Paradoxy doby

17. Listopadu 2013 se v Praze u příležitosti Mezinárodního dne studenstva a zároveň 24.výročí Sametové revoluce, konala řada demonstrací.

Na Jungmannově náměstí se ve 14:00 sešlo zhruba 450 anarchistů, kteří přišli demonstrovat proti fašismu a neonacismu. O hodinu později se v Praze na Můstku na ‘Velké protirežimní demonstraci’, sešlo zhruba 150 sympatizantů extrémistické DSSS. Mezi řečníky se vystřídali její předseda Tomáš Vandas, místopředseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht a řečníci z extrémistické německé NPD. Paradoxem doby a smutnou ironií osudu k tomu došlo 74. let poté, co byl na protinacistické demonstraci v Praze nacisty postřelen student Jan Opletal, který necelé dva týdny poté svým zraněním podlehl.

17. listopadu 1939 bylo přes tisíc studentů posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen a devět studentů a funkcionářů studentských organizací bylo popraveno. Obě dvě včerejší demonstrace se až na to, že se Erik Lamprecht pokusil napadnout mladou ženu, která vytržením kabelu od aparatury vyjádřila svůj nesouhlas s účastí německých neonacistů v den, který symbolizuje boj proti nacismu, obešly bez násilností.

lamprecht