Ultrapravicový Klaus směřuje do ultrapravicového Cato institutu

Václav Klaus konečně stvrdil své lidské a politické směřování. Fotografie s neonacisty v kancelářích Pražského hradu nyní zřejmě nahradí spolupráce s americkým Cato institutem, který je známý především hlasitou obhajobou extrémistických myšlenek, nekalých obchodních praktik, které by umožnily americkým podnikatelům získávat v cizině nová pracovní místa a nové pracovní příležitosti. Co bychom také mohli očekávat od ultralibertariánů nevážících si lidských práv.

Klausův projekt s dosazeným mladíkem nevyšel, a tak se podivný prezident vrhne do podpory amerického extrémismu. Svobodní občané a Petr Mach dnes de facto neznamenají nic jiného, než napojení D.O.S.T., Práva a Spravedlnosti, Dělnické strany sociální spravedlnosti a dalších extrémistických skupin na bájný Pražský hrad a jeho nejvyššího pána Václava Klause, který pomohl extrémismu do nejvyšších míst státu.

Cato institut, ke kterému se nyní Václav Klaus hlásí jako k budoucímu zájmu exprezidentských aktivit, bude nesmírně šťastný z Klausova názoru na globální oteplování. K americkým ultrapravičákům nepřichází novic na poli extrémismu. Čeští náckové a extrémisté se už dávno pyšní s apartními fotečami s Klausem, viz. například fotečka se Semínem, Červenkou a antisemitou Adamem B. Bartošem. Cato institut hájí jako Svobodní Petra Macha, stejnou teorii o správnosti rasismu a rasové diskriminace. Pokud podnikatel posuzuje ostatní podle rasy, je to podle ultralibertariánů v pořádku. Protože vlastník firmy má právo segregovat a ponižovat

Cato institut, stejně jako Strana svobodných občanů, nemá zhola nic vůči rasové segregaci ze strany policie. Ba naopak, Cato institut požaduje po policii, aby rozlišovala, pachatele podle etnického a rasového původu. To samé hlásá také Strana Svobodných občanů. Cato institut kritizoval bývalého prezidenta George W. Bushe za válku v Iráku, zároveň Cato institut kritizuje systém sociálního zabezpečení. I z tohoto hlediska americká ultralibertariánská instituce odpovídá Klausově vnitřnímu souznění, ve kterém jsou všichni uživatelé sociálního systému nechutnými  vyžírky společnosti. Ultraliberalisté by nejraději zrušili sociální systém, protože stát podle pokroucené logiky stoupenců Svobodných a Cato institutu nesmí  od občanů vybírat jakékoli daně nebo poplatky vytvářející hromadnou sociální síť pro všechny občany republiky.

Cato institut hájí ruku trhu, se kterou  se Václav Klaus proslavil hlavně v devadesátých letech utahování opasků. Cato institut neuctívá lidská práva, proto také Václav Klaus v době vytváření Ústavy nesouhlasil s Listinou základních práv a svobod. Nesouhlasil ani se zakotvením občanských aktivit jako ústavních práv. Již tehdy Václav Klaus naznačoval, že jeho lifemovivem nejsou lidská práva garantující slušnou a spořádanou společnost.

Cato institut hájí systém “nakraď” si co chceš. Pokud jsi si nenahamonil dostatek financí, potom nečekej státní sociální pomoc, protože společnost nemá právo od jednotlivců vybírat finance na tvoji sociální podporu. I tento názor je Václavu Klausovi velmi blízký. Jen si vzpomeňte milí čtenáři, jak se prezident vyjadřoval k sociálním škrtům. Považoval je za málo razantní, protože rájem Klausových představ je stát bez jakékoli sociální pomoci založené na dobrovolnosti přispěvatelů. Slabí a nemocní mají smůlu,, protože nemohou pracovat. O tom všem je také Cato institut.

Ostatně, to také dokazuje přístup Cato institutu k Obamově reformě zdravotnictví, která zaručuje přístup ke zdravotní péče také pro chudé v americké společnosti. Stát si v očích Cato institutu dovolil nařídit kolektivní  podílení se na základní zdravotní péči pro každého Američana a to neodpovídá ultralibertariánskému etosu vyvolených. Cato institut by stejně jako Václav Klaus nejraději uzavřel svou zemi pod neprůhlednou báň, ve které církev hraje prim. Cato institut se staví proti přistěhovalectví a odmítá multikulturalismus. To jsou také hodnoty, které Václav Klaus uctívá jako nějaké zlato v rodinné šperkovnici.

Cato institut publikuje politické studie, vydává knihy, noviny, ve kterých se ultralibertariáni snaží přesvědčit, že asociálnost, rasismus ultranacionální touhy jsou něčím naprosto správným. Na druhou stranu, jak se Klaus srovná s požadavky Cato na rovná práva pro homosexuály a liberalizaci drog? Možná na chvilku podivínský Klaus zapomene na Jaklovská perverzní slovíčkaření.

Klaus přispěl k založení Strany svobodných občanů jako pokus na klon Cato institutu. Snaha se tak nějak nepodařila. Současnému prezidentovi se povedlo dostat extrémisty, ultranacionalisty a nacisty do vyšší politiky. Svobodní občané prozatím naštěstí nemají žádný volební úspěch. Je tu projekt amerického Cato institutu, který pohladí prezidentské ego.

Prezident Václav Klaus tak veřejně oznamuje svůj sklon k extrémnímu pojetí ultrapravicové myšlenky.