Senátor Štětina v diskusích bagatelizuje význam banderovců na Ukrajině

Senátor Jaromír Štětina a jeho skupinka facebookových přátel jsou doslova kovanými rusofoby. Cíleně zamlčují fakta o “revoluci” na Ukrajině, vydávají banderovce z obyčejné extrémisty, aby posléze mohli společně unisono vymýšlet báchorky o ruské propagandě, KGB a páté koloně horující za Kreml. Je doslova tragikomické sledovat snažení mediálních demagogů, podle nichž si česká média dělají obrázek o stavu na Ukrajině. Není divu, že zpravodajství je takové jaké je, když za bernou minci jsou považovány věty plné nesnášenlivosti vůči všemu ruskému. Putinova armáda neměla ani omylem útočit na Ukrajinu, neměla ani omylem obsazovat Krym. Chování Kremlu je odsouzeníhodné, avšak neopravňuje k rusofobii eskalující v toleranci neonacismu v podobě banderovců. 

Po několika týdnech pozorování statusů Jaromíra Štětiny na jeho facebookové zdi jsem se odhodlal zapojit do debaty se slovutným znalcem ukrajinských a ruských poměrů. Každý den výše zmiňovaný politik perlí své zaručené pravdy o agentech Kremlu a páté koloně, veřejně pohřbívá důkazy o skutečném stavu na majdanech, aby je následně překryl demagogií skutečnou povahu politické strany Svoboda a Pravého sektoru. Takové počínání je pro slabou demokracii nebezpečné. Takové počínání nepřímo podporuje neonacisty v jejich činnosti. Ačkoli pan senátor slovně bojuje proti stalinským praktikám, sám je používá ke “ztrapnění svých názorových oponentů. Jak se zdá, služebník demokracie nepochopil, o čem ta demokracie ve skutečnosti je. Dotazů bylo mnoho, ale odpovědí se od Jaromíra Štětiny dostalo pramálo.

stetina_diskuse

Jako kdyby se člověk ocitnul na stránce CzDL, ke je zvykem, že místo dotazovaného se do diskuse a do tazatele zakousnou fanoušci extrémismu. Podobné to bylo také v případě Štětinovy zdi, kde z 65 příspěvků dohromady pan senátor odpověděl lišácky pouze dvakrát. Ostatní “práci” v rozšiřování demagogie a útočení na tazatele sehráli Štětinovi facebookoví přátelé.

stetina_diskuse

Jaromír Štětina odmítá být nazýván rusofobem, přesto ve svém příspěvku rusofobně odpovídá. Rusko nemá rád, i když v něm žil, proto zajisté není rusofob. Z původního, poněkud obsáhlého dotazu si pan senátor vybral jen to, co mu vycházelo pod nos. Vůbec nereagoval na 85 % položeného dotazu, protože neměl ani omylem šanci oponovat přiloženým odkazům nacházejícím se v položené dotazu. Ono se pokaždé mnohem lépe reaguje rusofobně, xenofobně. Ještě by se ctihodný pán v letech zapletl do svých konstrukcí plných lží, a proto všechno komentování skončí u Putina i Lavrova, i když můj dotaz s těmito pány vůbec nesouvisel.

stetina_diskuse

Je tragikomické, jak Dinosaurus ze sociálních sítí reaguje na něco jiného, něž na co bylo původně tázáno. Automaticky pro Štětinovi přátele je každý oponentní, fakty podložený názor někým placený. Je zajímavé, že o sobě tato nesmýšlí Štětina i jeho fanoušci. Banderovci si jen tak hajlují, vyznávají symboliku nacismu, přesto všechno zůstávají pro rusofobní šovinisty čistými dušemi, neskonalé bojovníky za ukrajinský národ. Samotný Štětina několikrát v médiích sdělil, že demonstranti na majdanu jsou to nejlepší, co Ukrajina má.

banderovci_majdan
Tyto neonacisty považuje pan Štětina za to nejlepší z Ukrajiny; Zdroj: screenshot z TV ARD

Několikrát, jako jeho facebookoví přátelé, označuje nálepkování Pravého sektoru za fašisty za čistě účelové chování proruských přisluhovačů.

stetina_diskuse

Mastrštyk pana senátora v médiích bylo pojmenování Pravého sektoru jako velmi radikální hnutí, kterého se zúčastnili hlavně vysokoškolští profesoři.  Hákové kříže podle služebníka národa na Ukrajině neexistují a média pouze dostávají vlčí mlhu, když například ARD zobrazuje neonacistickou symboliku na zdech vládních budov. Strana Svoboda byla zvolena v řádných volbách, a tak rusofobní lobby považuje partaj Ťagnyboka za radikální, nikoli však antisemitské a rasistické seskupení zahrávající si s hodnotami náckoidního vidění světa.

stetina_diskuse

Jaromír Štětina neodpověděl ani omylem na to, proč zamlčuje, že na “barikádách” táborů na kyjevském majdanu jsou neonacistické vlaky Pravého sektoru, banderovců, nebo neonacistických bojůvek UNA-UNSO. Jediné, co politik dokázal, bylo zaslání odpovědi ve formě smajlíku. Chtěl s tím politický milovník neruského volající po vojenské intervenci proti ruské okupaci Krymu naznačit, že o těchto věcech ví, ale není ochoten to veřejně přiznat?

stetina_diskuse

Jednotliví diskutéři s nenávistí proti Rusku vidí nacismus jinde, než kde ve skutečnosti je. Považují banderovce za legitimní osvobozenecké hnutí, aníž by si uvědomovali, že propagace a obhajoba banderovců je v České republice trestním činem. Navazují na naciikaci bývalého ukrajinského prezidenta Kučmy, který Štěpána Banderu jmenoval národním hrdinou, aby následně nejvyšší ukrajinský soud toto titulování následně zrušil. Nová prozatimní vláda plná neonacistů a radikálů se bude moci po několika letech navrátit ke kučmovskému oplakávání Bandery. Nejvlivnější z představitelů opozice, Ťagnybok a jeho strana Svoboda,  neprahne po niče jiném, než po rehabilitaci banderovců.

stetina_diskuse

Doslova tragikomický je výklad příznivců banderovců. Ti se snaží zuby nehty držet zavedených pohádek, kde prapor banderovců není ani tak znakem banderovců, je to podle jejich rétoriky fábor označující černozem a rudou krev padlých za svobodu Ukrajiny. S tímto výkladem přišla Ivanka Illyenko, jež má mezi svými přáteli velmi nebezpečného extrémistu Olega Zajnullina

stetina_diskusestetina_diskuse

Jen pro přiblížení: Oleg Zajnullin je víceprezident Mezinárodní asociace Ukrajinská svoboda, což je celoevropská organizace neonacistické strany Svoboda, tato mezinárodní organizace působí takřka po celé Evropě, kde navazuje stranické známosti s evropskými neonacistickými a ultrapravicovými stranami, uskupeními a hnutími. Výklad o symbolice banderovců od člověka, který má v přátelích velmi významného banderovce, bude opravdu stoprocentně nestranný a pravdivý………..ale co…..pan senátor Štětina říká, že tito lidé jsou to nejlepší co Ukrajina má…..

stetina_diskuse

stetina_diskuse

Příznivci banderovců vyznávají prapodivné hodnoty. Srovnávají desetitisíce obětí banderovců s desetimiliony mrtvých zavražděných Stalinem……takové srovnávání je nehumánní, neetické, nelidské……naprosto hloupé. Je to ukázka toho, že příznivci banderovců klidně ignorují páchané násilí s tím, že ti ostatní ho páchali mnohonásobně vícekrát, a tak ti mrtví na straně banderovců “nejsou až zas tak hrozní, když pozabíjeli “pár” volyňských Čechů. Je to facka do obličejů všech obětí, jež zahynuli právě kvůli nacismu banderovců.

stetina_diskuse

Všichni ostatní jsou označováni za zaprodance, zatímco oni samotní z “klubu” rusofobů jsou esencemi správného člověka. Diskutovat s přáteli pana senátora Štětiny, či přímo se senátorem samotným je zcela zbytečné. On s žijí ve světech KGB, ruského nebezpečí, teoriích o ruských kampaních……co na tom, že se samotní “štětinovci” podílejí na vytváření svých virtuálních kampaních, jimiž živí všechny lačné občany lačnící po rusofobní rétorice

stetina_kolaz
Zdroj: kolář serveru Hrebenar.eu