Česká média nemají problém ve filmech s rasismem…je to klasický důkaz o selhání společnosti

Nejdřív Sanitka a nyní Gympl. Televize opět vytváří rasistický pohled na společnost, kdy dvě rozdílné kultury jsou jako voda a olej. Nešťastná láska, kde romská žena pochází z problémové rodiny, její bratr souzený za delikt….její matka se chová neurvale na gádžu, protože “bílej k cikánovi nepatří”. Média se kousek po kousku snaží vykreslovat obrázek, v němž kriminálníci a nesprávní hoši s holkama jsou ti jinak zabarvení. Jako kdyby snědší pleť předem na základě eugeniky určovala správné a špatné. Všichni ve jménu byznysu zapadáme a zabředáme na blatech rasismu, zatímco se rodinné seriály tváří jako nestranné sekvence příběhů určených především pro středně příjmovou skupinu obyvatel.

Společnost je tak pomaličku kousek za kouskem očkována vakcínou nesnášenlivosti, kdy Rom zůstává černou ovcí, zatímco ti ostatní jsou správnými Mirky Dušíny. Proč mají média tendenci neustále přiživovat nenávist? Producent potřebuje vysokou sledovanost. Aby ji dosáhl, musí spoléhat na zažité zkostnatělé vnímání světa, v němž existují ikony nepřizpůsobivých s ikonami správňáků. Svět je přeci složen z bílého jin a černého jan….

Buď je něco černé nebo bílé….ve světě médií není nic mezi tím. Uklízečka, kuchař, či zedník nepotřebuje po náročném dnu pořady, nad nimiž by musel přemýšlet. Typický divák chce v osm večer usednout a bez jakéhokoli zapojení šedé kůry mozkové touží po příběhu s jednoduchý scénářem, v němž je jasně ohraničené dobro i zlo. Pokud chce televize úspěšný pořad, musí zcela zákonitě plout po zažitém obrazu. Ve jménu zisku nikoho nezajímá, zda je tento obraz esencí rasismu, nebo zda takový názor odporuje humanismu, skutečnosti a principu solidární, správné lidské společnosti…Přitom by seriály, filmy i soutěže v celostátní televizi mohly sloužit k “výchově” správné společnosti, v níž není prostor pro rasismus. Ale to bychom se museli probudit na jiné planetě, kde peníze nehrají první místo…..

Kvůli penězům, kvůli profesionálnímu růstu romští herci bez obtíží zahrají kompars v rasismu. Pomohou k dotvoření předem malovaného obrazu nevyváženého světa, kde je romský feťák, romský násilník a vůbec nebezpečný tvor pro všechny ostatní. Tito herci si ani na okamžik neuvědomují, co dělají. Zatímco internetem, ale i celou společností zcela zaslouženě kolují vášně nad rasisme Novy, Primy a dalších médií, tak nějak se raději mlčí nad tichou ochotou romských herců. Je to smutná realita tohoto světa, který jsme si vytvořili pro potřeby zisku a nikoli pro potřeby humanismu. Je to o toleranci rasismu. Je to o toleranci zla kolem nás……

Proč by někdo sázel na nejistotu v projektu za desítky milionů korun, když může být jistější v zažitých stereotypech? Navíc nikdo média nenutí k tomu, aby změnila obraz vnímání minorit ve společnosti. Televizní společnosti jsou jako zaprodané děvky a klidně v rozporu s etikou ukážou cokoli. Je na nás všech, co média s celostátní a regionální působností budou vysílat. Ještě pořád nejsme rozvinutou společností, abychom kvůli padesát minutám v telce přišli před sídla mediálních magnátů……poté se nesmíme divit, že vznikají takové rasismem přeplněné braky. Dokud si herci nebudou uvědomovat svou zodpovědnost…..dokud si tito lidé nezačnou uvědomovat, že tou či onou rolí špiní ostatní….potom budou vznikat příběhy o šachové světě, v něž se bílá liga snaží v simultánce porazit černého protivníka z říše zla…..