Za jednu smsku do vězení? V Kamerunu je všechno možné

Rozdělovat lásku na správnou a špatnou na základě nějakých zkostnatělých zákonů nebo úsudků je hloupé a nesmyslné. Všichni máme právo na lásku, ať jsme jací jsme. Homosexualita není nic špatného. Je to normální stav, za který by nikdo neměl být kriminalizován či jinak úřady popotahován. Proč jsou jedny projevy lásky uctívány, zatímco ty ostatní, méně masové, jsou stavěny na úroveň obscénností? Církev by měla zcela jasně změnit postoj k homosexualitě. Je to právě církevní dogma, které v mnoha zemích afrického kontinentu spouští vlnu nenávistí namířených proti homosexuální menšině. V Kamerunu Roger Jean-Claude Mbédé poslal svému známému smsku, za kterou byl odsouzen k tříletému žaláři

Jean-Claude Roger Mbédé byl policajty zatčený  2. března 2011 v průběhu setkání se svým známým mužského pohlaví. Ten před schůzkou policistům ukázal textovou zprávu doručenou od Jeana-Clauda Rogera Mbédého a sdělil jim, že se mají setkat. Na základě udání podivného příbuzného, tak došlo k zatčení a následné kriminalizaci Jeana-Clauda Rogera Mbédého. V jeden okamžik byl mladý Afričan obviněn z homosexuality a pokusu o spáchání trestného činu.

Tři roky za smsku připomínající vyznání lásky…. to je trochu silné kafe, nemyslíte? Dva lidé si nesmějí psát o čem chtějí. Pokud se hypoteticky dva lidé milují, proč by si nemohli poslat vzájemné vyznání? Navíc Rogerova zpráva může být vnímána i jinak, než jen s homosexuálním podtextem. Homofobní úřady zapracovaly v celé své kráse. Dva muži si nemohou psát intimně vypadající zprávičky, protože to nějaký středověký zákon zakazuje. Lidská práva jsou v Kamerunu przněna prakticky dennodenně. Mezi častými terči nenávisti majority figurují příslušníci homosexuální komunity. Ti jsou terorizováni státem, církví a homofobními spoluobčany.

Co je obscénního na větě: “Jsem do tebe tak moc zamilovaný” ? Roger Jean-Claude Mbédé si zcela jistě neuvědomoval  co všechno způsobí jedno obyčejné vyznání, kterých každý den putuje světem na miliony. Zpráva určená původně jednomu člověku, díky hlouposti jejího příjemce, dorazila také do rukou příslušných státních orgánů, které se řídí podle obscénních předpisů. Nevinný člověk se strčí do smradlavé cely, ve které je sexuálně zneužívaný a bitý samotnými dozorci. Mučení a trýznění za možnou lásku? Jak tohle může jeden člověk udělat druhému člověku?

Roger Jean-Claude Mbédé by odsouzený na základě paragrafu 347a kamerunského trestního zákoníku, který odporuje mezinárodnímu právu a degraduje lidská práva na totálně nejnižší možnou úroveň. Mezinárodní pakt o občanských a politických právech v článcích 2.1 a 26 zaručuje všem občanům ochranu proti diskriminaci a rovnost před zákonem; článek 17 garantuje právo na soukromí a článek 21 na svobodu shromažďování a sdružování. Africká charta lidských práv a práv národů ve svém 2. článku zaručuje všem občanům ochranu před diskriminací, a v článku 10. garantuje svobodu shromažďování a sdružování. Paragraf 347a tyto všechny právní normy ignoruje. Doslova uvádí: “Kdokoliv má sexuální styky s osobou stejného pohlaví, bude potrestán vězením v trvání od šesti měsíců do pěti let a peněžitým trestem v rozmezí od 20 000 do 200 000 středoafrických franků CFA” . Lidé jsou tímto nařízením doslova ruinováni. Africká charta lidských práv a práv národů je doslova trhána na kusy. Kamerun ji ratifikoval a podepsal. Přesto ji svými zákony porušuje. Jakékoli zadržování Kamerunců na základě sexuální orientace je nezákonné.

Nevinný trpí a kamerunský prezident Paul Biya s místním ministrem spravedlnosti mlčí. Přitom by oba dva mohli vyhlásit na trestání homosexuality moratorium. Prezident byl v minulosti pod mezinárodním tlakem a sám dobře ví, že jakékoli odsouzení homosexuálního člověka za lásku a projevy homosexuality velmi poškozují jeho zemi. Přesto s chladnou hlavou přihlíží k porušování lidských práv.

Lesbičky, gayové, bisexuálové a transsexuálové v Kamerunu čelí krutému pronásledování. Více než 20 lidí bylo zatčeno v loňském roce, protože byli podezřelí z “homosexuálního chování”. Proti Rogerovi se zády obrátila dokonce jeho vlastní rodina, která se cítí znechuceně a v žádném případě nebojuje za Rogerovo propuštění. Najednou je pro matku syn nebezpečným. Z bezpečnostního hlediska nemohou žít s homosexuálem. Zatčení Rogera kvůli homosexualitě zničilo mladému člověku celý jeho život. Nebude se moci vrátit do školy, nenajde práci.

Roger Jean-Claude Mbédé sedí již jeden předlouhý rok ve vězení. V pondělí 17.9.2012 čeká Rogera další odvolací soudní přelíčení, od kterého hrozí, že trest bude ponechán v celkové tříleté délce. To by znamenalo dva roky vězení v ústřední věznici Kondengui, ve které si Roger doposud odpykává svůj trest. Láska může přijít velmi draho. V tomto případě může znamenat dokonce i smrt. Homosexuálové jsou často v kamerunských věznicích zavražděni, nebo sami pod tlakem násilí spáchají sebevraždu.

Zatímco kamerunská vláda nedělá nic na ochranu lidských práv, mezinárodní organizace nejsou k osudu pronásledovaných lidí slepí. Organizuji petiční akce, které jsou směřovány k rukám kamerunského prezidenta a ministra vnitra. Jednu takovou petici na pomoc výše jmenovanému muži můžete podepsat zde.

Bude Roger Jean-Claude Mbédé zproštěn trestu, nebo zůstane ve vězení další dva roky?