Somálsko volí nového prezidenta, nad jakým územím bude vládnout?

Somálsko, ta věčná země zmaru a bolesti, bude konečně bez válek a násilí? Ale kdeže. To si jen svět hraje na trvalou vládu přinášející stabilitu do jednoho z nejvýbušnějších regionů Afriky. Několik pochybných, korupcí prožraných vůdců obere Somálsko o poslední bohatství ukrývající se mezi ruinami pouštních oáz. Začátek září  je ve znamení prezidentských voleb. Nad hypotetickým územím s hypotetickou mocí místních poslanců začnou novodobé prezidentské  volby. 275 politiků využívajících hlavně mezinárodní dotace do svých rodinných kapes bude vybírat z 25 prezidentských kandidátů. 

Korupčníci bez jakékoli národní podpory vyberou vrchního šéfa hypotetického státu. Komu páni poslanci, vláda a nově zvolený prezident vládnou? Papírově je místo vlivu mnohem větší, než je tomu ve skutečnosti. Vláda není schopna zajistit stabilitu a bezpečnost v samotném Mogadišu. Najednou bude mít nový prezident bude mnohem více možností k prosazení plánů centrální vlády? Jakoby  mávnutím čarovného proutku neexistovali teroristé z Al-Šabáb. Část z nich bez jakékoli repatriace poputuje do nově organizované somálské armády, která není schopna obránit ani sídlo nově zvolené vlády.

Teroristé budou jako cvičené loutky používané ke špinavostem. Budou to takoví vrazi, nově vycvičení Assasini, sloužící plánům zaprodaných generálů a pánů poslanců. Jen aby se nová hračka politiků nevymkla z rukou. Stoupenci z Al-Šabáb jsou jako bojoví sloni. Mohou být velmi účinnou zbraní. Pokud ovšem zvítězí jejich vlastní smýšlení a touha po krvi, může se z části somálské armády stát velmi nebezpečná síla obrácena hlavně proti svým pánům. Politici nemají žádnou moc. Je to hra, ve které je mír kupovaný hlavně za peníze zahraničních donátorů.

Klíčoví kandidáti na nového prezidenta Somálska představují hypotetické vládce nad neexistujícím papírovým státem. Mezi klíčovými prezidentskými kandidáty se nachází dokonce úřadující prozatimní prezident šejk Sharif Sheikh Ahmed. Kandidátem je také odstupující premiér dočasné vlády nevlády Abdiweli Mohamed Ali. Bývalí vládci neúspěšné, často exilové vlády, se nyní ucházejí o nové hypotetické místečko na somálském krutě zjizveném sluníčku.

V pátek a sobotu dostali kandidáti dvacetiminutové okénko k představení jejich pro oživení bezpečnosti a hospodářské stability Somálska. Mezinárodní plán počítá s totálním předáním veškeré bezpečnostní agendy do rukou Somálska. Křehké, velmi zvláštní příměří udržované hlavně vojenskými misemi  AMISOM a IGAD bude odchodem vojáků zmiňovaných misí minulostí. Nová vláda spolu s nově zvoleným prezidentem nedokáže ochránit současný stav. Odchodem zahraniční vojenské mise nastane v Somálsku další velmi krutá válka. Budou poslanci s novým prezidentem řešit hladomor a neskutečnou chudobu? Bohužel, i kdyby chtěli, nemají k tomu žádné reálné možnosti bez aktivní zahraniční pomoci.

Somálský politiký systém je uspořádán hlavně na základě moci jednotlivých klanů, které si rozparcelovávají vrcholné pozice včetně prezidenta, předsedy parlamentu, vlády a předsedy Nejvyššího soudu.  Jednotliví kandidáti na prezidenta jsou klany donucováni k odstoupení. Například bývalý předseda somálského parlamentu Sharif Hassan Sheikh Adam byl donucen odstoupit z prezidentské kandidatury, protože pocházel ze stejného kmenu jako Mohamed Osman Jawari, který byl vybrán za mluvčího parlamentu.

Sharif Hassan Sheikh Adam odůvodnil stažení své prezidentské kandidatury svou záložnickou funkcí. Údajně byl pouhým záložníkem za úřadujícího prezidenta Sheikh Sharif Sheikh Ahmeda.  Úkolem bývalého předsedy somálského parlamentu bylo zachování vlivu umírněných islamistů na nejvyšším politickém postu v hypotetickém somálském území. Kandidáti tak nejsou kandidáty, ale pouhými náhradami za skutečnými “bojovníky” za prezidentský post.

Nově zvolený předseda parlamentu Mohamed Jawari slíbil, že volby budou “svobodné, spravedlivé a transparentní”. Bohužel, prozatím se jedná pouze o holá slova bez reálné náplně. Vyslanec Organizace spojených národů v Somálsku, Augustine Mahiga, pěje ódy nad novým parlamentem. Více jak 60 % nových poslanců jsou politici s vysokoškolským vzděláním. Jenom obyčejná škola postačí ke spokojenosti OSN? Je zajímavé, že se mezinárodní OSN nezajímá o korupční minulost těch, které chválí. OSN, jak se zdá, neřeší prekérní situaci, ve které se africký roh nachází.

Existuje vláda, existují poslanci, bude existovat dokonce nový prezident. Nad jakým územím budou všichni vládnout? A co obyčejní obyvatelé Somálska? Proč OSN neřeší hladomor místo ustanovení politické reprezentace nad neexistujícím územím? Chce snad OSN umlčet jednotlivé kmenové frakce pomocí nových hypotetických postů? A co obyčejní lidé?