Je hokejový útočník Wayne Simmonds opice? (obsahuje video)

 

Minulý týden jsem se dozvěděl zprávu, že výluku v NHL hodlá využít útočník Philadelphie Flyers, Wayne Simmonds, který je vedením klubu uznáván především díky své rychlosti a důrazné hře, ke svému angažmá v severočeském Liberci. Wayne Simmonds v NHL odehrál 322 utkání a nasbíral v nich 142 bodů. V uplynulé sezóně hrával přesilovky po boku Jaromíra Jágra.

Pro čtyřiadvacetiletého Simmondse přitom nebyla při výběru klubu rozhodující výše kontraktu či kvalita mužstva, nýbrž to, že si bude moci v jednom manšaftu zahrát se svým nejlepším kamarádem Chrisem Stewartem (forvardem St. Louis Blues), se kterým se přátelí přes deset let.

“Už jsme si mysleli, že se budeme muset rozdělit, a to jsme nechtěli. Pak, ale zavolal Petr Nedvěd, abychom se připojili k týmu” uvedl Simmonds.Když jsem začínal s hokejem, tak nehrál skoro žádný Afroameričan. Je pěkné teď sledovat, jak jich vyrůstá víc a víc. Už hraje možná pětkrát víc lidí” dodal držitel zlata z kanadské juniorské reprezentace na MS v Pardubicích. Černošský mladík uvedl, že kvůli své odlišnosti nečeká žádné problémy a v dalším rozhovoru dodal, že ještě nepotkal žádného špatného člověka z České republiky.

Už když jsem četl rozhovor s touto vycházející hvězdou zámořského hokeje, tak jsem si v duchu říkal, že až se tento mladý idealistický kluk probudí ze svého prvotního rozčarování a zjistí, že v Čechách si na něm hodlá vybíjet své komplexy kdejaký frustrovaný ubožák, který toho v životě moc nedokázal, tak to asi nebude moc příjemné… Někde v duchu jsem přeci jen doufal, že se tato společnost možná již někam posunula a změnila. Že nežijeme na konci minulého století, kdy po historicky prvním fotbalistovi tmavé barvy pleti v České lize Kennedym Chihurim, převážně sparťanští a brněnští fotbaloví “fanoušci” házeli banány, bučeli a křičeli na něj, že je šimpanz. Zároveň jsem doufal, že hokejoví fanoušci jsou krapet inteligentnější než ti fotbaloví a že se nic podobného nestane. – Spletl jsem se.

Wayne Simmonds již ve svém třetím, nedělním zápase odehraném v Čechách poznal, co je to rasismus. Místo toho, aby byli hokejoví “fanoušci” Pirátů rádi, že na chomutovském stadionu mohou vidět hráče z NHL, tak na Simmondsovi po střetu s jedním z místních hráčů demonstrovali svoji ubohost a opakovaně skandovali: “opice”. Jak sprosté, nízké a ubohé. Nutno dodat, že řada slušných diváků v aréně toto jednání odsoudila pískotem, ostuda však již byla na světě. Bohužel se nejedná o první podobný incident v tomto roce. Stejně letos v únoru častoval sparťanského útočníka Lea Kweukeho fotbalista Pavel Bergl z Bellinzony. Podobné nepříjemné zážitky si z letošního Eura v Polsku odvezli též italský útočník Mario Balotelli či český reprezentant tmavé barvy pleti Gebre Selassie.

Wayne Simmonds, Leo Kweuke, Mario BalotelliGebre Selassie jsou příklady mladých lidí tmavé barvy pleti, kteří v životě něco dokázali, a právě proto jsou doslova trnem v oku ubohým rasistickým frustrátům, kteří v životě naopak nedokázali nic. Jsem toho názoru, že podobné necivilizované chování nepatří ani na led ani na trávník, a frustrátům, kteří trpí nezvladatelnou potřebou se rasisticky předvádět před sobě rovnými, doporučuji navštívit pavilón opic v pražské Zoo, kde se jistě vyřvou až do aleluja.

 

Tento článek vyšel na: http://hassan.blog.idnes.cz/ –