Rumunské gangy kapsářů mohou zaslat Klausovi děkovné dopisy

Prezident Václav  Klaus daroval drobným kapsářům novoroční dárek. S odchodem ultranacionalisty z Pražského hradu odejde přibližně dalších 6000 zlodějíčků, viníků dopravních nehod , neplatičů alimentů. Všichni s trestem do dvou let odnětí svobody mohou být rádi. Ministr spravedlnosti byl prezidentu republiky nápomocen s amnestijním rozhodnutím. Přeplněné věznice nemají zajisté nic společného s novoroční amnestií. Vězeňská služba přemluví soudce a státní zástupce, kteří po delší době poputují za svými klienty do jednotlivých vězení. Za Václava Havla bylo v roce 1990 propuštěno přes 23 000 vězňů. Nyní se jedná odhadem “jen” o 6000 drobných delikventů. České vězeňství cupitá směrem na východ, a tak se díky prezidentské vůli podíváme na “zvyklosti Západu”.  

Neplatič alimentů jako neškodný a neschopný tatínek ještě dnešním dnem dostane dobrou zprávu. Přijede soudní mašinérie a jako v haškovském Švejkovi rozhodne v polních podmínkách o svobodě doposud zadrženého delikventa. Od čtyř odpoledne se rozjela amnestijní mašinérie, ve které už zítra dojde k prvním propuštěním. Dvacetileté výročí republiky si to zajisté zaslouží. Ministr spravedlnosti si zahrál na bobříka mlčení, aby dnes na tiskové konferenci seznámil společnost s prezidentským záměrem. Pokud státní zástupce, vězeň a soudce nebude proti, budou někteří delikventi opět svobodni.

Vězeňská služba pracuje na tom, aby dopravila soudcům veškeré spisy vytipovaných případů. Ředitelé nápravných zařízení vytipují propuštěnce, kteří se dopustili malých trestných činů. Zatímco policie bojuje proti kapsářům, prezident republiky stejná individua osvobodí z okovů pozemské spravedlnosti. Jak jinak bychom chtěli oslavit stařičkou republiku. Václav Klaus je přeci prezidentem všech. Zítra v devět ráno na Ministerstvu spravedlnosti zasedne pracovní skupina, aby zkorigovala veškeré kroky související s prezidentským rozhodnutím. Přes dva tisíce hloupých tatínků dostalo betlémské světélko naděje. Ultranacionalista loučící se se svým úřadem daruje neschopným druhou šanci.

Polepší se tatínek neplatič? Začne plnit povinnosti otce rodiny? Snad jakoby chtěl Václav Klaus poukázat na křesťanský etos nekonečné rodiny. Tatínek bude propuštěný a křesťanská rodina jako základní hodnota nacionalistů může přežívat ve skrytu prezidentských tajností. Vězeňská služba je připravena k maximálním výkonům. Koordinace mezi soudy, vězni a státními zástupci je hlavním úkolem vězeňské služby. Muži s ženami zákona dorazí za katr, kde rozhodnou jeden případ po druhém. Nedostatek financí v českém soudnictví z ideologických důvodů zmizel. Vyházené desetitisíce za amnestie jsou vítanou obětí na poli politiky. Přes 6000 lidí zmizí z věznic, a tak všichni mohou být nakonec rádi.

Snad jen ten občan, ta stará babička může mít trochu obav. Kapsy s penězi a peněženkami v nákupních taškách zažijí nový, nečekaný cestovní plán. Část propuštěnců se vrátí zpátky, ale stát jako takový si může odškrtnout další Hradem nařízený úkol. Ředitelé věznic mají pohotovost a již nyní hovoří s jednotlivými kriminálníky. Rumunské a další gangy kapsářů mohou zasílat prezidentu republiky děkovné dopisy. Bezpečnost obyčejných lidí je tady vedlejším detailem, o kterém Hrad ani na moment nepřemýšlí. Z prezidentské vůle dochází k zastavování jednotlivých trestních stíhání. Ta okradená babička, okradený zdravotně postižený……to je jistě méně závažný společenský jev. Okrádat nemohoucí, to je správné a prezident republiky všechno zlehka přikryje.

Takový František Chvalovský obviněný z miliardového podvodu, Dara Rolins podezřelá ze zabití člověka během dopravní nehody…..ti všichni budou propuštěni a jejich stíhání bude zastavené. Lidský život nemá cenu, tady přebírá roli politika…..politický symbol, ve kterém se slaví podivné dvacáté výročí matičky republiky. Nejvíce amnestií bylo vyhlášeno za komunismu. První amnestie byla vypsána za První republiky, kdy došlo k amnestování trestů za činy proti královské koruně.

Největší amnestie Novotného v šedesátých letech amnestovala přes pět tisíc obětí politických stíhání. Klaus v roce 2003 nevyhlásil amnestii, pokládal ji za špatný čin. Dnes, když amatérský ekolog končí svou cestu za Hradem, rozhodl se darovat svobodu těm, co by ji nikdy neměli dostat. Havlem amnestovaní se nakonec vraceli zpět do věznic. Určitě podobné to bude s Klausovským počinem. Policie není jen nástrojem totality, je to nástroj ochraňující společnost před nekalými živly. Během několika týdnů odejde z vězení na 6000 lidí. Drobná kriminalita zažije další svátek. Bezpečnost ulic je ohrožena, kapsy ztrácejí jakoukoli intimitu, aby navrácení delikventi dostali další příležitost.