Dobrovolnost sKarty spočívá v zachování výplaty v hotovostní a složenkové výplatě

sKarty se budou vydávat dál. Obchody a podepsané dohody s Českou spořitelnou nejdou jen tak jednoduše zrušit, jak s veleslávou oznamuje Česká strana sociálně demokratická. Ministr Drábek zahájil projekt, ze kterého se tento stát nemůže jen ta vyvázat. Jediné, co se jakoby mávnutím kouzelného proutku mění, je dobrovolnost využívání platebních funkcí. Dokonce zůstává výplata dávek v hotovosti a na poštovní poukázku. Najednou mantry o nutnosti šetření ztrácejí na aktuálnosti. Jedny krajské volby dokázaly tak trošku přimět ODS ke krokům, které měla udělat dávno před voličským výpraskem. 

Média na jedné straně hovoří o dobrovolnosti sKarty, abychom se později dozvěděli, že sKarta bude nadále vydávána jako nový doklad ZTP průkazky, jen její funkce budou tak trochu dobrovolné. Buď vlezete do chomoutu nastrčeného ministrem Drábem, nebo budete nadále využívat současného způsobu výplaty dávek. Ostatně současné návrhy paní poslankyně Kohoutové vyhovují všem chutím Lidového domu. Byl to současný senátor Škromach, kdo se svým stranickým kolegou Sobotkou jednal před minulými volbami s premiérem Nečasem o sociálních kartách jako takových.

Kartový systém zůstane zachovaný, nasmlouvané kontrakty na 12 let s miliardovými zisky zůstávají také. Nikdo nepřichází zkrátka. Zdravotně postižení dostanou také to co chtěli. Nebudou muset používat sKartu jako platební kartu, dostanou jen jednu apartní kartičku, pomocí které se budou lidé s handicapem legitimovat například v prostředcích městské hromadné dopravy. ODS se nyní tváří jako převlečení beránci. Některé vládní Drábkem navržené změny se budou změkčovat, zatímco celá změkčování neodstraní veškeré zbytečně vynaložené finance na krytí zbytečných “reformních” kroků.

Najednou modrá vláda ukazuje na neschopnost Ministerstva práce a sociálních věcí. Konečně je veřejně doznáváno to, co mělo být skryté někde za ministerskými koberečky. Ministerstvo nemělo připravené dostatečné výplatní varianty nahrazující současnou výplatu v hotovosti. Co by se stalo, kdyby nebyly krajské volby a kdyby  ministrův náměstek Šiška nebyl vyšetřovaný policií? Opozice by si hrála na bojovníky pískoviště, zatímco zájmy desetitisíců lidí by byly vesele pošlapávány.

Paní poslankyně Kohoutová se zase jednou představila jako prosociálně pracující zástupkyně lidu. Je to tak trochu k smíchu. Ještě nedávno byla paní Kohoutová právě tou zarytou ódesačkou prosazující sociální karty ministra Drábka. Byla to také paní poslankyně, která veřejně obviňovala všechny zdravotně postižené ze zneužívání sociálních dávek. Nyní stejný člověk působí jako někdo, kdo denně dostává desítky mailů od nespokojených voličů. Že by najednou “vše pro stranu” bylo pasé? Najednou se politici starají o to, jestli vozíčkáři budou moci využívat bankomaty. Cynismus senátora Škromacha je rázem nahrazený pragmatismem a sociálním smýšlením? K tomu nedochází ani omylem. To se jen politici snaží lézt do řitních otvorů voličů.

Takové řiťolezectví je dobré pro nás všechny v této zemi. Politici zatím vedou salonní debaty nad zjemněním sociálních reforem. Zatím ani jedna z úvah není v paragrafovém znění. Politici zatím zjemňují na papíře, ale o skutečných zjemňováních je možné hovořit jenom tehdy, pokud budou existovat v papírovém znění. Politici slibují a blázni se často radují. Bezplatné vybírání dávek by mělo být zachované v zákoně. Doposud tomu tak není. Poslanci hovoří o zachování hotovostní výplaty, přesto tato možnost v zákonech není, bude tedy celý zákon novelizován do nové podoby? A ak dlouho bude trvat uzákonění takových novel? A nebudou do těchto novel zabaleny nové nápady politiků, které nyní nestojí médiím ani za půl slova a přesto jsou tak důležité?

Dobrovolnost sKaret pro zdravotně postižené znamená pouze zachování výplaty dávek ve složenkové a hotovostní podobě. sKarty jako takové zůstanou zachované jako průkazky. Zatím se jedná o politické návrhy. Budou tyto návrhy převedeny do reality?