Prezidentské volby v USA dokázaly, že tajné služby sledují sociální sítě

Americká tajná služba zřizuje hotline pro závadné příspěvky na internetu. S prezidentskými volbami v USA se za poslední dva týdny stupňuje také úsilí tajných služeb, které nyní požadují po uživatelích mikroblogovací služby Twitter nahlašování závadných příspěvků, neboli tweetů, namířených proti politikům zapojených do prezidentských voleb.

Televizní debaty obou prezidentských kandidátů vyvolávají mezi lidmi bouřlivé reakce. Jenom během třetí prezidentské debaty zaznamenal Twitter na 6 500 000 zpráv věnujících se Mittu Romneymu, vládě a Obamovi. Některé ze zpráviček dokonce kandidátům na prezidentské křeslo vyhrožovaly smrtí. Během předchozích dnů od začátku volebního “šílenství” se na Twitteru vyměnilo na volební téma přes 21 milionů zpráv.

Twitter je známý svou politikou nespolupráce s jakoukoli vládou na světě. Je to ostatně jediná “svobodná” sociální sít na světě. Umožňuje lidem sdílet a psát kratičké zprávičky o 140 znacích. V Čechách je Twitter spíše doménou IT odborníků, novinářů nebo studentů, ale i tento trend se pomaličku narušuje a Twitter se i v České republice pomalu, ale jistě dostává mezi širokou veřejnost.

Americká tajná služba US Secret Service, která je pověřena ochraňovat prezidenta včetně vysokých vládních představitelů nedávno vydala prohlášení na svém twitterovém účtu. Ve kterém US Secret Servce žádá uživatele této sítě k následujícímu: “Obraťte se na nejbližší oblastní kancelář s časově citlivou nebo kritickou informací nebo nahlašte tweet. 1.usa.gov/VzrtsV” Po kliknutí na odkaz je uživatel přesměrovaný na adresář  kanceláří  U. S. Secret Service.

 

 

 

 

 

Tajné služby sondují dění na Twitteru, využívají k tomu vlastní účty nebo používají nástroj FBI, o kterém se zmíním později . Účet US Secret Service byl zřízený před rokem. Vládní agenti prozatím naráží na neoblomnost provozovatelů Twitteru, kteří vyzvědačům neumožňují sledovat dění na jednotlivých účtech mikroblogovací služby. Veškeré sledování a monitorování se děje pomocí nástrojů nepocházejících z mikroblogovací sociální sítě.

6. září 2012 byl jeden takový uživatel Twitteru vystupující pod nickem @DestroyLeague_D zatčený za vyhrožování Baracku Obamovi smrtí. DestroyLeague_D, občanským jménem Donte Jamar Sims, se nyní vyšetřovatelům vymlouvá, že byl v době psaní zpráv na Twitteru pod vlivem marihuany. Celkem napsal 5 výhružných sdělení směřujících k současnému prezidentovi USA.   V jedné výhrůžné zprávě Donte Jamar Sims doslova uvádí toto: ” Zavraždím prezidenta Baracka Obamu dnes večer…musím dostat tuhle opici z mého hrudníku zatímco je ve městě

 

 

 

 

 

V další zprávě Donte Jamar Sims uvádí: “tajná služba bude bezbranná, jakmile  zaměřím útočnou pušku na Barrackovo čelo

 

 

 

 

 

Takových podobných zpráv bylo na Twitteru více. Další uživatel Twitteru vystupující pod nickem Steve Rogers pro změnu útočil na Romneyho:”S láskou bych střelil Romneyho brokovnicí“.

Twitter nevyzradil jejich polohu. Dokonce ani Twitter nezablokoval problematické účty a ponechal veškeré zprávy vyšetřovaných osob v takovém stavu, v jakém je pisatelé vytvořili. Za celou dobu existence mikroblogování, Twitter zablokoval pouze jeden rasisticky laděný účetLepší Hannover“, a to pouze pro Německo. Všude jinde na světě je tento účet dostupný. Již delší dobu se v IT a novinářské  komunitě diskutuje o schopnosti FBi sledovat sociální sítě. Mluvčí U. S. Security Service, Ed Donovan, řekl pro Los Angeles Times, že tajné služby mají k dispozici nástroje, které dokáží bez asistence Twitteru najít jednotlivé uživatele této sociální sítě. Vyhrožování prezidentovi je v Americe trestným činem, který může vysloužit agresorovi až pět let vězení.

FBI tak podle některých indicií již dnes může sledovat jakýkoli účet na Facebooku nebo Twitteru. Dodnes tuto činnost provádí FBI podle oficiálních informací takzvaně “ruční” cestou. Sociální média se jako taková stala primárním zdrojem zpravodajských informací. 10. ledna 2012 FBI oficiálně nastínila svůj plán sledování veškerého dění na sociálních sítích.  FBI vytvoří aplikaci, která by automaticky monitorovala zprávy a účty na Facebooku, Twitteru, internetu a jiných sociálních sítích. Jakmile by aplikace našla závadný obsah, automaticky by na přehledné mapě zaznamenala červeným puntíkem polohu majitele případného účtu na sociální síti. Na mapu by měli agenti možnost ve vrstvách dodávat polohy dalších incidentů v okolí až by vznikla propojená mapa špehující dění na internetu.

Vytvořená aplikace by měla být schopna automatického filtrování dat. FBI klade velký důraz na skutečnost, že systém by měl přístup pouze ” k veřejně dostupným” datům, přičemž slovo veřejně dostupná data je v celém dokumentu uvedený v uvozovkách, což naznačuje, že o zas tak veřejná data nepůjde. Kontrola internetu je velkou hrozbou pro svobodu slova. Všechny získané údaje budou uloženy v databázi FBI a pohodlně se na vyžádání zobrazí na mapě (FBI preferuje mapy Google, ESRI, a Yahoo mapy). Funkčnost map bude samozřejmě v tomto projektu mnohonásobně vyšší. Interaktivní mapy budou mít další vrstvy, jako například vrstvy pro americké domácnosti, vrstvy pro celosvětový terorismus, vrstvy pro americká velvyslanectví a vojenská zařízení po celém světě, vrstvy pro povětrnostní podmínky a počasí. Mapy budou obsahovat také vrstvy pro videa z dopravních kamer.

Špiclování ve světě internetu dávno existuje,  Facebook a Google spolupracují s tajnými službami. Na základě žádostí tajných služeb jim poskytují informace o jednotlivých účtech na sociálních sítích. Twitter je sledovaný také. U Twitteru zatím tato služba nespolupracuje s tajnými službami.