“Cikáni nejsou zvířata” a Orbánovo Maďarsko je diktaturou podle vzoru Hortyho režimu

Většina Cikánů není vhodných pro soužití. Nejsou způsobilí žít mezi lidmi. Většina z nich jsou zvířata a chovají se jako zvířata. Neměli by být tolerováni a chápáni, měli by se vymýtit. Zvířata by neměla existovat v žádném případě“, prohlásil začátkem lednových dnů roku 2013 spoluzakladatel maďarské vládní strany Fidesz a osobní přítel maďarského premiéra Viktora Orbána, Zsolt Bayer, ve vládou podporovaných novinách Magyar Hirlap. Náckovská slova plná nenávisti zabarvena nahořklostí ultrapravicové xenofobie proletěla doslova celým světem. Významný člen vládní strany tak veřejně vyzývá ke genocidě Romů v Maďarsku. Čardáš, Dunaj a demokracii dávno, předávno nahradily nacionální a xenofobní změny českou vládou obdivovaného Orbána. Maďarsko se stále více díky Fideszu a náckovského Jobbiku podobá nacistickému Hortyho Maďarsku. 

Ve dvacátém prvním století zaznívají téměř uprostřed Evropy nacistické žvásty jednoho totálně pomateného šílence. Orbán pomocí nové ústavy vytvořil z Maďarska autoritativní republiku tolik blízkou hodnotám diktaturních režimů. Církev je opatrovatelkou národa, zatímco lidská práva sedí někde v koutě, nebo snad ještě výstižněji byla vyhozena z jedoucího maďarského rychlíku někam do pusté divočiny dalekých krajů.

Za koho Zsolt Bayer pronášel tak nenávistný pamflet? Bylo to za Fidesz nebo za náckovský Jobbik? Vládní strana se najednou přeměňuje v otevřené vítače nacistických řešení. Možná právě proto maďarští sousedé zřizují tábory pro bezdomovce a ty, kteří odmítnou nabízenou práci. Nezačínalo před několika desetiletími podle velmi podobného scénáře nacistické zvěrstvo v tehdejším Německu? Maďarsko bylo velmi významným aktérem v páchaném holocaustu. Jeden vlak za druhým mířil v letech 1944 – 1945 do nacistických koncentráků. Zplynovaní lidé utýraní maďarskými nacisty byli  před zraky posluchačů nepřímo pošlapáváni vládním Fideszem. Bayer je neskutečný rasista. Jako bychom se v nějakém  stroji čas přemístili do Hortyho krutého režimu, kdy slova o likvidaci byla doplněna praktickou ukázkou.

Možná se Bayer zasnil a ve skrytu své duše našel kousek nadšení pro autokracii, kterou jeho partaj pomocí nové ústavy vytvořila….vzpomněl si na chlapce a dívky v úhledných košilkách hrajících si na bandu nacistických hovádek, a tak slovutný Zsoft Bayer nechtěl zůstat jako černá myš někde v pozadí vyjadřované nenávisti.  Jak moc se odlišuje Bayerův rasismus od cítění politické reprezentace Maďarska? Komunistický režim nedokázal vytěsnit široko zakořeněné předsudky a idealizované představy o minulých režimech. Nacistický Hortyho režim přinesl v očích extrémistů a místních politiků  Maďarsku velkou slávu například v podobě okupace přilehlých míst Slovenska a dalších částí Evropy. Za Hortyho vlády došlo k povýšení národovectví, a proto je Hortyho období politickou reprezentací vnímané a chápané jako období národního obrození.

Antisemitismus nebyl překážkou k poslanecké kariéře Istvána Csurky, který využil situace a po pádu komunismu byl jedním ze zakladatelů Maďarského občanského fóra. Proslulý romanopisec a dramatik tak zahájil svou politickou kariéru na základě snění o obnovení prastaré slávy prvorepublikového Maďarska. Politická kariéra Csurky dokládala, že to s maďarskou demokracií nebude tak horké, jak se na první pohled mohlo zdát. Demokracie měla být na vrcholu, zatímco mnoho poslanců vytvářelo etos o krásném, až nádherně idylickém režimu nacistického kolaborantství.

V roce 1993 vláda dokonce uspořádala znovupohřbení kostí víceadmirála Hortyho do hrobu v jeho rodné vsi Kenderes. Vláda podala čest ikoně autoritářského, nelidsky jednajícího režimu. Kde tenkrát byla demokracie? V nacionální vlně oslav víceadmirálovy tyranie vykvétá na humusu hroutícího se Maďarského demokratického fóra nová autoritářská politická strana Fidesz.  Prvním předsedou Fieszu je jmenován v roce 1993 Viktor Orbán, který o rok později po prohraných volbách přivádí “nic než národ” jako hlavní ideologii Orbánovy hlavní politiky. Nacionalista s ústy plnými o mongolské potupě, drzosti rakouské anexe a nevýhodnosti Trianonské mírové smlouvě předstoupil před lid v domnění, že získá moc k plánování autoritářského režimu. V této době mizí z mocenského vlivu Csurka, ten je nahrazen rasistickým Zsoltem Bayerem. Zlatá generace Tatcherové a Reagana nyní ovládá Maďarsko pevně ve svých rukách.

Politici jsou opojeni slávou a křičí, že nastal čas pro rasistická zvolání budapešťských vladařů. Maďarsko si poprvé mohlo půjčovat na mezinárodních peněžních trzích, docházelo k vlnám deregulace. Ten, kdo podobně jako v sousedním Československu a posléze Česku, dokázal využít třeba i v rozporu se zákonem situace, mohl být velmi vlivným a bohatým prince doslova přes jednu jedinou noc. Honba za kapitálem spojená s nedostatečnými zákony vyvolávala v Maďarsku slepotu vůči ultranacionálním tónům. Ultrapravičáci z nacistického Jobbiku využili situace a stali se jakýmisi mluvčími utlačovaného Velkého Maďarska. Marton Gyöngyösi, mluvčí Jobbiku, dokonce svého času požadoval vypracování seznamu všech Židů žijících v Maďarsku.

Fidesz Orbána a Bayera odstraňuje nepohodlné z vlivných míst na divadle, muzeích a operních domech. Neloajální mizí z postů, zatímco se Fidesz snaží ošálit ostatní  zapojením opozice do rozhodovacích pravomocí. Dochází k přebírání postkomunistické mediální scény. Zsolta Bayera je možné vídat v Echo TV, rozhlasové a televizní stanice jsou rozebírány  propagaci nenávisti ultrapavicového střihu. Ostatně, v Magyar Hirlap se také objevuje Bayerův protiromský článek. Jako bychom se nacházeli v hortyjovském období. Církev v Maďarsku dostává absolutní podporu ze strany vlády. Úzký vztah mezi církví a vládou získává stále většího a hlubšího významu.

Fidesz se tak podporou církve stává pravým vládcem dění v Maďarsku. Orbánova vláda spolu s jeho stranou přináší nesnášenlivost, fundamentalismus, extrémní víru v křesťanství a xenofobní nacionalismus.

Národní symbolika v podání Fidesz připomíná nacionální klišé Hortyho režimu. Děti jsou nucené každý den zpívat státní hymnu před státní vlajkou Maďarska, maminka s dětmi a pracujícím tatínkem v čele tradiční rodiny jsou hodnotami budoucnosti Maďarska, zatímco minority představují nepřátele režimu. Nová ústava bortí jakékoli zakotvení práv menšin. No co, pomocník v přetvoření státu do podoby Hortyho režimu mající ve znaku ukřižovaného Krista získala moci v ústavě místa až dost. Fidesz a vůbec celá maďarská politika stále více propadá nenávistným výrokům útočícím hlavně vůči minoritám, kteří jsou pokládáni za hlavní ohrožení zdravého vývoje ultrapravicového státu. Neofašistické skupiny kvetou jako květiny po jarním dešti.

Náckovský jobbik hraje roli divokého mladšího bratra Fideszu. Jakákoli agrese vůči minoritám je tolerována. Požadavky novodobých nácků jsou brány jako něco naprosto seriozního a správného. Roztříštěná oficiální vládní opozice, složená hlavně z bezbarvých liberálů a sociálních demokratů tančí maďarský tanec smrti. Pravice je mnohem výkonnější a opozice se rok co rok v Maďarsku ocitá blíže  horizontu totálního zániku, za což si také částečně může levice sama

Zatímco Nečas obdivuje Orbánovu snahu oslabit občanské aktivity, Maďarsko se pozvolna přeměňuje v další diktaturu.