Bradley Manning 35 let ve vězení, aneb zvítězila lobby CIA nad svobodou a demokracií

Spojené státy americké nezákonně v rozporu s americkou ústavou zadržují Bradley Manninga. Ten je americkou administrativou obviněn z 22 trestních činů. K deseti z nich se prozatím přiznal. Tento mladý muž zveřejnil utajované informace, chtěl svět seznámit s krutou pravdou o “heroickém” boji FBI a CIA proti domnělému terorismu, kvůli kterému byly oficiálně přijaty praktiky esesáků jako oficiální metody výslechů.

Bradley Mannning byl odsouzen k 35 letům odnětí svobody.

Americký soud nedávno rozhodl, že některá svědectví v procesu Bradley Manninga budou projednávána v utajení. A tak se také stalo. Sdělovat světu pravdu je velmi nebezpečné. A pokud tato pravda je protizájmu světové velmoci, poté jste ve velmi vážném problému. Bradley Manning zveřejnil utajované informace pomocí WikiLeaks a nyní za svůj čin demokracie a svobody dostal nelidský trest.

CIA společně s ministerstvem zahraničí prováděla nepravosti za notné podpory Bílého domu. Američané mají právo vědět, co dělají státní úřady za finance daňových poplatníků. CIA jako stát ve státě přerostla svou působnost a zvolila přerod americké společnosti rovnou do vaničky nelidskosti, ve které se jako houby po dešti po celém světě zakládaly utajované věznice. Vojáci oprášili praktiky esesáků a mučení se stalo hlavní zbraní doznání jednotlivých agentů.

Manningův obhájce David Coombs publikoval na svém blogu několik dokumentů týkajících se procesu s Manningem. Coombs si stěžuje, že jeho mandantovi nebylo umožněno prozkoumat některé ze 7000 dokumentů překládaných vojenskými žalobci. Dokumenty byly přístupné jen v Rhode Island a Marylandu, zatímco byl Manning zadržovaný v rozporu se zákonem ve Fort Leavenworth v Kansasu. Přesto všechno byl mladík americkou justicí odsouzen prakticky k doživotnímu trestu.

Někdy musíte zaplatit vysokou cenu za život ve svobodné společnosti

Ano, svoboda je velmi drahá a její obhajoba může někdy stát dokonce i lidský život. Proto bychom niko z nás neměl mít svobodu za samozřejmou. Státy nemohou pod pláštíkem antiterorismu páchat další, stejně ošklivý terorismus. Bradley Maning, Snowden, Assage a další, jsou bojovníky dobra, obhájci pravdy a ochránci svobody. Proto bychom na tyto hrdiny současnosti neměli zapomínat.

Po vynesení rozsudku Manningův obhájce David Coombs přednesl před médii toto Bradleyho prohlášení:

Rozhodnutí, které jsem udělal v roce 2010 bylo učiněno z obavy o svou zemi a svět, ve kterém žijeme. Od tragické zářijové události naše země byla ve válce. Byli jsme ve válce s nepřítelem, který se nerozhodl utkat se s námi na jakémkoli tradičním bojišti,  a díky tomu jsme museli změnit naše metody boje proti rizikům, jež ohrožovala nás a náš způsob života.

Původně jsem souhlasil s těmito metodami a rozhodl se dobrovolně k pomoci  bránit svou zemi. To se změnilo poté, co jsem byl v Iráku a četl jsem tajné vojenské zprávy o denním dění, tehdy jsem začal z morálního hlediska pochybovat o tom, co jsme udělali. V tomto okamžiku jsem si uvědomil naše snažení vycházející z nebezpečí a rizik nepřátel, v němž jsme zapomněli na naše lidství. Vědomě jsme zvolili k devalvaci lidského života, a to jak v Iráku, tak Afghanistánu. Když jsme se zabývali těmi, které jsme považovali za nepřátele, občas jsme zabili nevinné civilisty. Kdykoliv jsme zabili nevinné civilisty, namísto přijetí odpovědnosti za naše jednání, jsme se rozhodli schovat se za závojem národní bezpečnosti a utajovaných informací, abychom zabránili jakékoli veřejné zodpovědnosti.

V naší horlivosti zabít nepřítele, jsme interně diskutovali o definici mučení. Drželi jsme jednotlivce na  Guantánamu po dobu několika let bez řádného soudního procesu. Nepochopitelně jsme oslepli k mučení a popravám prováděnými iráckou vládou. Schvalovali jsme bezpočet dalších zákonů ve jménu naší války proti teroru.

K výkřikům vlastenectví nejčastěji dochází tehdy, když ti, kdo jsou u moci, potřebují morálně pokrýt morálně pochybná jednání. Když tyto výkřiky vlastenectví utopí veškeré logicky založené záměry, je to obvykle americký voják, který je povolán  k provedení některé nekoncepční mise.

Náš národ má mnoho tmavých okamžiků ctností demokracie – Trail of Tears(pozn. redakce nucené vysidlování a následné vyvražďování indiánů),  the Dred Scott decision( pozn. redakce případ, kdy americký soud rozhodl, že američtí černoši nejsou Američany a proto nemůže být regulováno otroctví), Mccarthismus, japonsko-americké internační tábory, abych jmenoval alespoň některé. Jsem si jist, že mnoho z našich činů provedených od osudného zářijového dne budou jednoho dne viděny v podobném světle.

Jak kdysí řekl Howard Zinn: “Neexistuje dostatečně velká vlajka, aby pokryla ostudu ze zabíjení nevinných lidí”

Chápu, že mé činy porušili zákon, a lituji, jestli mé činy ublížily nebo poškodily Spojené státy. Nikdy nebylo mým záměrem nikomu ublížit. Chtěl jsem pomoci lidem. Když jsem se rozhodl zveřejnit utajované informace, udělal jsem to z lásky pro svou zemi a smyslu pro povinnost k ostatním.

Pokud popřete moji žádost o milost,  budu trávit můj čas s vědomím, že někdy musíte zaplatit vysokou cenu za život ve svobodné společnosti. Zaplatím tuto cenu rád, pokud to znamená, že bychom mohli mít zemi, která je opravdu  počátkem ke svobodě a oddanosti k tvrzení, že všechny ženy a muži jsou vytvořeni k rovnosti.

Bradley Manning se stal mučedníkem pravdy. Případ mladého vojáka trvá tři roky, z toho dva měsíce představují soudní stání. Samotný spis obsahuje více než 40 000 stran. Nejedná se o proces. ly nějaká spravedlnost může přijít s trestem. V tomto případě je vina přede jasná a daná a soud podle toho také jednal. Manningův advokát podá k americkému prezidentu Baracku Obamovi žádost o milost.

Zvítězí v Bílém domě svoboda nebo lobby CIA?

SDÍLET