Umar Bašír odstoupil od kandidatury do Rady OSN pro lidská práva

Umar Bašír jako člen Rady OSN pro lidská práva? To je velmi nepovedený vtip představitelů Spojených národů. Minulý rok na stejný post aspirovala Sýrie, nyní chce ochraňovat lidská práva Súdán představovaný hlavně tyranským despotou Umarem Bašírem? Je to válečný zločinec, který byl kdysi odsouzený mimo jiné také za genocidu. Díky americkému obchodu se ze zločince stává  normální bezúhonný politik, který může dokonce hovořit do principů ochrany lidských práv na půdě OSN. Když se dělil Súdán na dva státy, Spojené státy americké přislíbily Umaru Bašírovi, že se postarají o jeho beztrestnost, pokud súdánský tyran nebude stát cestě k samostatnosti převážně křesťanského jihu země. 

Tak se také stalo. Vykupčená samostatnost jednoho z nejchudších států světa zaručila vrahovi první třídy letenku ke svobodě. Už se prezident Súdánu nemusí obávat zadržení kdekoli  mimo území svého nebo spřáteleného státu. Nyní díky americkým zahraniční zájmům dochází k zakopání spravedlnosti. Vojáci mávající kalašnikovi nad těly mrtvých vesničanů Kordofanu neexistují. Ti přeci nikdy ve jménu vůdce za pokřiku Allahu Akbar nezneužívali islám k vraždění nevinných civilistů. Taktéž se nikdy neodehrály televizní přenosy z takových poprav. A už nikdy Umar Bašír nevystoupil k občanům se sdělením, že vraždění těch na jihu je v pořádku a správné.  Tohle všechno se z politické vůle nestalo. Proto súdánský řezník může spolu s ostatními státy zasedout ve vážené Radě OSN pro lidská práva.

Přítomnost súdánského prezidenta především poškozuje celou Organizaci spojených národů. Nikdo z Bílého domu, dokonce ani prezident Obama, nic vůči přítomnosti Bašíra v Radě lidských práv nic nenamítal. Kam se poděla americká touha po spravedlnosti? Skryla se opět za paraván zahraničních zájmů země s hvězdami a pruhy? Minule za Sýrii usedl do Rady OSN pro lidská práva Kuvajt. Pouze nevládní organizace a veřejné zájmové skupiny vytvářely tlak na OSN. Není možné, aby lidská práva obhajovala taková lidská zrůda jakým je Umar Bašír. Zatímco by súdánský prezident bojoval za práva lidí v Barmě, sám by po tisících pěkně v klidu vraždil chudé obyvatele v pohoří Nuba.

To je naprosto nemyslitelné. To, že místní jihosúdánce zabíjí ruská letadla a střílejí do nich čínské náboje, to  ještě nevypovídá vůbec nic o beztrestnosti prezidenta Bašíra. Ten světu vykládá báchorky o válce  v severoafrické zemičce. V jeho podání jsou vládní vojska z obliga, zatímco nějací partyzáni ničí a vraždí tisíce nevinných. Opravdu si myslí odsouzený zločinec, na kterého byl dokonce vydaný mezinárodní zatykač, že mu někdo uvěří jeho výmysly? Nebýt Spojených států amerických, byl by stále Umar Bašír ohroženým člověkem.

OSN dnes oznámila, že Umar Bašír stáhl svou kandidaturu do Rady OSN pro lidská práva. Nátlak občanských iniciativ, světových organizací bojujících za lidská práva pomohl a donutil obrovskou mezinárodní organizaci ke správnému kroku. OSN samo o sobě potřebuje mnoho změn. Hovoří o tom například americká nevládní organizace Judicial Watch. Ta popisuje mnoho případů zpronevěr, úniků a podplácení lidí z Organizace spojených národů.

Umar Bašír by měl být vydán s pouty na rukou a nohou jako ten nejtěžší zločinec, kterým ve skutečnosti je. Celý akt kandidatury a umožnění dokončení takové kandidatury dává políček všem milionům zavražděným. Všechny světové velmoci selhaly, když nechaly masového vraha kandidovat na tak velmi významný post. Americká vláda mlčela především proto, že se sama podílí na korupci a nekalých praktikách odehrávajících se na mezinárodní půdě OSN. Každý rok Američané nalijí přes 7 miliard dolarů na fungování organizace všech národů.  Ostatně, je to právě USA, která především rozhoduje o nejvyšším představiteli OSN.

Přívrženci Umara Bašíra poukazují na Kubu, Venezuelu, kteří jsou taktéž členy Rady OSN pro lidská práva. Proč by se měl svět zamýšlet nad Súdánem, když se politické procesy a vraždy odehrávají ve všech třech vyjmenovaných státech? Především proto, protože Bašír byl odsouzen mezinárodním soudem. Rada OSN pro lidská práva potřebuje obrovské změny. Její fungování dovoluje tyranským režimům ukazovat jak oi jsou správnými, i když doma likvidují kohokoli, kdo se postaví do cesty vládní mašinérii. Prezident Barack Obama a ministryně zahraničí Hillary Clintonová nikdy neučinili žádná opatření vedoucí k zastavení Bašírova násilí v Súdánu. Velvyslanci do Chartúmu jezdili.  Jezdili tam ale jenom proto, aby domluvili beztrestnost jednoho chladnokrevného tyrana severní Afriky.

Pan Umar Bašír násilně rozháněl protivládní demonstrace. Zatýká a zabijí odpůrce režimu. Na základě jeho rozkazů bombardují súdánská letadla chudé obyvatele Kordofanu, Modrého Nilu, pohoří Nuba a dalších oblastí. Podle vnitřních stanov Rady OSN pro lidská práva Súdán ani v nejmenším nesplňuje ani to minimum ke vstupu do takového orgánu OSN. Rezoluce 60/251 Valného shromáždění OSN z roku 2006 nedovoluje takovému státu účast v Radě pro lidská práva. Jak je tedy možné, že Súdán aspiroval na členství a jak je možné, že nikdo z představitelů mocností nenamítal ani slovo? Bude opět za súdánským nezdařeným členstvím v Radě OSN pro lidská práva nějaká korupce? Financování a chod peněz je v Organizaci spojených národů netransparentní. Státy přispívají na její chod, přesto nikdo pořádně neví na co jsou jednotlivé finance využívané.

OSN je důležitá a musí existovat. Jenže potřebuje obrovské změny.  Jednotlivé státy se bojí hlasovat proti jiným zemím požadujícím členství například v Radě pro lidská práva, protože se bojí narušení vzájemných vztahů. Existuje reálná naděje pro opravdové změny  v OSN?