Zvýšení minimální mzdy je o diskriminaci zdravotně postižených

Minimální mzda je zárukou ochrany před chudobou? Prozemanovská vláda zkouší různá tvrzení, pomocí nichž by ospravedlnila své diskriminační prvky. Speciálně pro “zdravé” bez jakéhokoli handicapu si dočasná vláda zvýšila minimální mzdu. Vytvoří se klub vyvolených, do něhož ani omylem nepatří vozíčkáři, lidé na berlích a další spoluobčané s nějakými zdravotními omezeními. Zatímco média budou vyprávět příběhy o hodném Zemanovi a ještě hodnějších ministrech, obyčejný vozíčkář zaměstnaný v nějaké chráněné dílně utře nos. Má zkrátka smůlu, že není zdravým. 

Tato vláda, podobně jako Miloš Zeman, rozděluje spoluobčany podle diskriminačních klíčů. Princip neústavnosti dvojího práva opět zavlál nad zemičkou praotce Čecha. Novela nařízení vlády č. 567/2006 Sb. přináší nelidskost a nehumánnost povýšenou na úroveň zákona. Bývalý eurokomisař Špidla, dokonce ani další představitelé ČSSD či KSČM nemají problémy s diskriminováním vozíčkářů a dalších zdravotně postižených. Zatímco se ministr Pecina pokouší prosadit rasistická pravidla starostky Bártové do severočeského Duchcova, ostatní politici si zapějí písničky nad dlouhodobým zvyšováním minimální mzdy až do 12 000 korun.

Minimální mzda má své nezastupitelné místo a je správné, že existuje. Zároveň však není možné označovat minimální mzdu jako záruku před úpadkem do chudoby. Zvyšování minimální mzdy zvyšuje příjem těch nejméně vydělávajících, zároveň však s ohledem na stav ekonomiky zvyšuje nezaměstnanost. Komu slouží Vláda České republiky? Rozděluje spoluobčany na zdravé a nemocné?

Většina lidí ani nechápe, co minimální mzda znamená a jaké další zákony mění. Není to jen o zvýšení příjmu těch nejchudších zaměstnanců. Zvýšení minimální mzdy zároveň zvyšují sazby pro různé skupiny zaměstnanců. Tato zvyšování sazeb se v zákoně dějí pouze těm zaměstnancům bez zdravotního postižení. Zaměstnanec s invalidní důchodem dostane i po zvýšené minimální mzdě každý měsíc minimálně 8 000 korun. Kde to jsme? Zdravý dostane o pět stovek víc a zdravotně postižený nikoli? Přitom oba dva, zdravý i postižený, mohou vykonávat stejně kvalitně stejnou práci. Je zdravotní postižení důvodem k okrádání těchto zaměstnanců?

Nyní se začíná se zdravotně postiženými a příště se skončí s Romy, Židy, Vietnamci nebo jinými spoluobčany? Média mlčí. Média ani omylem nepoukazují na diskriminaci lidí se zdravotním postižením. Předseda Senátu si společně se Sobotkou a Zemanem chválí krok vlády, zatímco handicapovaní mají smůlu. Nyní diskriminují levičáci, budoucí členové SPOZ, a tak je to v pořádku? Česká republika novelizací minimální mzdy porušila mezinárodní závazky, k nimž se před lety “upsala”. Charta OSN není zřejmě pro Zemana a jeho loutky nikterak důležitá.

Dientsbier měl nedávno plná ústa ochrany ústavnosti, zatímco nyní mlčí nad porušováním Listiny základních práv a svobod. Je porušována celá řada antidiskriminačních zákonů a nařízení. To nevadí oranžové straně? To nevadí komunistům?

Rusnokova, ale také ta povolební vláda, nebude nikdy vytvářet zákony ve jménu ochrany lidských práv, protože tu není veřejná síla, která by donutila ochraňovat minority a velmi důležitou ústavnost.