Kalousek potřebuje Schwarzenberga? Ale kdepak, ten potřebuje ODS a ČSSD

Kalousek potřebuje Schwarzenberga? Ale kdepak, ten potřebuje  především ODS a ČSSD, bez kterých by už dávno předávno nebyl ve vysoké politice. Je zajímavé, ja se levicová ČSSD straní od ekonomického pseudokouzelníka z Bechyně, i kdy zrovna za jejich vlády pan Kalousek řádil jako černá ruka. Kde ti odhodlaní z Lidového domu byli tenkrát? Stejně tak lví podíl na činnosti šéfa státní kasy měla ODS, která dinosaurovi parlamentní politiky poskytla taktéž velký prostor ke Kalousově seberealizaci. Nekorunovaný šéf TOP09 je v politice od roku 1984, kdy vstoupil do Československé strany lidové. Od roku 1990 nejslavnější chemik v zemi dokazuje českému národu svou ekonomickou “genialitu”, tenkrát byl ekonomickým poradcem na Úřadu vlády. Kalousek tehdy nepotřeboval knížete ke svým činům, nepotřebuje jej ani nyní.  Tomuto prostořekému ekvilibristovi čísel postačí ochrana od ODS a ČSSD, která se osvědčila snad milionkrát. 

Pokud Schwarzenberg vyhraje v prezidentských volbách, bude Kalousek nejspíš předsedou TOP09. Kvůli stranické kariéře potřebuje Kalousek Schwarzenberga? TOP09 je de facto Kalouskovým projektem a předsedou v ní je právě on. Kníže ani v nejmenším neplní roli předsedy strany, i když ji z formálního hlediska má. Pokud knížepán uspěje ve druhém kole voleb, opustí post ministra zahraničí a TOP09 obsadí ministerské křeslo někým jiným.  Je naivní myslet si, že ke svým krokům ministr financí potřebuje souhlas nebo pomoc Karla Schwarzenberga. Pan zázračný má dávno vychozenou cestičku mezi ostatními poslanci a senátory. Má dávno své postupy zaručující realizaci svých plánů.

Určitě si vzpomínáte na to období kuponových privatizací, rozkrádání majetků a krachů bank. Přesně v tomto období svou moc nachází také současný pan ministr financí. V roce 1993 je pan Kalousek jmenován ekonomickým náměstkem ministerstva obrany. Je to čas velkých změn, prodeje armádního majetku bývalé federace a Kalousek má na starost právě výběrová řízení a akviziční procesy. Zde je konečně ve svém živlu. Rozhoduje o miliardových zakázkách. Dodávky materiálu armádě, modernizace tanků T-72, štábní informační systém, padáky a mnoho a mnoho dalších nepovedených projektů pod taktovkou Kalouska.

Již tenkrát  bojovník za očistu Parkanové nepotřeboval Schwarzenberga. Mimochodem, dnes ČSSD Kalouska oprávněně kritizuje, i když ještě v roce 2003 Grossova vláda nabízela Kalouskovi ministerskou funkci. Kalousek chtěl křeslo ministra obrany, které od Grosse nedostal, a tak z nabídky sociálních demokratů nebylo vůbec nic.  Mimochodem v roce 2003 ČSSD nabízí funkci ministra několikrát za sebou, pokaždé neúspěšně. 

I přes opakované odmítnutí ministerského křesla, se Miroslav Kalousek z pozice předsedy Sněmovního rozpočtového výboru zásadním způsobem podílí na ovlivňování podoby státního hospodaření v době koaličních vlád ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Má tedy vinu i za chod a hospodaření levice. Jakékoli výmluvy, že tenkrát vládla levice, jsou v Kalouskově podání velmi zbytečné a liché. Stejně tak hloupé jsou i postoje ČSSD, která se tváří, že ona za Kalouska nemůže a vždy stála proti němu. Není to pravda. Kalousek jen díky souhlasu ČSSD a jejích koaličních partnerů získal funkci předsedy Sněmovního rozpočtového výboru.

Opět zde není potřeba knížete Schwarzenberga. Mimochodem, Grosse do světa vysoké politiky přivedl Miloš Zeman. Podívejme se na ceem zajímavé údaje o funkcích Kalouska a následném rozložení vlád.

1993 – 1998 (vláda Václava Klause) – Ministerstvo obrany (Kalousek je odpovědný za rozpočet a armádní “akvizice”)
1994 – 1996 Pozemkový fond České republiky – člen prezídia  (zvolen usnesením Poslanecké sněmovny)

1998 – do dnešních dnů je poslancem

2007 – 2009 Vláda ČR (min. předseda Mirek Topolánek) – Ministerstvo financí – ministr
2010 -> dodnes Vláda ČR (min. předseda Petr Nečas) – Ministerstvo financí – ministr

Do vlády se dostal poprvé v roce 2007 a coby ministr financí se podílí například na ekonomických hrátkách s daněmi, které posléze musejí hasit speciální poslanecké schůze. Přičiněním pana nejlepšího ekonoma také dochází k začervenání důchodových účtů. Ten se dostává do mínusových hodnot.

Podívejme se na Kalouskovo členství ve výborech Poslanecké sněmovny: Ministrem byl díky ODS, ale o penězích, rozpočtu a hospodaření rozhodoval také za vlády ČSSD, které moc nevadil, a kterou tak jako ODS, potřeboval ke svému růstu.

1998 – 2002 Hospodářský výbor – člen
1998 – 1999 Výbor pro obranu a bezpečnost – člen
1998 – 1999 Stálá komise pro kontrolu činnosti Vojenského obranného zpravodajství PČR – člen
2000 – 2001 Vyšetřovací komise pro objasnění rozhodování státu v IPB – člen
2002 – 2006 Rozpočtový výbor – člen
2002 – 2005 Rozpočtový výbor – předseda
2002 – 2006 Stálá komise pro bankovnictví – člen
2006 – 2007 Rozpočtový výbor – místopředseda
(2007-2009) členství v Rozpočtovém výboru přerušeno
2006 – 2007 Kontrolní výbor – člen
(2007-2009) členství v Kontrolním výboru přerušeno
2006 – 2009 Poslanecký klub Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové – člen
2006 Poslanecký klub Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové – předseda
2009 – 2010 Nezařazení – člen
2010 -> dodnes Poslanecký klub TOP 09 a Starostové – člen

——————————————————-

Vlády ČR podle stranického rozdělení:

1992 – 1998 ODS
1998 – 2006 ČSSD
2006 – 2009 ODS
2009 – 2010 ÚŘEDNICKÁ VLÁDA
2010 – DO DNEŠNÍCH DNŮ ODS

Po patovém výsledku voleb v roce 2006, se v čele KDU-ČSL pokoušel společně s ODS a zelenými vytvořit vládu. 24. srpna 2006 předseda ČSSD Jiří Paroubek veřejně nabídl lidovcům účast v menšinové vládě s tolerancí KSČM. Před volbami 2006 se KDU-ČSL svým voličům zavázala, že nebude ve vládě podporované KSČM. Vzhledem ke komplikované povolební situaci však Miroslav Kalousek se souhlasem předsednictva KDU-ČSL začal jednat o nabídce ČSSD na vstup do vlády. 

Paroubkova nabídka mimo jiné lidovcům slibovala mírné snížení daní, zrušení kontroverzní novely církevního zákona, ratifikaci smlouvy s Vatikánem a čistě poměrný volební systém, čímž alespoň částečně vykryl většinu programových bodů KDU-ČSL. 

Tedy, jak sami vidíte, Kalousek ani zde nepotřeboval pomoc Schwarzenberga. Dostal nabídku od ČSSD a opět mohl být ministrem.  Proti účasti strany ve vládě za tiché podpory komunistů protestovaly některé krajské, okresní i městské organizace a někteří jednotliví senátoři a poslanci. Celostátní výbor strany ukončil jednání o vládě a Miroslav Kalousek rezignoval na funkci předsedy.

Kdyby ODS nebo ČSSD nechtělo Kalouska na tak vysokých postech  v Rozpočtovém výboru, jistě by tyto partaje dělaly všechno možné, aby se v takto důležitém výboru Kalousek nepohyboval, tedy opět Schwarzenberg zde nestál za chováním Kalouska. Kdyby ČSSD nechtěla, nenechala by Kalouska spolurozhodovat o jejich politice v letech 2002 – 2005.

Dobrá, celá léta Kalouska drží nad vodou formálně nebo fakticky jen ODS a ČSSD. Samozřejmě podporu Kalouskovi poskytují také lidé z pozadí politiky, o kterých občané nevědí a hlavně k zachování jejich lobbingu dochází také k preferování Kalouska na místa finančních toků.

Sám Schwarzenberg tvrdí, že je Kalousek srdcem a mozkem reforem. Kalousek nikdy nepotřeboval Schwarzenberga. Proč by ho nutně potřeboval na Hradě? Funkce českého prezidenta není postavena tak, aby prezident předem prosazoval plány, například Kalouska. Prezident si může zvát ministry a může s nimi jednat. Může také projednávat s několika ministry. Ale to je normální funkce prezidenta republiky, které může využívat každý zvolený prezident. Schwarzenberg by zcela jistě zasáhl jako každý jiný prezident v případě vládní krize. Ale i to může dělat každý jiný prezident. Kdyby teoreticky chtěl kníže Schwarzenberg  ututlat jakoukoli kauzu, na které se podílel s Kalouskem, může to zela bez problémů udělat i z pozice nezvoleného , tedy neúspěšného prezidentského kandidáta. Opravdu si někdo myslí, že by miliardář s tak velkými známostmi neměl prostor k takovému chování?

TVRDIT, ŽE KALOUSEK POTŘEBUJE SCHWARZENBERGA JE TOTÁLNÍ NESMYSL.

Je to další z nefér nástrojů Zemanova týmu, který zkouší nalézt cestu k voliči všemi možnými prostředky.

 

 

 

 

.