Tawakul Karman, první arabská nositelka Nobelovy ceny je v Egyptě navítaná

První arabská nositelka Nobelovy ceny, Tawakul Karman, je nevítanou osobou v revoluční Egyptě. Vojenští pučisté neradi označují své počínání jako akt nedemokratického převzetí moci v severoafrické zemi pyramid. Tawakul Karman před několika týdny označila svržení Morsiho za nedemokratické, a proto tato žena nebyla vpuštěna do Egypta, kam tuto neděl přiletěla s cílem připojjt se k protestů proti vojenské vládě, která po vzoru jihoamerických revolucí svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Morsího. 

Egyptská generalita do zahraničí vypouští stanoviska o ochraně demokracie, přitom generálové velmi dobře vědí, že jejich počínání není demokratické, protože jinak by nezabraňovali jiným lidem ze zahraničí podporovat opoziční názory. Vojenská diktatura si osvojuje právo legalizace nedemokratického, ničení názorů opozice, která zcela po právu demokracie nazývá současný stav v Egyptě pravými jmény.

Jemenská aktivistka Tawakul Karman je trnem v oku představitelů nejrůznějších arabských diktatur, kteří jen velmi nerady připouštějí  demokratickým diskusím. Tato 34letá matka celkem třikrát čelila velmi vážným vyhrůžkám smrti, kdy islamističtí radikálové nerozdýchali odvahu velmi rázné a statečné ženy celoživotně bojující za lidská práva a demokracii. Tawaul Karman jako novinářka požadovala svobodu tisku, agitovala za propuštění politických vězňů zkorumpovaného režimu Ali Abdullaha Saleha. Křehká jemenská aktivistka se stala díky své činnosti hlavní vůdčí osobností protisalehovského hnutí. Její inspirací bylo tuniské povstání následované revolučními protimubarakovskými demonstracemi. Chtěla změnit jemenskou společnost, ve které jsou lidé ničeni a zneužíváni prohnilým režimem.

Jemen je zvláštní zemí. Má za sebou dvě občanské války jih země připomíná válečnou zónu, do které turisté jezdí na vlastní nebezpečí, v Jemenu má hlavní stanoviště Al-Kájda. Zatímco sousední Saúdové žijí v relativní luxusu, Jemen sužuje 40% nezaměstnanost. Tawakul Karman je přední představitelkou opoziční politické strany Islah, jež se stala jedinou hlavní silou změn v zemi. Tawakul se zápalem mladé ženy poskytovala rozhovory západní médiím, sdělovala světu informace o skutečném životě Jemenců pod Salehovo diktaturou. Na jednu stranu média ráda informovala o nedemokracii v Jemenu, zatímco zároveň neváhala na protivládní partaj Islah sypat hordy špíny. Jedním z členů Islahu je nývalý poradce Ussámy bin Ládina Abdul Majeed al-Zindani.

Samotná Karman má k Islahu zvláštní vztah. Na jednu stranu říká, že je to nejlepší jemenská strana mající rovnocenný přístup  ženským členkám partaje. Na druhou stranu v říjnu roku 2010 Kaman vydala dokument, v němž veřejně odsoudila jednání a politiku ultrakonzervativců Islahu, kteří neváhali a zcela v rozporu se stranickou ideologií omítli podporovat návrh zákona zakazující uzavírání sňatků dívek mladších 17 let.

Extrémisté mě nenávidí. Mluví o mně v mešitách a předávají si letáky, v nichž mě odsuzují za neislámské chování. Říkají, že se snažím o vyhánění žen z jejich domovů

Statečná žena se postavila radikálům skrývajících se za nástěnnou cedulí islámu, se kterým jejich počínání nemá ani omylem co dočinění. Stejně tak se proti Karman postavili někteří vůdci studentských protestů, kteří ji obvinili z politikaření a získávání finanční podpory od energetických gigantů v Jemenu. Karman, tak jako mnoho jemenských žen, nosila nikáb zahalující celý obličej ženy. Se zahájením lidskoprávního aktivismu se tato mladá žena rozhodla k odhození nikábu. Byla mezi prvními, kdo porušil kmenové, nikoli však státní nařízení a s odhaleným obličejem veřejně vystupovala, jednala a narušovala kmenové tradice, jež mnohdy zcela protiprávně nahrazují mnohem liberálnější zákony Jemenu. Mladé ženy nejsou v Jemenu, tak jako mnoho ostatních žen v arabském světě, donucovány k nošení nikábu, či jiných pokrývek těla. Ony jsou k tomu vychovány a zcela automaticky přijímají tento druh oděvu za běžný a naprosto správný.

Život Jemenců je “ovládán radami stařešinů” z jednotlivých kmenů, kteří mnohdy v rozporu se zákony Jemenu soudí podle starých naprosto nelidských trestů. Centrální vláda se snaží o vymýcení takových praktik. Pokud se žena rozhodne o nenošení nikábu, může být těmito kmenovými radami odsouzena a následně i potrestána. Opět jakákoli potrestání i samotné soudy nad nebohou ženou jsou protizákonné.

Tawakul Karman si svou odvahou vysloužila úctu vůdců jednotlivých kmenů. Získala úctu společnosti, úctu mládeže……….mladá aktivistka veřejně narušuje kmenové dogma ženy sedící a mlčící ovládané mužem jako pánem veškerého tvorstva. Je to netradiční v zemi, jež je ovládána kmenovými a nikoli celostátními zákony. Tawakul Karman je vzorem pro všechny arabské ženy. V současnosti Karman nosí jen šátek. Její neúnavná kampaň získala mezinárodní uznání. Salehova vláda dokonce vytvořila několik stránek na Facebooku, kde je tato žena dehonestována a mediálně trhána před zraky uživatelů vládou nenáviděných sociálních sítí.

Jemenská vláda používá politiku cukru a biče, pomocí které se snaží umlčet protivládní snahy. Samotné Karman byly slibovány funkce ve vládě, finanční kompenzace, ale když aktivistka veškeré nabídky odmítla, vysloužila si od jemenských politiků vyhrožování smrtí. Najednou dostávala vyhrůžky po telefonech, výhrůžné dopisy, dokonce dostávala výhružné textové zprávy. Přesto všechno tato odhodlaná žena pokračovala v neúnavném boji a v roce 2005 založila organizaci Novinářky bez řetězů( Women Journalists Without Chains). Je to obdoba novinářů bez hranic věnovaná ženám, obhajující právo na svobodu, právo na svobodu slova, právo na svobodu žen.

A právě taková žena, taková silná žena uctívající lidská práva na prvním místě, je nyní vydávána novou egyptskou vojenskou “juntou” za nechtěnou. Protože je to právě Tawakul Karman, jež by mohla v samotném vojáky ovládaném Egyptě zvěstovat zprávy o skutečném stavu nedemokracie. Egypt směřuje do tyranie a lidé jako Tawakul Kaman jsou nepřáteli……..je smutné, k čemu v této zemi dochází.