Konec bezplatného Facebooku? Možná díky mezinárodnímu internetovému poplatku

Facebook je doposud zadarmo, ale v budoucnu by tomu tak být nemuselo. To, co byla obyčejná kachna toulající se po jednotlivých zdech různých facebookových profilů, to dnes nabývá na stále reálnějších rysech. Asociace evropských provozovatelů telekomunikační sítí již dlouhou dobu volá po jakémsi globálním poplatku za využívání celosvětových sítí. Hlavními beránky otřes se mají stát především internetoví giganti jako jsou Google, Facebook, Netfix a řada dalších neméně lukrativnějších uživatelů celosvětových telekomunikačních sítí. 

Svět si zvykl být sociální, a tak jednotliví poskytovatelé a provozovatelé internetových sítí pociťují svrbění ve svých peněženkách. Tam ve drátech se skrývá pomyslné, převeliké bohatství. Vezmou se peníze velkým korporacím za jejich vytěžování celosvětové sítě a ti si na oplátku možná zkasírují své nebohé klienty. Svět sociálních sítí by tak dosáhl dalšího méně vítaného efektu. Google a Facebook jsou mnohamiliardové podniky, které by k poplatkům nemusely sáhnout ani po zavedení mezinárodních internetových daní. Jinými slovy, zpoplatnění mezinárodního internetového přenosu ještě nemusí znamenat zpoplatnění sociálních služeb jako takových.

Myšlenka mezinárodního internetového poplatku získává stále větší popularitu například u afrických či arabských zemí. Velký byznys s neuvěřitelným kapitálem by mohl jednotlivým státům přinést mnohasetmilionové zisky.  Řešení pomocí mezinárodního zpoplatňování internetového provozu se může zdát jako skvělý byznys, ale ve skutečnosti může takové opatření vést ke zpomalení technických inovací a hospodářského růstu.

Přesto všechno zeleňoučké dolárky znamenají mnohem víc, a tak stále více států na celém světě začíná zcela vážně diskutovat o zpoplatňování základní lidské zábavy, kterou se stal svět sociálních sítí. Diskutuje se především na půdě Mezinárodní telekomunikační unie, která oficiálně mezi svými členy vede jakousi prapodivnou diskusi mající za účel jednostranné prosazení nových zpoplatňování celosvětových internetových gigantů. Od zavedení mezinárodních internetových poplatků si  slibuje OSN spolu s Mezinárodní telekomunikační asociací lepší bezvládní kontrolu nad mezinárodním internetovým spojením.

Je to vůbec po dlouhé době, co se republikáni a demokraté v americkém Kongresu spojili za účelem vytvoření nezávazné rezoluce odsuzující jakoukoli bezvládní kontrolu nad mezinárodním internetovým provozem. Nicméně, ani tato nezávazná rezoluce nic neřeší. Pokud budou chtít Spojené státy skutečně bojovat proti celosvětovým snahám zavádějících mezinárodní internetový poplatek, budou muset také zahájit jednání s mnoha dalšími zeměmi, které jsou pro další zpoplatňování předem rozhodnuty.

Americká jednání za účelem odvrácení mezinárodního internetového poplatku povedou nejspíš ke kupčení s “protislužbami”. Spojené státy americké nabídnou například chudé africké zemi pomoc se zabezpečením proti kyberútokům výměnou za zřeknutí se zavedení a prosazení mezinárodního internetového poplatku. Letos v prosinci se totiž v Dubaji koná pod hlavičkou OSN konference Mezinárodní telekomunikační unie, na které by mělo dojít k přeměně mezinárodní regulační smlouvy, podle které dodnes funguje internet jako takový.  Jedním ze základních připravovaných bodů je právě mezinárodní internetový poplatek. Ten, pokud bude v Dubaji schválený, dojde tak k zásadním změnám charakteru mezinárodního internetu.

Běžného zákazníka Googlu nebo Facebooku mohou, ale nemusí, následně postihnout zpoplatnění produktů obou internetových gigantů.   Případné schválení mezinárodního internetového poplatku tak prověří hamižnost dvou amerických firem. Pokud se smíří se snížením svých enormních zisků o pár procent, zákazník ve svém důsledku nemusí ucítit vůbec nic. V opačném případě přijde jak Google, tak Facebook o značnou část svých zákazníků.