Jiná doba, stejná slova

Jiná doba, stejná slova. Ještě před více jak sedmdesáti lety politici žehrali nad nekonečným přílivem Židů, zatímco dnes v podobném smyslu naříkají nad “nezvladatelnými” Romy. Je to taková troško extrémistického okořenění jinak nudné politické agitace. Zhoršuje se ekonomická a sociální situace, a tak nikdy není pozdě zahrát na strunu pokleslého rasismu některých ještě pokleslejších spoluobčanů. 

“Proudí k nám stovky a stovky Romů z Bohumína, ze Šumbarku, z Karviné, z ostravského Přednádraží. Prostě z kdejaké díry, kde Romům zbořili domy nebo se jich jinak uměli zbavit.” , sdělil bez jakéhokoli zaurdění starosta ostravského jihu,Karel Sibinský, Aktualitám.cz. Časy se mění a starodávné, eugenikou prosolené praktiky, mizí jako pára nad hrncem. Politikova agitace rasismu si zajisté najde vděčné diváky. Je to podobné, jako když jiný starosta veřejně lhal o výši příjmů romské rodiny. Senzace byla senzací, jen pravda utíkala mílovými kroky do království zaplivané Bílé ligy Ortelem oživovaného Orlíku.

Prastarý sen o segregaci přežívá v mysli služebníků “demokracie”. Problém je v příliš velkorysém sociálním systému, a tak se města vydají ve jménu čunkovského pojetí lidských práv na cestu holohlavých niemandů? Proč BIS upozorňuje na neonáckovské šílence? Proč jsou v pravidelných zprávách o vnitřní bezpečnosti vzpomínaní nepřemýšlející čecháčkové, když ve vedení měst a obcí sedí stejné repliky nelidství? Člověk……to není šachová figurka s černými a bílými čtverečky na dřevěné paletě přiřazených polí.

Socialistická duše papalášů nechápe princip moderní společnosti, ve které je pro xenofoby hlavním viníkem sociální systém. Opět se vytváří syndrom výlučnosti dostupný jen a pouze těm jinak zabarveným. Je to jako v celosvětově známém animáku, kde starosta kresleného Springfieldu objasňuje, že daně jsou vysoké kvůli nelegálním přistěhovalcům, čímž ve městě rozpoutá rozsáhlou protestní kampaň pro přistěhovalcům. V tomto ohledu není žádného rozdílu mezi kresleným Quimbim a českým starostou. Oba dva jsou na stejné morálně nelidské úrovni, kde nejdůležitějšími zůstávají hlasy jakýchkoli, tedy i rasistických voličů, pro které je veškerá agitace určena.

V reichu 30. let bylo veškeré zlo zahajováno myšlenkami na vystěhování Židů. Pošleme Žida za hranice města. Pošleme “židáka” ven ze státu. Pošleme “viníka” do vyhnanství, ale to bude příliš drahé, a tak postavíme továrny na smrt, kde židovská duše zmizí v kouři nicotnosti. Přesně tak skončila averze proti lidem v nedávné historii a je tu poměrně velké riziko v opakování historických chyb, kde Žida vystřídá Rom. K tomu nesmí niky dojít. Jakékoli rasistické repliky politiků napomáhají ke scénářům minulosti.

Sibinský vede nejlidnatější ostravský obvod se 112 tisíci obyvateli,a tak má právo na šíření rasismu a rasistických myšlenek? I v tomto ohledu představuje starostova replika nad regulací minorit velmi vážné nebezpečí. Starostové si chtějí dělat co chtějí a hledají jako “koalice” severočeských šéfů měst posvěcení rasismu u vlády, nebo nejlépe u prezidenta republiky. Občané mlčí a nechávají  papaláše dělat co si umanou.