Izrael plánuje s Ázerbajdžánem válečné spiknutí vůči Íránu

Izrael plánuje s Ázerbajdžánem válečné spiknutí vůči Íránu. Tiskové agentuře Reuters poskytli utajované informace o chystané spolupráci na útoku namířenému proti íránským jaderným zařízením dva ázarbajdžánští důstojníci. Baku a Tel Aviv tak s největší pravděpodobností hodlají rozehrát menší akci na vlastní zodpovědnost. Jako zdatný pomocník poslouží izraelský záměrům despotický ropou oplývající Ázerbajdžán. 

Pokud se Tel Aviv rozhodne zahájí válku takzvaně na vlastní triko bez svého ochránce a spojence, bude muset najít nový, mnohem dokonalejší způsob, který by mu kompenzoval americkou nepodporu. Tou logistickou výhodou je právě Ázerbajdžán. Jeho strategická poloha, umístnění jednotlivých leteckých základen ázerbajdžánské armády doslova dává neskutečné možnosti. Dálkové průzkumné lety, bombardování a případné záchranné mise poskytované případným sestřeleným posádkám, to všechno bude s ázerbajdžánskou účastí mnohem snazší.

Benjamin Netanjahu minulý týden použil mezinárodní půdu OSN k válečnému vyhrožování adresované přítomnému prezidentovi tolik démonizovaného státu. Pouze rok dělí Írán podle slov šéfa izraelské politiky od “červené linie” vedoucí k vojenskému zásahu. Washington zatím zkouší celou záležitost vyřešit diplomatickou cestou, zatímco Izrael pokračuje s mezinárodním lobbingem za potenciálním vojenském řešení.

Analytici zabývající se Blízkým východem považují snažení Netanjahua za naprosté šílenství rozvracející celý Blízký východ do ještě většího chaosu. Jsou to tedy samotní politici Tel Avivu, kteří jsou největšími nepřáteli izraelského lidu. Jaké zájmy hájí Netanjahu a jeho ministři? Najednou vítězí nacionalismus s ideologickou slepotou, která může velmi vážně ohrozit životy každého izraelského občana. Pokud skutečně Netanjahu využije území jiného státu k útoku, zahájí tak konsekvenci několika událostí, které mohou změnit svět v globálním měřítku. Do případné války se posléze mohou zapojit další státy a z regionálního konfliktu se může stát konflikt mezinárodní s velmi vážnými následky.

Izrael zkouší převrátit sféry vlivu a moci na svou část hřiště. Opět se uskutečňuje hra o penězích, moci a kapitálu, ve které se ztrácí lidské životy jako nepodstatné maličkosti ve hře válečných zločinců. Nejedna humanitární organizace označila činy Izraele namířené především proti Palestincům za válečné zločiny.

Člen zahraničního výboru ázerbajdžánského parlamentu přiznal agentuře Reuters, že Izrael žádal Baku o podporu ve věci Íránu. Pokud by Izrael zaútočil na Írán, měl by poměrně vážné problémy s doplňováním paliva do izraelských bombardérů a stíhaček. Tento problém by se dal vyřešit jednoduchým využitím právě zmiňovaného Ázerbajdžánu. Diktaturou ověnčená zemička hlavně díky strategické ropě zažívá mezinárodní zájem. Většina protiletadlové obrany a zařízení na navigaci letadel pochází právě z americké výzbroje. Amerika se také podílela na výcviku ázerbajdžánských vojáků.

Izrael tak v případě potřeby použije americkou vojenskou techniku v mnohem větší blízkosti ke svému cíli. Zatímco důstojníci ázerbajdžánské tajné služby spolu s představiteli tamějšího parlamentu otevřeně hovoří o spolupráci a požadavcích Izraele, úředníci prezidenta Alijeva veškeré informace o izraelských žádostech o spolupráci při útoku proti Íránu důrazně popírají. Přesto všechno izraelští úředníci v únoru 2012 potvrdili dohodu o dodávce izraelských zbraní do ázerbajdžánské armády. Pomocí dodaných zbraní dojde k posílení hraniční ochrany Alijevova režimu.

Jedním z hlavních témat dubnové návštěvy izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana v Ázerbajdžánu byl Írán a možná Izraelem vítaná řešení. Podle neoficiálních informací se v “říši vládce” Alijeva nachází více jak jedna americká vojenská základna, která by  mohla posloužit izraelským záměrům.