Šarapatkovi platil cestu na Krym šéf belgické ultrapravicové strany Luc Michel

Poslanec Úsvitu přímé demokracie zamířil na Krym jako pozorovatel referenda na Krymu. Vůbec se nestaral o to, kdo mu tuto cestu zaplatil. Jediné, co ho zajímalo, bylo dostat se do centra dění, odkud by mohl do Česka poslat informace o průběhu celosvětově známého referenda odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho následné přičlenění k Ruské federaci. Na dotazy médií odpovídal ledabyle, jako kdyby se nechtěl veřejně rozpovídat o pozadí své cesty. Opět si zákonodárce českého parlamentu neuvědomil, že by měl dbát na svou pověst. Když může rusofobní, naprosto neověřitelné informace vykládat do televize, tisku a internetu Jaromír Štětina, možná si člen Okamurova svítání nad krajinou usmyslel, že se pokusí o totéž. 

Zatímco si senátorské cestičky do Kyjeva hradil Jaromír Štětina údajně ze svého, poslanec Úsvitu přímé demokracie využil totálně jiné cesty k naplnění svého snu. Na základě doporučení starosty Vysokého Mýta, jež za představitele Sněmovny u nevládní organizace Eurasian Observatory For Democracy & Elections ( dále v článku pod zkratkou EODE) ztratil slovo, dostal úsvitářský poslanec letenky s pobytem grátis. Nemusel se o nic starat. Jen se dostavil na letiště, odkud díky jím neprověřené organizaci odcestoval do rozbouřeného místa konání referenda. Kyjev se zbytkem země ovládaný ultrapravicovými radikály přišel kvůli ruské rozpínavosti o část svého území, aby následně ultrapravičákem, prorusky provozovaná nevládní organizace sledovala demokratičnost hlasování o odtržení od dříve známé obilnice Evropy.

eode_obr
Logo Eurasian Observatory For Democracy & Elections; Zdroj Internet

Byl dohled extrémistou financované a provozované organizace skutečně nezávislý a spravedlivý? Nepřehlédli vybrané osoby zrovna to, co by skutečný nezávislý pozorovatel nepřehlédl? Nad demokratičností hlasování lze díky této skutečnosti s úspěchem polemizovat. Navíc politické hnutí Tomia Okamury se prakticky neustále pohybuje na hranici ultrapravicového extrémismu. Viz. nedávné Okamurovo chválení xenofobního plánu Národní strany vystěhovat všechny Romy do Romistánu. Není příliš velká náhoda, že byl k monitoringu referenda nevládní organizací přizván právě představitel Úsvitu přímé demokracie? Kupodivu to žádná náhoda není. Výše uvedená prorusky orientovaná  nevládní organizace rozesílala ultrapravicovým, ultralevicovým a euroskepticky smýšlejícím evropským stranám pozvánky na účast v monitoringu krymského referenda.

Český poslanec Šarapatka byl opravdu mezi výkvětem ultrapravicových a ultralevicových extrémistů. Mezi pozorovateli EODE byli například:

 • Johannes Hübner(člen radikální pravicové populistické FPÖ)
 • Johann Gudenus( člen radikální pravicové populistické FPÖ) 
 • Ewald Johann Stadler( bývalý člen FPÖ , současný člen radikální pravicové populistické Aliance pro budoucnost Rakouska)
 • Frank Creyelman (bývalý člen krajně pravicové strany Vlaams Blok , současný člen krajně pravicové Vlaams Belang)
 • Luc Michel (bývalý člen neonacistické Fédération nationale d’akci et européenne ( FANE ), současný člen krajně pravicové Parti communautaire National-Européen ( PCN-NCP ))
 • Jan Penris (člen krajně pravicové Vlaams Belang)
 • Christian Verougstraete (člen krajně pravicové Vlaams Belang , člen pan-evropské radikální pravicové Aliance evropských národních hnutí ( AENM ))
 • Pavel Chernev ( člen krajně pravicové bulharské strany Ataka)
 • Kiril Kolev (člen krajně pravicové bulharské strany Ataka)
 • Erkki Johan Bäckman (stalinista, neuznává Estonsko a Lotyšsko jako suverénní samostatné státy. Dostal zákaz vyučování na univerzitě v Helsinkách)
 • Aymeric Chauprade (člen radikální pravicové francouzské populistické Národní fronty , poradce pro mezinárodní otázky)
 • Hikmat Al-Sabty (člen německé levicové strany Die Linke . Známý především svými antisemitskými názory)
 • Charalampos Angourakis (stalinista, euroskeptik Komunistické strany Řecka)
 • Béla Kovács (člen krajně pravicového Jobbiku)
 • Fabrizio Bertot (člen pravicové Forza Italia)
 •  Claudio D’Amico (člen italské radikální pravicové populistické Lega Nord)
 • Mateusz Piskorski (člen polské radikální pravicové Sebeobrany Polské republiky)
 • Srđa Trifković (srbský, nyní v USA žijící antisemitský a islámofobní spisovatel)
 • Oleg Denisenko (stalinista, člen Komunistické strany Ruské federace)
 • Enrique Ravello (bývalý člen španělské neonacistické stany CEDADE , bývalý člen krajně pravicové neopohanské Terre et Peuple organisation, současný člen krajně pravicové plataformy za Catalunyi) a další…

Eurasian Observatory For Democracy & Elections (EODE) je vlastněna  předsedou belgické ultrapravicové strany Parti communautaire National-Européen ( PCN-NCP )Lucem Michelem. Evropští nacionalisté, národní bolševici(směsice maoismu a neofašismu agitující boj proti “židovsko-americkému imperialismu” a kosmopolitismu. Nacionální bolševismus se označuje za nauku, která se snaží sjednotit všechny protiliberální a protiatlantické síly k “boji poti západnímu imperialismu”) k smrti nesnášející Židy kdekoli v Evropě vyzdvihující do výšin slávy největší diktátory současnosti, sehráli poněkud prazvláštní pozorovatelskou roli v ukrajinsko-krymském konfliktu. Na Luca Michela je registrována doména oganizace eode.org

krym_monitoring

Luc Michel na webu EODE vystupuje jako jediný tvůrce článků, přispěvatel videí a fotografií. Před více jak dvaceti lety, v roce 1984 v Belgii založil společně s dalším extrémistou, Jean-François Thiriartem, ultrapravicobou stranu Parti communautaire National-Européen.

Patraj především požaduje osvobození Evropy od globální moci USA. Dožaduje se rozpuštění NATA. Straníci upřednostňují “osvobozování Evropy před cizími vlivy přistěhovalectví. Požadují odstranění státních hranic, spolupráci levicového i pravicového extrémismu po vzoru národního bolševismu. Strana usiluje o vytvoření jednotného evropského státu od Ruska až po Atlantik. Představitelé  partaje obhajují Husajna, syrského Assada, ruského Putina a řadu dalších světových diktátorů…..Parti communautaire National-Européen spolupracovala také s neonacistickou francouzskou stranou Nový odpor. Jeden z hlavních bojů strany je boj proti kosmopolitnímu pojetí světa.
Luc Michel je zastáncem národního bolševismu(směsice maoismu a neofašismu agitující boj proti “židovsko-americkému imperialismu” a kosmopolitismu. Nacionální bolševismus se označuje za nauku, která se snaží sjednotit všechny protiliberální a protiatlantické síly k “boji poti západnímu imperialismu”), antisemitismu, slavjanofilství a ekologie. Povoláním je právníkem . Michel se staví do vůdce ochránce Evropy před Spojenými státy, dokonce kdysi prohlašoval, že má podporu šéfa Komunistické strany Ruské federace. Pomocí militantního smýšlení usiluje o zařazení západní Evropy do sféry Ruska. Ve svém životopise Luc Michel o sobě hovoří jako o protinacisticky a protirasisticky smýšlejícím člověku. Ve skutečnosti sám byl od svých politických začátků dlouholetým členem malé neonacistické antisemitské francouzské strany Fédération d’action nationale et européenne(FANE).

sarapatka_ct
Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD. v České televizi, Zdroj: screenshot z ČT

V Osmdesátých letech dvacátého století se Luc Michele podílel na vydávání neonacistického bulletinu “Naše Evropa”.  Celoživotně spolupracuje s francouzskými antisemitskými francouzskými stranami a uskupeními. V současnosti ve jménu ultrapravicového boje za neonacistický svět sjíždí světové diktátory, fotografuje se s nimi, navrhuje různá spojenectví a programy podporující neonacistickou scénu s těmito diktátory.

Eurasian Observatory For Democracy & Elections , za níž byl Šarapatka na pozorovací misi na Krymu, nemá na svých webových stránkách žádné výroční zprávy……je morální, aby poslanec vykonával jakoukoli činnost pro organizaci vedenou neonacistou? Je velmi pravděpodobné, že Luc Michel také pozorovací “mise” na Krymu platil, když byl jejich zřizovatelem.

Poslancovo vystoupení v Událostech komentářích bylo ostudné…..zákonodárce rétorickým mámením hodil políček do tváře všech občanů Česka, když národu skrze kamery sdělil, že ho nezajímá, kdo mu platí cesty do zahraničí. Takový přístup je velmi nebezpečný a mohl by velmi výrazně ohrozit bezpečnost státu. Poslanec Šarapatka z Úsvitu přímé demokracie by měl za svůj neomluvitelný prohřešek okamžitě odstoupit z funkce poslance Parlamentu České republiky.