Americká účast v Sýrii může dopomoci Izraeli k miliardám z Kypru

Zatímco v Sýrii umírají lidé jako na běžícím pásu, vedou se politické dohady o tom, kdo použil bojový plyn proti obyčejným obyvatelům dříve nádherné Sýrie. Více jak roční válčení se podepsalo na hospodářství, ekonomice a hlavně kvalitě životů bezejmenných obětí mezinárodních hrátek na ovládnutí Blízkého východu. Sýrie hraje velmi důležitou roli regionální mocnosti, a tak se ostatní státy po celou dobu snaží ničit existenci potencionálního spojence Íránu. Z lidskoprávního hlediska tady nejde o Assada nebo Američany nebo dokonce Izraelce. Jde tu především o obyčejné pro média nezáživné obyvatele skrývající se před brutalitou jak opozice tak vládních vojáků. Obě dvě strany konfliktu si nemají co vyčítat a jsou stejně brutální. Ona potencionální andělská tvář obětí nepatří ani jedné straně konfliktu.

Trpí staří a nemocní lidé. Trpí děti, trpí ženy a vůbec trpí všichni, kdo nechtějí mít nic společného se šachovnicovými taženími jedněch vůči druhým.  Existují důkazy, že opozice použila bojový plyn minimálně v jednom případě. Tehdy se o válečném zásahu Spojených států nehovořilo. Nehovořilo se možná proto, protože těmi správnými organizovanými v daleké Paříži byli protiassadovští povstalci, což nahrávalo americké zahraniční politice a jejich snaze oslabit vliv Íránu v protiizraelském regionu.  Saudská Arábie, USA s Izraelem a později i Tureckem zahájili  před více než rokem destrukci, jež se stále více podobá Danteho peklu, kde není žádný očistec.

Vedou se veřejné, ale i utajené debaty na téma válečných  tažení na Damašek, ale už se nikdo nezmiňuje o následcích takového činu například na východní oblast Středozemního moře, kde se nachází obrovská naleziště ropy a zemního plynu. Už léta se vedou spory o to, kdo bude moci tento lístek k bohatství využívat. Oblast s výzkumnými vrty bude po vojenském útoku stále více nestabilní a nepřehledná. Řízené střely budou pronikat na nepřítelovo území ve snaze změnit poměr sil, případně strategii dalšího boje. Do jaké míry budou mírové rakety brát ohled na životy civilistů? Budou se opakovat situace známé z amerického “dobrodružství” v Afghanistánu nebo Iráku?

Rakety zničí ranveje letišť, továrny, prezidentské paláce, možná vojenské konvoje………… chudoba obyvatel se ještě zvýší, dojde ke zvýšení chaosu a také dojde k vyššímu nárůstu bezdomovců, uprchlíků a dětí bez pomoci……..Válka je pokaždé špatné, to nejhorší řešení, které je dopředu plánované zpravidla týdny až měsíce dopředu. Vojenský zásah Západu může naopak přispět k rychlejšímu a mnohem krvavějšímu šíření sektářského násilí zejména do Libanonu nebo Iráku. Je tragikomické, když Američané podporují Al-Kájdu, ze které pocházejí opoziční vojáci z Al-Nusra. Stejně tak válečný konflikt za americké asistence posílí roli Hizbaláhu.

Opět se tu opakuje irácké de javu, kdy nikdo nemá dostatečné důkazy o tom, jestli Assad skutečně použil bojový plyn proti vojákům nebo civilistům. Američané tvrdí, že ano, ale to jsou pouze nepodložená tvrzení podobná slovním hříčkám o zbraních hromadného ničení Saddáma Husajna.

V roce 2011 se u pobřeží Kypu prováděly průzkumné vrty a ve stejné roce začaly nepokoje v Sýrii. Společnosti zabývající se výzkumem ložisek zemního plynu a ropy v oblasti východního Středozemí zcela adaptovaly. Nevadila jim nestabilita blízkých zemí. Ostatně, jak by také mohla, když tu šlo o byznys a nikoli o nějaký humanismus.  Letos v červnu v řecké části Kypru tamější vláda podepsala memorandum o porozumění s dvěma izraelskými společnostmi na těžbu a výstavbu terminálu na výrobu zkapalněného zemního plynu na Kypru. Konečná verze dohody by měla být podepsána někdy v prosinci tohoto roku.

Krveprolití v Sýrii je dobrou událostí pro Izrael, který tureckou angažovaností v tomto procesu pouze získá více prostoru pro mnohem větší angažovanost na Kypru, kde Turecko nebude tolik protestovat proti těžbě na řecké části ostrova. Dojde k oslabení pozornosti a toto oslabení může přinést Izraeli v těžbě zemního plynu další miliardy. Každý vojenský útok se nejspíš setká s odporem ze strany Assadovy armády. Aby Assad zmírnil sílu útoku, může  v případě největší nouze poslat rakety na Izrael, čímž by prezident Sýrie otevřel třetí válečnou frontu. Bude záležet na tom, kolik bude mít Damašek raket a jak poškozené bude syrské letectvo společně s protiraketovou obranou země. Je to nepravděpodobná scénář, ale může k němu dojít. 

V pozadí celého konfliktu jde také o Kypr a další oblasti ve východním Středomoří. Kdyby Rusko nemělo mizerné námořnictvo, mohlo by pro americké zájmy znamenat skutečné ohrožení, jenže nyní skutečně Rusko nepředstavuje vůbec nic než pouhého tlachala, kterého se nikdo nemusí bát. Rusko se zdrželo aktivní účasti v Sýrii a zhoršuje možnost vnějšího zásahu ze strany USA a Velké Británii. Ve skutečnosti se ukázalo, že v tomto případě vnitřní, tedy národní zájmy Ruska, dokázaly potlačit hru na bipolární svět. Velkým ohrožením jsou ruští obchodníci, kteří by mohli přesvědčit kyperské politiky na řecké části ostrova k zahájení větší spolupráce s Ruskem. Ale to se nejspíš nestane, protože americká diplomacie Izraeli v tomto ohledu pomůže.