Podvodník se chtěl v emailu vydávat za Františka Kostlána

Tak jako každý den, i dnes jsem se po půlnoci uchýlil ke kontrole emailů. Vytřídit to, co není podstatné a zjistit, co nového mi moji přátelé, případně kolegové zaslali. Je to tradiční rituál, pomocí něhož se pokouším nepropásnout pracovní povinnosti všedních dnů.  Tentokrát jsem asi po týdnu zavítal do složky se spamem, kam se automaticky ukládají zprávy od neznámých pisatelů. Jako lidskoprávní aktivista jsem občas tzv. “obětí” pseudohackerských hrátek pokoušejících se o dehonestaci mojí osoby. Tuto zkušenost zažívá určitě každý, kdo se rozhodne pro veřejné vystupování.

Na Facebooku existuje několik falešných profilů s mým jménem. Ty posléze za mě píšou do neonacistických skupin, komunikují s extrémisty, vydávají se za pedofily, vydávají jejich statusy za moje…..jsou to postpubertální hrátky s ponižováním a špiněním dobrého jména a výsledků mojí práce….S tím se dá zcela přirozeně počítat. Čím úspěšnější budete, tím více se vyrojí nepřátel s úmyslem snížit vás na zem. Jediná skutečná obrana je takové aktivity ignorovat.

Tentokrát do mého mailboxu dorazila zpráva tvářící se jako email od známého aktivisty a novináře z Romey Františka Kostlána. Mailová adresa byla shodná s Kostlánovou.

Dokonce ve webovém prostředí poštovní schránky ukazovala v ikonce facebookovou profilovku jejího adresáta.

Kostlan

Všechno naznačovalo, že se jedná o skutečnou zprávu zaslanou samotným Františkem Kostlánem. Předmět zprávy byl strohý, jen “zadost”. Text zprávy v emailu byl podivný. Neodpovídal novinářskému naturelu a profesionalitě pana Kostlána. Chyběla v něm česká diakritika, jako kdyby došlá informace nebyla psána na české, ale na cizojazyčné klávesnici. Proč by lidskoprávní aktivista žijící na území České republiky psal bez diakritiky?

Kostlan

Navíc email zaslaný před 4 dny neodpovídal realitě. O panu Kostlánovi jsem nikde  a nikdy na žádné skupině nehovořil. Jeho manželku neznám a tudíž nemám důvod ji jakkoli pomlouvat. Stejně tak neznám přátele pana Kostlána, a tak proč bych je měl pomlouvat? Kdo by si měl na mě stěžovat a komu? S panem Kostlánem ani s Romeou nemám nic společného, takže proč by měl být zrovna hypotetický autor zavalen stížnostmi na mě? Stejně tak informace o donášení interních informací neonacistům jsou nesmyslem. Každý, kdo se mnou spolupracuje, velmi dobře ví, že s neonacisty nespolupracuji a nikdy bych nespolupracoval, natož abych jim donášel jakékoli informace.

Podíval jsem se do hlavičky emailové zprávy a zjistil jsem, že byla odeslána pomocí internetové služby pro zasílání falešných emailů. Uživatel takové internetové služby chce předem cíleně podvádět, cíleně touží v emailové korespondenci vystupovat za někoho úplně jiného. Pokud takový email obdržíte, na první pohled si myslíte, že vám ji zaslala ta či ona osoba……ale skutečné informace o odesilateli jsou uložené v hlavičce emailu, kterou málokdo z běžných uživatelů počítače umí použít tak, aby zjistil skutečného autora, případně službu, pomocí níž byl email poslán……

Kostlan_hlavika_emailu

Někdo se snažil amatérským postupem vyvolat stejně amatérský dojem……hloupý útočník nejspíš nemá vůbec ponětí o počítačích, hlavičkách emailů…….protože jinak by použil úplně něco jiného co nezanechává stopy…..ťulpas se snažil, ale nějak vše nedomyslel. Jak se zdá, neznámí lidé by nejradši škodili, jen to vůbec neumí. Na takovou lest by skočil možná běžný uživatel, ale nikoli programátor. Zatímco si podvodníci jako malé děti hrají na války bláznů, dopouštějí se trestného činu, protože vydávat se za někoho za účelem škodit je trestné.

Na podvodný email vydávající se za Františka Kostlána jsem upozornil skutečného Františka Kostlána. Je správné, aby také on věděl, že se za něj někdo pomocí internetových služeb vydává. Co chtěl dotyčný autor hloupě vytvořené falešné zprávy dokázat? Co čekal? Doufal snad, že sednu na led a zanechám všech aktivit na poli lidskoprávního aktivismu? Ten člověk je opravdu chabý jedinec s nízkým IQ, protože takovou věc může vymyslet pouze hlupák.

Co zahraniční útočník vymyslí příště? Možná se přidá do nějaké antihrebenarovské skupiny, aby se poradil se stejnými neandrtálci na nějakém profesionálnějším postupu, když už ani ta extrémisty vytvořená hrebenar.com nefunguje tak jak má 🙂