Snižováním poplatků ve zdravotnictví nezmizí asociálnost celého systému zdravotnictví

Rusnokova vláda snížila poplatek za pobyt v nemocnici. Nově lidé budou platit o čtyřicet korun méně. Je takový přístup humánnější než stovka za den? Média vyprávějí příběh o prosociální vládě napomáhající důchodcům a chudým lidem ve společnosti. Najednou po volbách rozhádaná ČSSD mlčí, jako kdyby držela bobříka tichošlápků. Odvážná rétorika nad radikálními změnami úhrad ve zdravotnictví dostává za své. Hlavní není pacient, ale jeho kapsa. Socialisté se začnou tvářit jako Budhové, protože děti byly vyjmuty z platební povinnosti, ale jak často ty stejné děti využijí služeb hospitalizace? Ti nehlavnější zůstávají na listině. Dlouhodobě a velmi vážné nemocní budou platit dál…..co na tom, že je takové počínání asociální…..

Už teď nemocnice volají po výpadcích z jejich rozpočtů a přemýšlejí nad náhradami snížených poplatků. Ředitelé nemocnic se chovají jako správní byznysmeni. Dělají všechno pro to, aby instituce měla dostatečný příjem bez ohledu na to, zda poplatky rujnují domácí rozpočty jejich klientů. Tak trochu parazitují nad povahou svého “podniku”. Klienty nemocnic nebývají zpravidla lidé na základě svého rozmaru. Jsou nuceni využívat nabízený servis, protože kdyby to neudělali, mohli by zemřít, zhoršil by se jejich zdravotní stav, nebo by vznikly další složité problémy do života. Hovořit o nemocnici jako o hotelu, nějakém luxusním pobytu…….to je trochu přehnané…..

Za tichého souhlasu levice i pravice dochází k veřejnému akceptování obchodu se zdravím a nemocí, kdy se neberou v úvahu žádné sociální dopady, protože být sociální zároveň znamená významné omezení poplatků na nejmenší možnou míru. Co by z poplatkování za pobyt v nemocnici zbylo, pokud by z něj byli vyjmuti živitelé poplatkování? Důchodci, zdravotně postižení, dlouhodobě a vážně nemocní……ti všichni tvoří alfu a omegu příjmů nemocnic. Zatímco ministerské statistiky dokazují neefektivitu regulačních poplatků, nemocnice do médií říkají totálně něco jiného. Není tohle tak trochu zvláštní?

Kde se nachází skutečná pravda? Díky vyjmutí dětí klesne výběr poplatků o miliardu……už to je dostatečně sociální, nebo není? Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních k 1. lednu 2014, a tak nové vládní rozhodnutí je naoko lidštější. Vzhledem k nízkým důchodům a stále se snižující podpoře poskytované zdravotně postiženým, je jakýkoli poplatek potenciálně likvidační. Kde je Národní rada osob se zdravotní postižením, kde jsou ostatní organizace důchodců a dalších sociálních skupin? Činnost občanských organizací je velmi slabá, a proto politici navrhují asociálnost jako jednu z akceptovatelných cest ve společnosti. Politici celý Rusnokův návrh možná projednají ve zrychleném čtení v nově vytvořené Sněmovně.

Bude i nyní sociální demokracie řičet do světa oblíbené retro hlášky o nesociálnosti a neústavnosti takto projednávaných zákonů? V tomto případě bude nejspíš mlčet. Svým sympatizantům vzkáže cosi o nutnosti poplatkování kvůli ochraně zdravotnictví. Jako vždy na špatné hospodaření ČSSD i ODS doplatí ti nejzranitelnější, ale to nikoho nezajímá, protože nyní každý bez rozdílu musí přispět na zaplacení neúspěchů, i když se veřejně o obětování nejzranitelnějších vůbec nemluví.

Nechť si poplatky existují, ale Evropa společně s Českou republikou by neměla zapomenout na svou kulturnost odrážející se především v ochraně nejslabších a nemohoucích. Protože každá organizace, každá společnost je silná podle toho, jak se žije a daří těm nejslabším a nejzranitelnějším. Měli bychom tedy politiků poděkovat za neustálé sesílání českého národa do pramice asociálních cyniků.