Protestního pochodu v Praze se zúčastnili také nacionalisté z ukrajinské strany Svoboda

Přes čtyři sta Ukrajinců žijících v Česku, sympatizantů a lidskoprávních aktivistů se 26.1.2014 sešlo před kostelem svatého Salvátora v pražské Karlově ulici k protestnímu průvodu Maidan Prague, který posléze směřoval na Staroměstské náměstí. Lidé přišli, aby společně vyjádřili podporu demonstrantům v nedaleké Ukrajině. Mezi účastníky setkání byli také představitelé ukrajinské ultrapravicové scény. Žlutomodré vlajky doplňovaly prapory banderovců následované standartou ultranacionální Svobody.

Svoboda vznikla na Ukrajině v roce 1991, jako strana byla registrována v roce 1995 pod názvem Sociálně-národní strana Ukrajiny, zkráceně Svoboda. Ještě před protivládními demonstracemi měla klerofašistická Svoboda největší úspěch v Ternopilské oblasti, kde zažívala nebývalé volební výsledky.

Nacionální Svoboda touží po připojení své země do Evropské unie, přitom  problémů holduje rasismu, útočí na černochy, přistěhovalce, homosexuály, muslimy, turisty, Romy. Projevuje se  silně protirusky a protikomunisticky, kvůli čemuž se stává dobrým partnerem dalších ultrapravicových stran v Evropě.

Ukrajinská Svoboda navazuje na tradice Ukrajinské povstalecké armády (UPA). V Česku známé jako “banderovci” podle jejího vůdce Stepana Bandery. Proto často při demonstracích nacionalistické Svobody vlají vedle modrého stranického fáboru prapory banderovců. Banderovci byli kolaboranty. Podnikali na objednávku nacistů záškodnické útoky v Polsku a následně v Sovětském svazu, kde zmasakrovali celé vesnice do posledního člověka.

Partajníci  strany Svoboda pořádají trestné výpravy, kdy se oběťmi basebalových pálek stávají například černošští studenti z ukrajinských univerzit.

Za zmínku stojí například článek ve stranické Nové ternopilské gazetě, kdy je obyčejná hospodská bitka  o dívku mezi Arabe a černochem líčena jako souboj mezi Arabem a negrem. Celý článek Nové ternopilské gazety je navíc doplněný fotkou, na které opice rozepíná mladou holku. Za opicemi sedí černoši popíjející alkohol. Vyobrazení černoši jsou přitom studenti místní univerzity a s rvačkou nemají nic společného. Jeden z černochů uvedených v této koláži, Moug Danik Brysche, dokonce ani o fotografování nevěděl a v okamžiku zveřejnění této fotografie uvažoval, jestli má z Ukrajiny odejít nebo jestli má zůstat. Terčem útoků Svobody byla také vítězka ukrajinského kole Eurovize, zpěvačka Gaitana. I když se narodila v Kyjevě a hovoří naprosto plynně ukrajinsky, byla kvůli své tmavé pleti terčem rasistických nadávek ze strany partajníků Svobody.

Tato ultranacionální partaj je velmi oblíbená také na západě země. S nástupem nového vedení v čele s Olehem Tjahnybokem se partaj mnoha rasistických hesel zbavila. Upustila od antisemitismu a spíše se snaží o rehabilitaci banderovců a útisk minorit v zemi.

Svoboda využila demonstrací na Ukrajině a díky své radikální povaze tvoří tvrdé jádro demonstrantů, kdy praky střílí molotovovy kokteily na policisty, zapalují pneumatiky a vyvolávají střet s muži zákona. Představitelé protivládní opozice se od extrémistů ze Svobody distancují.

V pochodech mezi domy ukrajinských uliček v popředí špalíru demonstrantů stojí extrémisté ze Svobody se svými znaky fašismu.

ukrajina_demo
Rudočerný prapor je vlajkou Banderovců, modrý s nápisem “Svoboda” je praporem stejnojené ultrapravicové ukrajinské strany. Demonstrace ze dne 26.1.2014, Praha
Zdroj: Pražský zpravodaj

Nejinak tomu bylo také při včerejším demonstrování. Nacionalisté se naoko přidali k obhajobě demokracie. Promotéři zla v Kyjevských ulicích zanechali molotovovy koktejly za hranicemi Janukovičova panství, aby si na malý okamžik sehráli role slušných, spořádaných aktivistů za práva tyranizovaných demonstrantů. České jádro ukrajinských extrémistů ze stany Svoboda, pobývajících na území České republiky vystoupilo z pološera, aby sehrálo komedii. Rudočerný fábor banderovců vlál nad křížem ze svíček, zatímco víceprezident Mezinárodní asociace Ukrajinská svoboda, klerofašista Oleg Zajnullin(na výše uvedené fotce v červeném kroužku),  v proslovu plamenně vyzýval k “boji” proti společnému nepříteli všech Ukrajinců.

ukrajina_demo
Oleg Zajnullin
Zdroj: Pražský zpravodaj , demonstrace ze dne 26.1.2014, Praha

Významná osobnost ukrajinského klerofašismu dostala díky organizátorům akce příležitost k propagaci standart ukrajinské nenávisti přímo v srdci Evropy. Po listopadovém blouznění nácků z NPD tentokrát v hlavní městě Čechů, Moravanů a Slezanů vystoupila ikona klerofašistického názorového proudu z Východu.

Oleg Zajnullin propaguje ukrajinskou nacionalistickou stranu Svoboda v České republice. Při každé své aktivitě využívá praporů stany doprovázenou často praporem banderovců, k němuž mají straníci neskutečně blízko. K partajním účelům slouží v Česku web Ukrajinská svoboda http://www.ukrsvoboda.com/.

Zde najdete fotografie z akcí “exilové podoby ultranacionální Svobody, máte možnost seznámit se s akcemi a demonstracemi, jež toto uskupení v České republice pořádá…..web je registrován na Bohdana Kostiva

ukrajina_demo

Zajnullin pořádá demonstrace za demokratickou Ukrajinu, aby následně na těchto akcích propagoval myšlenky nacionalismu Svobody z Ukrajiny. Téměř kultovní jsou Zajnullinovy návštěvy u hrobů ikon ukrajinského nacionalismu a fašismu, pravidelně pořádá, zejména v Praze, demonstrace…..

ukrajina_demo
Zdroj: http://www.ukrsvoboda.com

Oleg Zajnullin se účastnil 20.3.2011 například pietní akce u hrobu předního politického aktivisty v Podkarpatské Rusi Augustina Vološina. Tento politik založil Ruskou rolnickou stranu, která v období 30. let 20. století  cítila stále větší náklonnost k nacistickému Německu. V říjnu 1938 byl jmenován předsedou autonomní vlády Podkarpatské Rusi…..

Oleg Zajnullin “oplakával” politika sympatizujícího s ideologií nacistického Německa

Na další fotografii Oleg Zajnullin drží ve své ruce vlajku banderovců. Ti jsou známi především svou bestialitou, kdy útočili zejména na civilní obyvatelstvo, které napřed okradli, aby je později mohli bestiálně zavraždit. Jak již bylo v článku uvedeno, banderovci byli kolaboranty a na zakázku nacistů podnikali útoky na předem vybrané cíle.

ukrajina_demo
Zdroj: http://www.ukrsvoboda.com

Klerofašista s černým stranickým trikem drží vlajku nacistických kolaborantů, zatímco o necelé dva roky později na všech záběrech celorepublikových médií bude pokládán za jednoho z protirežimních účastníků pochodu požadující dobro, mír a svobodu pro těžce zkoušený lid Ukrajiny. Není to trošku zvrácený smysl pro novinařinu? Týden.cz má jako titulní fotku Zajnullina jak v rukou třímá prapor banderovců i ultranacionální strany Svoboda, přesto všechno se ve svém článku nad tímto jevem nepozastaví.

ukrajina_demo
Zdroj: Twitter, demonstrace ze dne 26.1.2014, Praha

Ukrajinští zástupci politické strany raubířů, jejíž členové na Ukrajině mají na svědomí zdraví policistů, uctívali památku policisty zabitých. Jsou tito lidé kvůli stranickému přetvoření ulic do podobenství apokalypsy morálně způsobilí konat jakákoli vzpomínková setkání?