V Maďarsku roste antisemitismus a nenávist k Romům

Maďarsko se radikalizuje. Postupně se přetváří v diktaturu tolik podobnou Hortyho nacistickému režimu. Od května tohoto roku dochází dokonce k legalizaci hákového kříže. Komunistický politik Attila Vajnai byl pokutovaný za nošení komunistické rudé hvězdy, a tak na zdejší ústavní soud podal žalobu. Komunistům se nelíbilo spojení jejich symbolů se symbolikou Třetí říše. Maďarský ústavní soud rozhodl doslova šalamounsky. Vyhodil ochranu ústavnosti a lidskosti oknem a nahradil ji svobodou slova pro komunistické a neonacistické extrémisty. Taková Magyar Garda hrajících si na jednotky poslušných esesáků může hned začátkem května začít používat jejich pravou symboliku. Komunisté tak přispěli k další radikalizaci stále méně svobodného státu Maďarů. 

Náckové s extrémními komunisty dostávají stále větší svobodu, zatímco lidská práva běžných Maďarů jsou pomocí nové ústavy trhána doslova na kusy. Vládní Fidesz společně s Orbánem podporují nacionalizační  a extrémistické směřování své země. Premiérův přítel a spoluzakladatel  Fideszu, Zsolat Bayer  je jasným představitelem nového vládního směru. Před několika týdny otevřeně bez jakýchkoli skrupulí vyzýval ke genocidě Romů.  Státeček dunajské delty tak zažívá nemilé dejavu na Třetí říši a příchod nacistických doktrín odsuzujících minority do nelidských pozic. Vládní nápady s tábory pro nezaměstané  doplňuje extrémní nárůst  nenávisti namířené vůči Romům a Židům.  V Maďarsku roste především nenávist namířená proti Romům a Židům. Neonacistický Jobbik s polovojenskou Maďarskou gardou představuje “dokonalý” nástroj  vlády k nacizaci a fašizaci Maďarska.

Samotný leader maďarských nácků z Jobbiku, Gabor Vona, nazývá svou partaj “třetí nevyhnutelnou silou v zemi”.  Její vliv skutečně roste. Prozatím si náckové hrají na schovávanou. Taková Maďarská garda nemá přeci nic společného s maďarskými radikály. To si jen hloupé mozky novinářů dávají do souvislostí něco, co ve skutečnosti představuje úplně něco jiného. Náckové se dostali do překrásné budovy maďarského parlamentu. Podobně jako jejich řečtí kolegové ze Zlatého úsvitu “napochodovali” ku pomoci ultranacionálnímu Orbánovi k přetvoření doposud svobodného Maďarska do patvaru novodobé evropské diktatury.

Politická partaj nazývající holocaust pouhou “tragickou událostí”působí proti posledním zbytkům demokracie v Maďarsku jako obrušující kámen. Ničí za pomoci své polovojenské odnože Maďarské gardy  poslední náznaky demoratického světa. Církev je svatá, získala čestné místo ve zdejší ústavě, a tak se tamější neonáckové mohou bez problémů pomodlit před svou další řežbou trhající Maďarsko na další ještě menší kusy.  Jakékoli distancování Jobbiku od vražd Romů vypadají spíše tragicky než komicky. Jobbik přeci neháže granáty do příbytků Romů, jak to mohlo vůbec společnost napadnout. V listopadových dnech roku 2008 kdosi hodil ve městě Pecs granát do okna bytu obývaného romskou rodinou. Granát vletěl do pokoje, ve kterém přebývali tři romské děti. Dvě z těchto dětí byly granáte zraněni. Měsíc před tímto útokem došlo k dalšímu napadení Romů, během kterého neznámý střelec přes okno zastřelil zastřelil romský manželský pár. Média poukazovala na spojitosti vražd s Jobbikem a Maďarskou gardou. Gabor Vona odmítal jakékoli spojení mezi útoky, Jobbikem a její militantní odnoží Maďarskou gardou.

Svou volební kampaň v roce 2010 zahájil Jobbik monstrózním proslovem před třemi tisícovkami posluchačů. Rozvášněný Gabor Vano připomínal největšího tyrana a vraha lidstva. Rozvášnil se na téma “cikánské kriminality”. V uniformách oděná Maďarská garda dodávala celé akci náckovský punc. Nácek s pomocí novodobých esesáčků řeční nad rasismem okořeněnými pikantnostmi nemajícími s pravdou pranic společného. Vedle Romů byli hlavním terčem tehdejší sešlosti také Slováci. Záběr Jobbiku však roste. Neonáckové si bohužel začínají všímat Židů, proti kterým stále více podnikají nacibojovníci Maďarské gardy častější a častější útoky.

Sílící antisemitismus v Maďarsku způsobuje stále větší příliv židovských přistěhovalců do sousedního Rakouska. Rakouská židovská komunita tak začala nabízet pomoc maďarským Židům, kteří chtějí opustit svou zem kvůli obavám ze sílícího se antisemitismu. Rakouské židovské spolky tak nabízejí maďarským Židům jazykové kurzy, pomoc s bydlením a vzděláním, včetně následné pomoci při hledání práce v Rakousku. Prozatím lze prý očekávat příliv až 150 nových židovských rodin ročně.  Celkově se ta na základě žádostí dá v průběhu několika let počítat  s přesune až  5000 maďarských židovských rodin do Rakouska. Situace je opravdu vážná.

30. listopadu 2012 dokonce žádali  dva poslanci Jobbiku, Márton Gyöngyösi a Elöd Novak, o seznam všech židovských zákonodárců nacházejících se ve vládě a parlamentu, za což se později po kritice premiéra Viktora Orbána omluvili. Novak  poté požádal, aby složila mandát zástupkyně zelených Katalina Ertseyová, která má vedle maďarského i izraelské občanství. Gyöngyösi v minulosti zpochybnil oficiální údaje o počtu obětí holocaustu v Maďarsku. Mluvčí Jobbiku, Gábor Pál,  na poslancova slova reagoval prohlášením, že slova poslance byla veřejností špatně pochopena. Několik opozičních poslanců proto kvůli rostoucímu antisemitismu Jobbiku přišlo na zasedání parlamentu se žlutými hvězdami na oblečení. Bylo to vůbec poprvé od holocaustu, kdy politik požadoval vydání speciálního, antisemitsky zabarveného seznamu lidí. Následně jako reakce na neonáckovské požadavky dvou výše jmenovaných poslanců dochází před budovou maďarského parlamentu ke stotisícové demonstraci organizované Hnutím proti neonacismu.

V rozhovoru pro literární přílohu německého listu “Die Welt” z 5.11.2009 maďarský spisovatel Imre Kertész, laureát Nobelovy ceny za literaturu, nepokrytě kritizoval narůstající antisemitismus v Maďarsku a neochotu současné maďarské společnosti vyrovnávat se s přetrvávajícími temnými stíny minulých totalitních režimů. Starosta maďarské obce Edeleny, Oszkar Molnar, ve svých veřejných rozhovorech a projevech působí taktéž jako nekonečný antisemita. Uvádí, že rozpínavý “židovský velkokapitál usiluje o ovládnutí celého světa včetně Maďarska, ve kterém lze očekávat mohutné židovské přistěhovalectví a že se proto již nyní mnoho dětí v Jeruzalémě učí maďarštině.

Oszkar Molnar je dalším nepokrytým rasistou působícím kdysi v poslaneckých škamnách za vládní stranu Fidesz. Tento rasistický výtečník na jednom videozáznamu hovořil o tom, že některé Romky v Maďarsku záměrně poškozují své nenarozené děti tím, že berou léky a bouchají si do břicha gumovým kladivem. Na postižené děti pak mají vyšší přídavky. Na druhém videozáznamu hovořil o židovském velkokapitálu. Navzdory tlaku médií se za své výroky, které považuje za pravdivé, odmítl omluvit. Orbán Molnarovy rasistické hlášky označil za trapné, žádostem o jeho vyloučení z Fideszu však nikdy nevyslyšel.

Proč by to také dělal, když Fidesz na mnoha projektech otevřeně spolupracuje s neonacistickým Jobbikem. Fidesz o hlasy příznivců Jobbiku usiluje, protože přes částečnou spolupráci s ním de facto soupeří o částečně stejné skupiny voličů. Z Fideszu je člověk tak trochu zmatený. Z jedné části je fašistickou stranou spolupracující s Jobbikem a Maďarskými gardami, zatímco ta druhá část se zdá celkem rozumná. Přesto všechno v Maďarsku roste extrémismus a rasismus.

Tak například policejní ředitel v Miškolci na tiskové konferenci řekl, že některé typy trestných činů v jeho městě páchají takřka výhradně cikáni. Za to byl prakticky okamžitě postaven mimo službu, což příslušní policejní důstojníci a ministr Draskovics velice rozumně zdůvodnili tím, že žádný státní úředník nemá právo a nesmí takovýmto způsobem paušalizovat, protože tím de facto podporuje rasizmus. Na jeho podporu byla svolána demonstrace, která byla pochopitelně zneužita fašistickými živly – fotografie si můžete prohlédnout ZDE

Demonstrace se zúčastnili neonacisté z Maďarské gardy ve své neonaci uniformě se Šípovými kříži na klopách. Jak můžete vidět, v Maďarsku se zcela beztrestně můžete pohybovat v neonáckovském ohozu a vůbec nic se neděje. Demonstranti zřejmě ani nevědí jak vypadá maďarská vlajka. Všude se to na fotkách hemží nácky oblíbené arpádovské verze státní standarty. Stejně jako byl rychle policejní ředitel postaven mimo službu, stejně rychle jej do ní s napomenutím vrátili. Od největší opoziční strany Fidesz, která je nacionalisticky laděná, dostal policejní ředitel plnou podporu. Rasisté ze současné vládní strany podpořili rasistu v jeho rasistických slovech. To je další důkaz extremizující povahy Nečasem oblíbeného Orbána a jeho vládního systému diktátorsky uzavřené společnosti.

V Maďarsku je na premiérském postu extrémismus prosazující politik. Česká republika má odcházejícího Klause, který často posloužil jako promotér rasismu a extrémismu. Maďarsko má pro změnu náckovsky smýšlejícího premiéra s dalšími rasisticky smýšlejícími partajníky Fideszu.

Fidesz si pře vítěznými volbami doslova liboval.v populistických slibech, kterými zdatně předháněl vládnoucí socialisty. Sliboval mj. takové věci jako čtrnácté důchody, lhal o tom, že lze zároveň výrazně snižovat daně a zároveň zachovat všechny výdaje státu……těch slibů bylo mnoho. Pomocí těchto slibů Fidesz také vyhrál, samozřejmě ani jeden ze slibů nerealizoval a naopak zahájil přerod Maďarska do pozice dkitaturního šaška. Lidská práva jsou ubírána jako na běžícím pásu. Vítězí neonacisté a stále více dochází k utlačování minorit. Prozatím plnohodnotnému přechodu k hortyho klerofašistické diktatuře zabraňuje mezinárodní politický vliv Evropské unie a NATO. Nebýt evropské integrace Maďarska, měli bychom v blízkosti českých hranic plnohodnotnou klerofašistickou diktaturu.

Maďarsko je stát, kde církev zasahuje do chodu státní politiky. Pokud se vláda po svém ustavení vypraví do katedrály, je něco špatně. Pokud se ve školství zavádí náboženství jako povinná součást výuky – jako v Maďarsku, je něco špatně. Pokud se výtky Evropské komise k zákonům interpretují jako útok na křesťanství – jako v Maďarsku, je něco špatně. Pokud se církev otevřeně staví jen za část politické reprezentace – jako v Maďarsku, je něco špatně. Orbánova vláda otevřeně operuje na domácí scéně s tím, že na ni EU, MMF a další utočí proto, že si dali Boha do ústavy, že zdůrazňují křesťanské hodnoty a tak dále. Je to jen další z průhledných pokusů, jak předem delegitimizovat své kritiky jako lidi zastávající zvrácené hodnoty.

Nepřipomíná vám tento přístup Maďarska také něco českého? I zde v Čechách se snaží církev pronikat do vládní moci. Počet útoků na příslušníky romské menšiny v Maďarsku narostl. K vzestupu těchto zločinů došlo v době, kdy v zemi slaví úspěchy krajně pravicové strany, které často používají ostrou protiromskou rétoriku. V období od ledna 2008 do srpna 2009 přišlo o život šest lidí, další utrpěli zranění. Podle maďarské policie bylo v roce 2008 spácháno 12 rasově motivovaných útoků na romské komunity, v roce 2009 policie zaznamenala šest těchto činů. Údaje nevládních organizací jsou však vyšší, v roce 2009 poukázaly na 25 těchto útoků, v roce 2008 se jich podařilo zdokumentovat 17. Maďarské úřady navíc nejsou schopny náležitě dokumentovat, vyšetřovat, stíhat a trestat rasově motivované činy. Neposkytují také dostatečnou podporu obětem tohoto zločinu.

V srpnu roku 2012 dokonce Jobbik vyzval k “nulové toleranci vůči romské zločinnosti a parazitismu”. Tato krajně pravicová nacionalistická strana podle agentury Reuters uvedla, že každý příslušník početné romské menšiny, který se nepřizpůsobí, by měl opustit Maďarsko. Parlamentní strana ta za tiché podpory Fideszu prosazuje neonacistické vysídlovací plány namířené přímo proti Romům. Jobbik ztrácí voliče, a tak se navrací ke svým kořenům, které Jobbik dostaly do parlamentu.

Zákon na ochranu svobody slova svou přehnanou liberalizací v Maďarsku podporuje neonacismus a extrémismus. Ostatně, důkazem je květnové povolení hákových křížů jako neškodných symbolů. V současné době není možné v Maďarsku díky takovému zpackanému zákonu zabránit vyslovení jakéhokoli extrémizujícího názoru, čehož zdatně využívá jak neonacistický Jobbik,  tak vládní strana Fidesz, která je také nacionálně populistická.

Maďarsko se pod Fideszem stává stále více a více rasistickým. Maďarsko je důkazem toho, co se stane, pokud se moci ujmou neonacisté.