Oranžové kraje nejsou zárukou kvalitní sociální politiky

Kolik lidí je raději malíři milujícími jednoduché a jednotvárné barvy? Kolik lidí raději uvítá jednolité barvy před náplní? Kolik lidí v těchto dnech ztvárňuje tetřevy hlušce? Zpropadená modrá vláda bude poražena oranžovou sociální demokracií. Budou kraje opět oranžové? To je jediné co zajímá mnoho lidí. Tito milovníci barevných pozadí se nestydí nazývat nazývat voliči. Podobně jako šašci v Poslanecké sněmovně vezmou jednu obálku s předem jasnou volbou. Udělají další volbu na truc, nikoli kvůli stabilitě České republice. Chtějí občané papírové rozložení, nebo skutečnou politiku pro lidi? 

Dnešní krajská mapa vypadá jednolitě. Nedávno v televizi předseda Bohuslav Sobotka horoval za čistou, prosociálně laděnou politiku s vyrovnanými rozpočty. Kolik s dnešních voličů během vystoupení předsedy sociálních demokratů přemýšlelo o pravdivosti všech tvrzení? Kdyby se skutečně za lhaní propadalo do pekla, bylo by v něm celé osazenstvo tehdy promlouvajících milovníků oranžové, někdy rudé růže. Krajské rozpočty jsou vyrovnané? Ano jeden kraj v jižních Čechách má rozpočty snad v mírně kladných číslech. Ale ostatní kraje vypadají jinak. Celkově zadlužení krajů v roce 2011 stouplo o 17 % na 22,3 miliardy korun. Kraje si berou úvěry. Kraje také loni získaly bezúročné půjčky od Státního fondu dopravní infrastruktury za 0,5 miliardy korun na předfinancování výdajů souvisejících s čerpáním fondů EU.

Ne, dnes není čas na skutečně pravdivá tvrzení. Dnes v médiích, mezi lidmi a vůbec v celé společnosti vyhrávají pouze předem vybrané názory vyvolávající nespokojenost nebo naopak spokojenost se současným stavem. Je tady ta debilní hra o andělských a satanských. Prastará hra na dobro a zlo, která je vytvářená jednotlivými PR odděleními parlamentních stran. Dokonce někteří handicapovaní občané propadli hře PR oddělení. Jejich facebookové zdi se plní jednotlivými články oslavujícími jednu oranžovou stranu. Co na tom, že se kraje podílely a podílejí významnou měrou na prosazování Drábkovských nápadů a návrhů.

Kraje samy od sebe snížily dotace na sociální služby. Drábek na ministerstvu rozhodl, že plošně sníží výdej financí na podporu sociálních služeb. Po tomto rozhodnutí přišly kraje s dalším nápadem. Snížily již tak snížený rozpočet o dalších 10 %. Jak se hejtmani těch oranžových růží zachovali? Tak jako vždy. Podívali se jaké služby jsou nejvíce viditelné a ty podporovaly. Domovy důchodců a jiná viditelná zařízení dostala co potřebovala, zatímco pomoc zdravotně postiženým dětem nebyla tolik vidět. Kraje tak ohrozily činnost rané péče o zdravotně postižené děti. Mnoho služeb zahynulo. Ale co, lidé z velké části vůbec nespatřili, že k něčemu takovému došlo. Kraje se mohly plácat po zádech.

Mediální obraz byl přímo geniální. Handicapovaní si stěžovali, ale ta sociální demokracie využila chaosu s vládou a poukázala právě na tu vládu. Vláda byla viníkem za konec rané péče, i když to nebyla pravda. Zaorálek s dalšími bojovníky za oranžovou pravdu podpořili slova vycházející z politbyra. Je tam ten Škromach, který je tak moc sociálně demokratický. Kdysi cynicky poukázal na dostatek bankomatů v sKartové anabázi. Ostatně, proč ne. Lidový dům prý má jako prioritu šíření sociálních karet, tak se zase tak moc neděje. To jen před televizními kamerami vznikají obvinění na ministra a ministerské úředníky, aby se voliči opět přivábili. Je zajímavé, že ČSSD sama již dávno nic nepodnikala pro věc zdravotně postižených.

Nyní se krajští hejtmani vzali za boj proti církevní reformě. Spící medvěd se probudil. Jistě ve jménu národa. Milion lidí není národ, a tak se mlčelo. Kraje již dávno spolupracují na přeměně ústavní péče. Ve jménu lukrativních míst a mnohdy zrekonstruovaných budov dochází k přestěhovávání lidí žijících v ústavech sociální péče. Nikdo se dotyčných klientů ústavů neptá. Kraj zadá dotazníky, potichu se vybírají handicapovaní pro život v chráněných bydleních. Kraje stále snižující podporu sociálním službám žádají Evropskou unii o dotaci na přeměnu péče o ústavní klienty.

Lidé jsou vystěhováni z rekonstruovaných budov, které byly ještě nedávno za státní a někdy i krajské peníze renovovány. Kraje mají za úkol vytvořit systém péče o postižené v chráněných bydleních. Co na tom, že to kraje nedělají a vytvářejí chaotický systém, ve kterém se zdravotně postižený ztratí. Kraje pečují o postižené přeci v pořádku. To všechno se děje v době, kdy sociální péče přechází do rukou krajů. Tohle také běžní voliči nevědí. Stačí zamávat demagogickou otázkou: “mají zdravotně postižení žít v ústavech?” , většina lidí odpoví, že nikoli. Je to podobné jako s volbami. Lidé si neuvědomují všechny důsledky. Raději vidí značku a ovčácké vábení je mnohem lákavější než skutečná uvažování. Značka má díky PR takové jméno a lidé nejsou zvyklí přemýšlet.

Služby pod kraji vyvolají jejich nedostupnost a vznikne zde rakouský model, ve kterém jsou v každém kraji jiné služby. Už vidím v dnešní situaci, jak se budou stěhovat zdravotně postižení za sociálními službami.

Oranžové kraje nejsou zárukou kvalitní sociální politiky. To se pouze politické strany a jejich ideologičtí “bojovníci” snaží vytvářet pohádkový příběh naplněný lží, nesmysly a hloupostmi. Krajské vlády nemají co nabídnout k řešení regionálních problémů, a tak raději volí celostátní témata, se kterými ve volbách zcela jistě vyhrají.  Samoděržaví, přetvoření krajů na soukromé akciovky politických stran….tohle všechno nemají voliči vidět. S ČSSD se na krajských prebendách podílejí političtí partneři, a tak je všechno v pořádku. Tohle všechno voliči chtějí.