Banderovci vyzývají na Ukrajině k ozbrojené mobilizaci

Jako kdyby neonacisté z Ukrajiny byl pro západní média neviditelní…..povstali opustili kyjevskou radnici, dochází  rozebírání barikád….všichni mohou být spokojeni, protože se schyluje k jednáním….. jenže skutečnost je totálně jiná. Vůdce všeukrajinského sdružení Svoboda, Oleg Ťjagnibok, využívá událostí a vyzývá své stoupence ke všeobecné mobilizaci.

Situace v zemi se vymyká z jakékoli kontroly. Neonacisté navyklí na dosavadní moc nechtějí přijít o to, co pomocí UNA-UNSO jednotek získali. Ozbrojení se postavili proti speciálním jednotkám policistů, kteří pouze dohlížejí na to, aby se plnily sliby, jež před několika dny zástupci opozice vládě dali. Úterý, 18. února 2014 je opět ve znamení nepřiměřené brutality, kdy ozbrojení neonáckové zkoušejí přepsat výsledek událostí z posledních dní. Svoboda nedodržela slovo a po vlně násilí opět obsadila s pomocí jednotek UNA-UNSO vládní budovy.

Policie se dnes pokoušela po nedodržení slov opozice o vyklizení náměstí Nezávislosti. Opozice s vylizením původně souhlasila, ale neonacistická Svoboda má najednou jiný názor a nedodržuje dohodnutá pravidla…….ostatně, to se dalo očekávat:

[embedplusvideo height=”340″ width=”400″ editlink=”http://bit.ly/1m5Q8yN” standard=”http://www.youtube.com/v/0DRPy6KlBnI?fs=1″ vars=”ytid=0DRPy6KlBnI&width=400&height=340&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep5456″ /]

Banderovci si v napjaté náladě doslova libují, a proto na stránku ruské sociální sítě VKontate vyvěsili výzvu, v níž vyzývají k ozbrojené mobilizaci

ukraina_zbrane
Zdroj: VKontakte

Překlad textu z obrázku: Objevilo se potvrzení informace o značné pravděpodobnosti toho, že Majdan bude rozehnán za pomoci obrněné techniky a střelných zbraní.V této souvislosti vyzýváme všechny majitele střelných zbraní, aby se dostavili na náměstí Nezávislosti a vytvořili oddíly, které by chránily lidi před přisluhovači zločinných úřadů.

Chtějí snad  v tento okamžik, kdy extrémisté vyzývají k použití střelných zbraní západní média tvrdit, že demonstranti jsou v Kyjevě jsou pouze lid dožadující se demokratické Ukrajiny? Je možné chtít demokracii a zároveň opěvovat neonacistické banderovce a jejich ozbrojené jednotky? Představitelé ukrajinské ultrapravice nazývají nepokoje, útoky na policisty, zabírání veřejných budov s vlajkami neonacistů za mírová řešení, zatímco ti, jež brání nadvládě banderovců a usilují o zbourání jejich táborů jsou ve slovníku banderovců “zločinci”.

ukrajina_vudci
Zdroj: VKontakte

Oleg Ťjagnibok jako šéf Svobody dobře ví co dělá. Hraje vabank. Hraje škatulata hejbejte se, ze kterých může vyjít jako budoucí hlavní postava přeměny Ukrajiny. Již nyní mají neonacisté navrch a v hlavním městě fakticky představují hlavní slovo při protestech v Kyjevě(a ne jen tam). V 10:00 dnes před budovou Nejvyšší rady Ukrajiny(ukrajinského parlamentu) promluvil před davem svých příznivců. Zopakoval důležitost navrátit se do ústavy z roku 2004…..nazval činnost policistů a vojáků jako výkon moci proti ukrajinskému lidu, jako kdyby ikony kindernáckovství držící červenočerné prapory představovaly obyčejného Ukrajince. Za veškeré násilí nečiní Svoboda zodpovědné představitele spřátelené strany UNA-UNSO, ale Janukovyčův režim. Dav v chladném úterním poledni potřeboval popíchnout a šéf extrémistů, ještě donedávna používajících znak esesáků, udělal všechno, na co mu síly stačily.

ukrajina_kyjev_strana
Zdroj: Twitter

Po svém proslovu zamířil Ťjagnibok do budovy parlamentu, aby následně s padesátkou svých poslanců zabránil v zahájení schůze Nejvyšší rady Ukrajiny. Ta totiž odmítla registraci jejich usnesení o obnovení platnosti ústavy z roku 2004. Ještě před chvilkou o staré verzi nejvyššího kodexu mluvil předseda extrémistů před davem příznivců, aby se nyní v případě odmítnutí mezi ostatními poslanci zachoval jako hrubián. Ultrapravici rostou křídla. Ultrapravice si klade požadavky…..”inu, proč ne, když jí patří ulice. Když jí patří stanoviště odporu”.

ukrajina_rada
Zdroj: internet; poslanci neonacistické Svobody blokují jednání Nejvyšší rady Ukrajiny

V 11:40 vystoupil na stejném místě před budovou Nejvyšší rady Ukrajiny poslanec za neonacistickou stranu Svoboda Oleksij Kajda. Řeč zahájil slovy o provokacích vlády namířených proti aktivistům.V jeho slovech mají molotovovy koktejly, granáty a dýmovnice s petardami na svědomí titušky(provokatéři ze strany policie, armády, ostatních dobrovolníků). Ti, jež stáli a naslouchali projevům, zajisté nebyli těmi provokatéry, dokonce i ti v khaki uniformách se znaky UNA-UNSO jsou před ukrajinský zákonodárcem z ultrapravicové strany “anděly spásnými”. Je potřeba vytvořit atmosféru, v níž banderovci jsou oběťmi před zlovůlí režimu.

ukrajina_ukr
Zdroj: internet; záběr na náměstí po střetech

Dvacet minut, přesně ve 12:00 se před rozjařeným davem ujal slova Oleg Ťjagnibok…….naladěné publikum očekávalo od šéfa neonacistů rázné požadavky, slova plná odhodlání. Ty také lidé dostali v dostatečném množství. Ťjagnibok vyzval v proslovu vládu, aby okamžitě přestala s útoky na opevněné tábory na náměstí Nezávislosti. Protesty ve vládní čtvrti jsou dle šéfa extrémistů legální a v naprostém pořádku. Oleg Ťjagnibok zároveň před skandujícím davem modrých a červenočerných praporů požadoval okamžité zastavení střílení ze strany odstřelovačů do demonstrantů na ulici Hruševskeho. Ano, v tomto ohledu vláda skutečně přehnala své aktivity a zbytečně brutálně zasáhla vůči neonacistům a ostatním extrémistům. V celém sporu selhává jak policie zbytečnou brutalitou, tak opozice vystupující pomocí neonacistů z UNA-UNSO taktéž nepřiměřenou brutalitou.

Na záběru z 18.2.2014 ve videu tzv. titušky háží zápalné lahve na policisty. Jde opravdu o titušky nebo o členy UNA-UNSO?

[embedplusvideo height=”340″ width=”400″ editlink=”http://bit.ly/1m5USo0″ standard=”http://www.youtube.com/v/iKHcaqBMzAk?fs=1″ vars=”ytid=iKHcaqBMzAk&width=400&height=340&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep7881″ /]

Na záběrech ve videu jsou vidět vlajky UNA-UNSO u stanu

Situace se vyhrotila ve 14:00, kdy policie zatkla po několika provokacích ze strany Svoboda poslance Vladimira Nazarena s jeho asistentem Nazarem Naumenem. Následně  neonacisté bránící náměstí Nezávislosti před zásahem policie zadrželi poblíž metra několik lidí, o nichž opozice pohlašovala, že jde o provokatéry, tzv. titušky….u metra došlo k prvnímu velkému středu demonstrantů s policií. Svobodáři udávají, že u metra postávalo na více jak 1000 titušek, proti kterým zahájili útok. Zda-li se jednalo o skutečné provokatéry není známo a pravděpodobně se jedná jen o rétoriku extrémistů ospravedlňující vyvolání střetu s policií, jakousi pomstu za zadržení poslance ze strany Svoboda.

ukrajina_demo
Zdroj: Hlas Ruska

Došlo ke střetu před budovou parlamentu…..ta byla zahalena takřka celá do oblaků černého kouře…..vzduchem létaly granáty, světlice, dýmovnice, zápalné lahve, které v závanu paniky padaly u nohou demonstrantů…….začaly další boje, v nichž Kyjev připomínal nějakou válečnou zónu. Oleg Ťjagnibok s dalšími lidmi prchal z místa……ultrapravicoví radikálové uvádějí, že v centru Kyjeva po střetech zůstalo na 150 zraněných, z toho 130 demonstrantů je zraněno těžce, dokonce po střetech jsou 3 mrtví……počet zraněných i mrtvých se neustále díky pokračujícím střetům zvětšuje.

ukrajina_demo
Zdroj: Reuters

Při útěku Olega Ťjagniboka někdo podle slov ze strany Svoboda na šéfa strany házel kameny a samotný Ťjangibok údajně musel vyhledat lékařské ošetření. Kvůli pouličním bojům přestalo jezdit metro. Ve Lvově a Ternopoli neonacisté z UNA-UNSO a strany Svoboda vyhlásili všeobecnou mobilizace a večer z obou měst pojedou autobusy ozbrojených dobrovolníků na pomoc svým “spolubojovníkům.

V 15:00 vypukl v budově Kyjevské městské rady(kyjevské radnice) požár. Demonstranti(nejspíš příslušníci UNA-UNSO), kteří předešlý den radnici veleslavně opustili, nyní vyrazili okna na pravé straně budovy, pronikli dovnitř, zapálili pneumatiky u brány vedoucí do dvora radnice….prvotními terči takového chování byli příslušníci speciálních složek policie Berkut. Útočníci se totiž půvoně domnívali, že se na dvoře nacházejí policisté, a proto na onen dvůr vyhodili zapálené pneumatiky s cílem ublížit policistům.

Demonstrace se mění v bitvu. Ve válku, neonacistů proti vládě. Tady už dávno nejde o demokracii a o tu tady nešlo ani na začátku. Svoboda cítí příležitost a ve mnu příležitosti klidně holduje na mrtvolce Ukrajiny, kterou sama porcuje. Ukrajinská bezpečnostní služba s ministerstvem vnitra prohlásily, že v případě, že nebude od 18:00 kyjevského času skoncováno ve městě s nepokoji, poté úřady zasáhnou tak, jak jim přikazuje zákon. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Leonid Kožar vyzval zahraničí, aby celou situaci vlády posuzovaly nezaujatě……

Přímý přenos z Náměstí nezávislosti:

[embedplusvideo height=”340″ width=”400″ editlink=”http://bit.ly/1m6n0Ym” standard=”http://www.youtube.com/v/Y_LFrMcoEm4?fs=1″ vars=”ytid=Y_LFrMcoEm4&width=400&height=340&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=1&react=1&chapters=&notes=” id=”ep1168″ /]

Zatím se Evropa s dalšími státy Západu chovají prapodivně, když přehlížejí neonacisty a nazývají je aktivisty. Janukovyč přislíbil, že se s vůdci opozice setká 19. února 2014 v 11:00 kyjevského času. Ukrajina se díky neonacistům a straně Svoboda koupe v krvi….hraje se tu vabank především s budoucím směřováním země, s osudy obyčejných Ukrajinců a především se tu hraje nepěkná hra o převzetí veškeré moci neonacisty jako jsou Svoboda, UNA-UNSO a další jejich spojenci.