Ústavní soud se projevil státnicky, zatímco Okamura ukázal svou nestátnickost

Ústavní soud rozhodl šalamounsky. Prezidentské volby se konají v řádném termínu, zatímco se soud bude zabývat Okamurovou nestátnickou žalobou.  Nedemokraticky smýšlející politik dostal balzám na dušičku. Jeho stížnost bude vyřizována, zatímco on coby podivný aktér českého politického nebe bude vyřazen z letošního volení. Jakákoli těšení se na hradní křesílko musí Tomio Okamura přesunout minimálně na příští léta. Takové další stížnosti Kessnera, Kašné nebo prazvláštního Cibulky byly Ústavním soudem přímo zamítnuté. Pro Tomia Okamuru nastává další politické období politického smutku, ve kterém udatný “Blanický rytíř” chtěl vyrazit do boje, zatímco byl “neústavním” soudem zastavený v překotném přeletu nad Hradním hnízdem.

Rozhodnutí o Okamurově stížnosti se bude z logiky věci týkat jen příštích voleb. Však se bývalý mluvčí cestovních kanceláří nechal slyšet, že zvítězil volební termín nad spravedlností. Vnímavý spoluobčan si alespoň může udělat obrázek nad Okamurovou státností. Zcela sobecky se milý senátor zabývá sám sebou. Jako správný asijský bojovník rozděloval po lese brouzdajícího medvěda, zatímco myslivec udělal politickému nepolitikovi čáru přes rozpočet. Je to především samotný Tomio, kdo si může za veškeré potíže. Kdyby kontroloval petiční archy mnohem důsledněji, kdyby ho nenominovali nežijící duchové české společnosti, nemusel nyní lkát nad hořkostí české demokracie.

Populista nevážící si hlasů Zlíňanů třesoucí se na Pražský hrad ztratil poslední možnost zastávat práva svých voličů. Alespoň tak působila poslední slova pana senátora, který s horlivostí sobě vlastní vysvětloval svou prezidentskou kandidaturu. Tomio Okamura si chtěl vermomocí pojistit kandidátku dvěma zdroji. Tím prvním byli nenávidění poslanci a senátoři, zatímco tím druhým zdrojem byli pro Okamuru tolik nedostačující spoluobčané, kterými nejednou ve jménu Hradu pohrdal.

Obhajitel rasové segregace dostal školním pravítkem přes nenechavé prstíky. Neuspěl ani soudem s Bárou Tachecí, v jejímž pořadu slovutný senátor doslova perlil nad odsunem Romů do Indie či jiných krajů. Politik, který obhajoval Národní stranu jako legitimní prvek české politiky, byl po zásluze vyloučen z vyšší politické mety. Krok Ústavního soudu přispěl k povýšení demokracie, ve které není možné, aby zastánce neonacistických spolků kandidoval na zastupitelskou funkci tak velkého významu.

Kromě vyřazení Okamury z kandidátského cirkusu pochybných nebude mít jakékoli konečné rozhodnutí Ústavního soudu pražádný dopad na politickou situaci v zemi.

Kdo je nyní více státnický? Je to Okamura, který chtěl dopustit existenci českého Kocourkova, nebo je to Ústavní soud, který řekl, že Okamurova stížnost je sice závažná, ale není tak závažnou, aby dopustila Kocourkov v tak nahlodané demokracii? Okamura obětoval stát, státní hrdost ve jménu svého prospěchu. Inu, ono tady o nic nejde….ultranacionalističtí čtenáři Okamurových blogerských příspěvků zajisté pochválí nestátnickost svého miláčka. Stejně tak se zachovají zajisté příznivci Okamurovy facebookové stránky. Rzí nahlodané brnění prohlédnou jen ti s nezaujatým pohledem na svět. Příznivci politického tábora ultranacionalismu, extrémismu, rasismu, islamofobie a egoismu vidí ve rzi blyštivé zlato.

V prezidentské kandidatuře se povalují obrovské peníze. Desítky milionů investovaných do ošálení zraků spoluobčanů…….Jak nyní Tomio Okamura vysvětlí svým investorům politikou prohru? Opravdu v jeho kandidatuře působí jen on sám se svými milionky?  Inu, možné je prakticky cokoli. Rozhodnutí Ústavního soudu bude zajisté pro futuro kritický. Jediný vlk, který se v blizardu kritiky nenažral bude Tomio Okamura. Ten si bude veřejně lízat rány, aby si naklonil bezvýznamné spoluobčany na svou stranu. Má na to několik let.

Zatímco Jan Fischer vidí v rozhodnutí soudu otřesení politickými základy, Tomio ukazuje na zcela opačný výsledek soudního rozhodnutí. Politici zahrají divadlo přesně podle svého předem stanoveného scénáře. Každý pěkně po svém. Někdo chudáčkovsky, jiný zase populisticky, tak jak je zdejším nepolitickým zvykem

V pondělí začne Ústavní soud projednávat jádro Okamurovy stížnosti. Určitě dojde k napadení několika prováděcích součástí prezidentského volení. Ať je tomu jakkoli, současný prezident bude zvolený podle zákona, který je následně Ústavním soudem totálně změněný do samotných základů paragrafů.

Každopádně, Ústavní soud projevil mnohem více státnosti než nestátnický Okamura. Nezaujatě je ovšem nutné dodat, že stejnou nestátnickostí trpí všichni účastníci prezidentské volby.