Nemusíš být Romem, abys zažil nebezpečí rasismu a xenofobie

Cejch méněcennosti. Značka vyrytá kamsi hluboko do podvědomí. Jsi nula, ten rozdílný….sem do majority spořádaných nepatříš tak táhni, odkud jsi přišel……tenhle problém nezažívají jen Romové….není to problém jen těch odlišných s jinou barvou kůže….každý z nás může být během vteřiny bezcennou tretkou v očích mnoha asociálů. Přejede vás auto, dostanete vážnou nemoc, nabouráte……během vteřiny jste z jedničkového světa přesunuti do suterénu, o kterém si majorita vykládá mediální pohádky. Najednou jste na stejné úrovni jako “nepřizpůsobiví občané” z televizních a rozhlasových relací. Mnoho lidí na vás bude nahlížet skrze prsty. Ztratíte samostatnost a spolu s ní budete diskriminovanými.

Teprve potom pochopíte o čem je skutečný život. Teprve potom přehodnotíte miliony myšlenek, jež jste dávno předtím považovali za správné. Proč nemůžete jet na poštu? Proč nemůžete sehnat práci? Proč vám, nechtějí někteří lidé pomoci? Proč se doktor ptá jestli jste zaměstnaný a teprve poté léčí? Proč je od vás požadováno mnohem víc než od jiných lidí? Proč je najednou jakékoli zakolísání posuzováno nejpřísnějším měřítkem?  Proč si někteří lidé myslí, že využíváte vás handicap  obohacování se? Těch proč je hodně….jsou to nereálné požadavky majoritářů, jež vytvářejí svět pro sebe samotné.  Jsme prozápadní civilizace s východními zvyky, ve kterých není tradice ochraňovat zájmy a práva minority.

Buď se přizpůsobíte nebo máte smůlu……Nikdo s nikým nediskutuje co by vám vyhovovalo. Nikdo se ani omylem nezabývá diskusí. Ti nahoře něco nařídí a neschopné organizace minoritářů mlčí a přebírají ponižující role jako nová pravidla. Romové, stejně jako zdravotně postižení jsou vystaveni velmi podobným a mnohdy stejným formám diskriminací, Ale tohle všechno pochopíte teprve až budete na stejné lodi.  Jakékoli pohádky o úspěšných paralympijských sportovcích a vzkazu, že i ty můžeš……to všechno se rozplyne během mrknutí oka. Hrad života se rozbil a na troskách cupitají asociální hajzlíci, jež mile rádi dokážou, že právě vy nemáte co pohledávat v jeho světě pro zdravé Čechy.

…….Vítejte ve světě diskriminací….

Zatímco pod okny vykřikují sráči současnosti “Čechy Čechům”, zcela mimoděk vám hlavou proletí: “jsem i já teď s pozměněným osudem tím pravým Čechem, o kterém dementi s hákáči tolik básní”? Je to snad poprvé, kdy jste hrdý na to, že jste out a hyeny hnědokošiláčů nepatří do stejného společenského zařazení. Nyní jste na stejné úrovni jako Romové….nyní jste také diskriminovanými jako sou oni. Nyní jste pro mnohé obtížným hmyzem tak jako jsou oni. Nyní vás nechtějí vzít do školy…i v tomto jste na stejné úrovni jako oni.  Najednou se pohybujete ve světě, ve které je na vás pohlíženo na základě toho jak vypadáte. Musíte bojovat, abyste mohli plavat ve stejné rybníčku jako ti velcí “hrdinové” s absolutním právem na diskriminaci.

Ve světě, kde je na vás pohlíženo na základě toho, jak vypadáte. Vítejte ve světě, kde musíte dokazovat, že dokážete žít s majoritou. Vítejte ve světě, kde musíte bojovat, abyste mohli plavat ve stejném rybníčku jako ti velcí hrdinové s absolutním právem na diskriminaci. Stále častěji se ozývají hlasy nabádající politiky ke zrušení jakékoli pomoci a ta se ztenčuje a spolu s ní se snižují vaše možnosti…i v tomto jste na stejné či podobné lodi jako Romové. Najednou cítíte celou tíži rasismu. Zvláštní nenávisti, jež je proti vám používána jako nefér hra. Najednou můžete být šikanováni a nuceni k ponižujícímu chování tak jako jsou nuceni Romové při hledání nového zaměstnání.

Rasismus a xenofobie se může týkat každého z nás, proto je nutné, abychom společným úsilím odstranili tento balast hloupostí z tohoto světa jednou provždy. Nemusíš být Romem, abys zažil nebezpečí rasismu a xenofobie.