Prezident musí podepsat zákonná opatření, proč si socani hrají na Blanické rytíře?

Prezident se domnívá, že ta zákonná opatření jsou potřebná, že nesnesou odklad“, uvedl šéf Senátu Milan Štěch pro iDnes.cz. Je tu další hra na spokojenost, na něco, co je naprosto správné. Kdo z lidí zná ústavní právo? Skoro nikdo netuší jaké pravomoci má hlava státu vůči bezparlamentní vládě. Je tu přeci partička bojovníků v oranžovém, novodobých rytířů ochotných ve jménu předčasných voleb udělat prakticky cokoli. Sociální demokracie opět zcela po svém využívá literu zákona pro ideologickou omáčku, v níž se všichni správní spojili, aby včas před volbami zachránili křehkou demokracii Česka.

Samozřejmě, situace je úplně jiná. Prezident republiky není žádný novodobý tatíček národa a jednotliví představitelé stran nejsou hodní strýčkové bdící nad bezpečím adolescentních voličů. Není tomu rozhodně poprvé, co Sociální demokracie používá výklad Ústavy České republiky ve svůj prospěch.  Pravda se dá vždy přikrášlit, přinejmenším zastřít několika nepřesnostmi. Prezident mohl rozpustit Sněmovnu tak a tak, prezident má právo chovat se jako Klaus, protože to vyhovuje Lidovému domu……prezident může dělat to či ono, protože extenzivní výklady nepřesně sepsané Ústavy dokáží dělat divy.

Zákonná opatření k daním, zvýšení plateb za státní zdravotní pojištěnce a veřejným zakázkám mají šanci na schválení.Senát je projedná příští týden. Jeho předseda Milan Štěch však už nyní dojednal s prezidentem Zemanem, že je po jejich případném schválení nevetuje.

…..proč by tu šanci neměl mít? A jak by jej mohl prezident republiky vetovat? Celé je to hra před voličem….natřásání se, zneužívání současné situace po svůj kladný výsledek.  V jaké situaci se nacházíme? Především není Sněmovna a zákonodárná moc přechází na Senát. V jakém postavení je prezident republiky? Ten svým postojem a zveřejňovanou náklonností posiluje především Senát a ten zase naopak posiluje výkonnou moc prezidenta. Na prezidentovi a jeho vůli je závislá vláda a veškerá činnost vlády v demisi je založena na souhlasu nebo nesouhlasu prezidenta republiky. Nacházíme se v situaci, kdy není v rozporu s principem demokracie zaručena nezávislost vlády na Pražském hradu.

Předvolební období je poznamenáno narušením zaručené dělby moci. Vláda je v demisi, a i kdyby ji prezident odvolal, nová vláda nebude mít nikdy možnost požádat o důvěru. Z tohoto důvodu zcela logicky nemá prezident právo vyslovit jakékoli veto vůči zákonným opatřením Senátu. Zkrátka, prezident musí zákonné opatření podepsat, jinou možnost nemá. Proč si socani hrají na něco nebo někoho kým nejsou?