Návštěva ministra Peciny v Duchcově byla o souznění se starostkou Bártovou

Ministr Pecina…..Zemanův oblíbenec, Zemanův ministr přechodné vlády a možný budoucí člen hradní SPOZ…..další člověk z vysokých papalášů, kdo v Otázkách Václava Moravce považoval za hlavní strůjce neonacistických pochodů Romy. Je poté zvláštní, když stejného ministra někteří příslušníci romského národa pokládají za naději v řešení napjaté a mnohdy bezvýchodné situace. Pan ministr v těchto dnech zavítal do severočeského Duchcova a média o návštěvě referovala jako o někom, kdo chce řešit problém v tomto městě.  Politický šéf mužů a žen zákona se dozvěděl pravdu o tom, že za veškerými protiromskými náladami stojí starostka města s tamějšími neonácky Vandasovců.  To je sice správné a chválihodné, ale jaký výsledný názor si straník a nestraník v jednom z celé návštěvy ponese?

V ministerské delegaci bylo také šest Romů, jež bez problémů souhlasili s názory pana ministra na celkovou problematiku ve městě. Najednou jsou správné názory odsuzující Agenturu pro sociální začleňování? Najednou někteří Romové možná kvůli vidině dalších slibných míst či dalších výhod pošlapou vlastní zájmy romského národa? Starostka Bártová se o půl jedenácté setkala s ministrem na obvodním oddělení police a poté po krátké domluvě mezi Bártovou a Pecinou následovala “procházka” Duchcovem.

Pod jakým duchem události se ona “vycházka” konala? A proč musel do města zavítat ministr vnitra? Paní starostka odmítá hovořit s Romy. Na internetu si vesele diskutuje neonacisty a extrémisty. Starostčino počínání signalizuje, jako světlo na majáku, její rasistické směřování k ultrapravicovým názorům a hodnotám, ve kterých jsou lidé děleny jako nějaké figurky na trochu perverzní šachovnici. Do tří neděl ministr Pecina uspořádá nový “kulatý” stůl, jež tentokrát bude bez neonacistů. Schůzování za přítomnosti zástupců DSSS logicky ztroskotalo, tak se nyní pod vládní taktovkou začne diskutovat znovu. Vyhraje v této diskusi monochromatické vidění událostí, nebo se začne s opravdovou diskusí a nerasistickými způsoby řešení?

Jaký je postoj ministra Peciny k celkovému dění v Duchcově? Především pan ministr je zajedno se starostkou v otázkách Agentury sociálního začleňování. Jeho další názory jsou také velmi blízké názorům starostky Bártové. Dokonce oba dva mají podobný názor na podporu nízkoprahových zařízení. Jak Pecina, tak Bártová vidí v neziskovkách zbytečného žrouta financí. V těchto bodech jsou oba dva zajedno.

Jenže činnost nízkoprahových zařízení je v jižním Duchcově životně důležitá. Vedení města se rozhodlo pro “válku” s tamějším nízkoprahovým zařízením Květinka. Paní Bártová se rozhodla medializovat své lži o tomto zařízení, a tak všude prohlašuje, že Květinka říkala rodičům, že nemají děti posílat do školy. Především, Květinka nikdy nic takového rodičům neříkala. Rodiče se tak sami rozhodli z obav o bezpečnost svých dětí. Květinka rozhodnutí rodičů pouze oznámila škole. Nic víc, nic míň.

Pádný důvod k zakázání Květinky není vůbec důvodem, protože se zakládá na polovičatých zkratkách a dezinformacích paní starostky Bártové.

Ve světle mnohonásobného ministerského a starostenského souznění se odehrávala ona ministerská návštěva, o níž se starostka Duchcova vyjádřila také takto:

……Podstatnější je, že si uvědomuje nutnost navýšit stavy policistů v ulicích, že chápe, proč jsou občané nazlobení a že slíbil podporu legislativních kroků o případných akcí z programu prevence kriminality.

Samozřejmě, je to interpretace starostky Bártové ve světle její logiky, ale i tak lze z dojmů  šéfky města vyčíst určitou politickou inklinaci k řešení problémů v Duchcově. Je vysoce pravděpodobné, že ministr posvětí některé rasistické či rasismem zavánějící činy v cassanovském městečku. Zcela jistě ministr Pecina vsadí na represi, ve které budou špatnými zejména Romové a nikoli neonacisté, se kterými si paní starostka bez problémů tyká. Je třeba číst mezi řádky. Je třeba poskládat dohromady to zvláštní puzzle ministerských názorů.

Byla to velmi zajímavá zkušenost. Slíbil jsem, že se tam brzy vrátím, ať si tam uděláme kulatý stůl. Protože problémy tam ještě zažehnány nejsou a budeme potřebovat ještě týdny až měsíce na to, abychom ty problémy nějakým způsobem pacifikovali

sdělil ministr Pecina o návštěvě médiím. Ano, ochrana lidských práv se stále častěji v českých podmínkách podobá pacifikaci, kdy vítězí názor většiny nad názorem menšiny. Vždy se dají romská místa za stolem obsadit kývači. Mezi Romy je mnoho slepých nádšenců řešení Zemanova střihu…… Bude ona pacifikace pokračovat v tomto duchu událostí?

Romské organizace čekají co z ministra vyleze. Zatím ignorují ministerské chování, snaží se jej zastínit lepším duchem vlády, protože podle některých Pecina, coby ministr vnitra byl k Romům vstřícnější. Romea samotná raději o ministerské návštěvě informovala otiskem zpráv ČTK a Týdne.cz. Přitom všichni vidí kam všechno směřuje a jaké názory dostávají prostor. Je opravdu čas na čekání? Budou všichni mlčet, pokud ministr Pecina pouze opíše nápady Bártové? Bude rasismus rasismem, i když jej bude vyhlašovat člen vlády? Je tu velké nebezpečí alibismu, k jemuž se schyluje. Jediný, kdo na celou věc doplatí budou opět obyčejní Romové a nejen ti, protože rasistická řešení škodí všem.