké 7000 kilometrů vzdálené krajiny.

Vojenští konzolisté sledují několik týdnů sledovanou oblast. Studují takzvaně kolorit a zvyky jednotlivého místečka. jak je poté možné, že stejní konzolisté rozstřílí obydlí plné dětí, místa, kde se nacházejí naprostí civilisté? Tohle není hra. I když se to možná zdá nasazeným vojákům. Střelba, shozená raketa, to všechno vyvolá neštěstí. Nic se neděje. Jde jenom o překotnou válku protiteroristických opatření obamových řešení. Tohle už není poděděný projekt Bushe, to je projekt především administrativy Baracka Obamy.

Vraždy na dálku provádějí vrazi bez jakéhokoli citu. Bez špetky výčitek v myslích tito vojáci stisknou knipl a odsoudí k smrti ty, o kterých jejich kolegové hovoří jako o kovaných teroristech. Kolikrát bylo potvrzeno, že se nejedná o teroristy? Administrativní chyby  jsou pro řidiče dronů jen statistickou hodnotou. Tyto statistické chyby mohou způsobit v životech místních lidí doslova revoluci. Rodina ztratí otce. Není nikdo, kdo by uživil malé děti, kdo by se postaral o rodinu. Útoky konzolistů kdesi v americkém Pentagonu způsobí velké neštěstí, o kterém se hráči moderních her s reálným podkladem vůbec nedozvědí.

Adrenalinem schvácený voják tak v pohodlné anatomicky tvarované židli mačká joystick. Co stisknutí, to jedna salva ran z kulometů umístněných na dronovi. Jindy stejný hráč se životy vyšle salvu raket. Jedna rána, velký oheň desítky mrtvých, stovky raněných po celém okolí. To je běžný výjev po jednom takovém řádění. V jedné ruce odhodlaný voják drží hambáč z blízkého občerstvení. V druhé se nalézá knipl . Jedno kousnutí do hambáče střídá další stisknutí tlačítka na joysticku. Pár lidí zemře, zatímco vzdálený útočník popíjí tolik oblíbenou Coca Colu.

To je doslova domácí prostředí. Teď už jen přehodit nohy přes ovládací pultík, pustit si v magiči další rockový trhák a může se pokračovat v další hře na virtuální realitu. Jednotliví válečníci sedící na pohodlném místečku mívají prazvláštní pocity. V ten den zabili deset, dvacet padesát lidí. Ty virtuální postavičky na jednotlivých monitorech najednou upadnou, ztratí se a jeden první stupeň drastické střílečky končí. Deset let válčení v Iráku je doprovázené dálkově řízenými letadélky, takzvanými drony. Amerika investovala do tohoto typu vedení válek miliardy dolarů. Takový dron může posloužit ke špionáži, může provádět útoky na předem vybrané cíle. Ještě před časem se hovořilo o nasazení dronů v africkém Mali, kde Amerika pravděpodobně v menším měřítku operuje.

Mali bylo v tichosti zařazeno do amerického plánu na rozvrácení islámských fundamentalistů, kteří se spojují s vůdci tuaregských kmenů. Spojené státy americké uvažují o vojenském zásahu v severním Mali. Amerika finančně podporuje malijskou vládu. S nastoleným březnovým pučem a vznikem nového státu Azawad  tak USA ztrácí jistou moc nad svým regionem. Tuto ztrátu moci si bude chtít zcela jistě vybojovat zpět i za pomoci speciálních vojenských jednotek. Povstalci ze severu slíbili, že po vyhlášení samostatnosti také přestanou s boji. Několik členů malijské armády bylo cvičeno americkými zvláštními jednotkami, které také v utajení pracují na likvidaci fundamentálních islamistů v subsaharské části Afriky. Mali svou obtížností odpovídá hlavně Pákistánu, kde již dávno probíhá americká válka dronů vedená proti takzvanému terorismu. Je proto velmi pravděpodobné, že podobné stroje budou nasazeny také v tomto státě.

Za pomoci dronů a bombardérů B-52 zahájili američané v Afghanistánu a Pákistánu hon na Usámu bin Ládina. Několik desítek dronů operuje také v Jemenu, kde několik amerických poradců zahájila boj proti bojovníkům z Al-Kájdy. Místní vesnice jižního Jemenu jsou bombardovány právě americkými bezpilotními letouny řízenými z dalekých Spojených států amerických. Válka bez vojáků připomínající trapné, tolik odsuzované válečné hry průměrných písíček, pokračuje také v Somálsku. Z boží vůle světového vládce tak mohou být bezpilotní letouny používané na místní Somálce. Tato africká zemička je od roku 1991 bez jakékoli stabilní vlády. Al-Šabáb zde operuje v rozporu se zájmy svých vlastních občanů.

Špionážní válka USA je doprovázena právě použitím sledovacích bezpilotních letadélek. Ten samý konzolový hráč bavící se nad střelbou v Afghanistánu také pro svou vlast slouží nad územím Íránu. Americká armáda tak v rozporu s mezinárodním právem sleduje dění v obávaném mnohdy přeceňovaném státě. Íránci jsou z rozhodnutí amerických senátorů krvavými bestiemi, nad kterými není dobře projevovat lítost a lidskou solidaritu. Téměř padesátiprocentní nezaměstnanost. Dennodenní starosti Íránců o obživu jsou ignorovány v zájmu americko-izraelského boje o ekonomickou a politickou převahu v regionu Blízkého východu.

High-tech technologie umožňují Obamovi vést válečný nízkonákladový konflikt právě na těch místech, kde by přímá vojenská přítomnost vyvolala velmi nechtěné mezinárodní komplikace. Takto zde jenom procházeli nějaké válečné stroje, které nerozlišovaly mezi nevinnými a terorismem protřelými lidmi. Americký přístup k válce a válečné mašinérii je alibistický. Nad válčením dohlíží Kongres, zatímco stejný Kongres nebývá informovaný o akcích nařízených CIA, která taktéž drony využívá ke svému účelu.

O mnoha tajných válkách USA veřejnost v žádném případě neví. je to součást zpravodajské války. Tolerovaný terorismus páchaný vládou a tajnou službou útočí proti tomu špatnému společensky odsuzovanému terorismu. CIA po dohodě s Mossadem vyrobí vojenský útok na předem vybrané cíle, zatímco “oběť” vojenského útoku provede odvetná opatření ve stejném duchu. Americké drony taktéž zaútočili na místo s výskytem civilistů. Jenže jejich americký cíl není v západní Evropě, není v Americe. Odvetná opatření provedena na Západě jsou v mediálních očích velkým terorismem, zatímco stejný útok o stejné intenzitě je pouhým vojenským tajným útokem nemajícím s terorismem nic společného.

Rozhodně neobhajuji terorismus, ale svět je v tomto trošku naivní. Jeden terorismus považujeme jako legální projev ochrany a obrany, předběžného zásahu, zatímco jiný terorismus je vraždami.  To je trošku více alibistický přístup celého mediálního a politického světa. Mnoho amerických politiků, a odborníků na mezinárodní právo označuje bezpilotní letouny za velmi problematické záležitosti stojící na poli legality a nelegálnosti. Dokonce ani americké právo nedovoluje nasazování dronů v tajných válkách po celém světě.

Dvanáctka konzolistů si tak jako v nějaké fabrice vyměňuje jednotlivé šichty. Odpolední i večerní vždy přinese smrt pro mnoho lidí. Přinese tuny neštěstí, velké škody v místech jejich nasazení. Takový konzolový rambo americké armády během jednoho večera může zabíjet v Jemenu, Afghanistánu a Somálsku, aníž by se hnul ze svého oblíbeného místečka skvěle vyhlížející židličky. S útoky dronů začal americký prezident George W.Bush, další nový prezident světové velmoci používání bezpilotních zbraní ještě více zmodernizoval a rozšířil. Jenom v Pákistánu se počet nasazených dronů za Obamovy administrativy zvedl o více jak dvě stovky. Americký prezident de facto může vysílat libovolný počet vojáků kamkoli na světě bez předchozího schválení Kongresem.

Používání dronů, to je používání státem placeného terorismu k obhajobě americké ekonomiky a amerických státních zájmů.