Sheraton nevpustil ve Švédsku na snídani předsedkyni Rady Romů v Göteborgu Dianu Nyman

Rasismus s diskriminací je nikdy neskomírající virózou bílé nemoci. Můžeme se s ní setkat prakticky kdekoli na světě. Je rozšířená ve středoevropském prostředí, stejně tak se s ní můžeme setkat v idealizovaném prostředí severské Evropy. Lidským právům naladěná, věčně spravedlivá náruč skandinávského světa je dávno hudbou minulosti. Až k pověstným pólům dospěla moc ultranacionálních stran lačnících po uzavřené zapšklost, v níž všechno odlišné je totálně špatné a zlé. Vzpomenout můžeme například Dánsko(uzavření hranic), Finsko(plány strany Praví Finové), či Norsko( extrémisté v parlamentu), kde dochází k pozvolnému rozkvětu, úpadku a následnému povstávání hodnot ultrapravicového světa.

Přistěhovalci, Romové, muslimové…..ti všichni jsou v očích vyznavačů kulturního šovinismu nebezpečím světa neárijského seveřana dneška a snad i minulosti. Švédská vláda si je vědoma tohoto neblahého scénáře, a proto pořádá jednotlivé projekty, ve kterých upozorňuje na nebezpečí a zhoubnost rasizující společnosti. Zemička tří korunek udatně bojuje během hokejových zápasů, zato však pokulhává díky rostoucí xenofobii v ochraně lidských práv. Diana Nyman, předsedkyně Rady Romů v Göteborgu byla vládou požádána, aby promluvila k veřejnosti za účelem vydání Bílé knihy o diskriminaci Romů a přistěhovalců ve Švédsku.

Vláda za tímto účelem objednala Dianě Nymanové čtyřhvězdičkový hotel Sheraton. Luxusem překypující ubytovací zařízení udělalo to, co  zcela běžně odehrává v českých hospodách, hotelích, samoobsluhách, kinech, plaveckých stadionech……..kvůli rasovému původu není Rom vpuštěn do zařízení a provozů……je to jako kdyby na zdech, na obličejích majitelů a provozovatelů visela cedulka “Romům vstup zakázán”.  Jako kdybychom se nacházeli ve zvláštní verzi apartheidu, kde ani přivolaná policie často nedokáže přimět rasistu k úctě vůči zákonům. Přivolaná ruka spravedlnosti na základě rasových teorií předem podezírá oběť rasismu z páchání zločinů, zatímco se přidá na stranu pachatelů……Kolik takových případů se každý den odehrává na českých, moravských a slezských ulicích?

Přitom Diana Nyman před nechutnou událostí diskriminace tvrdila, že se takové případy vyskytují ve Švédsku jen ojediněle. Opravdu takový typ diskriminace v hokejové velmoci tak ojedinělý? Diana Nyman v osudný den spěchala do místnosti s podávanými snídaněmi. Byla oblečena v tradiční široké černé sukni a nabírané halence, když předsedkyni Rady Romů zaměstnanci hotelu málem srazili na zem a nevpustili ji do místnosti s podávaným snídaněmi. Nevpustili ji tam ani poté, co ukázala stvrzenku o zaplacení snídaně. Personál í do haly před vchodem do místnosti se snídaněmi donesl kávu….jako kdyby Romka nemohla bez problémů snídat tam, kde snídají ostatní. Svou snídani si nakonec musela sníst mimo místnost k tomu vyhrazenou.

nyman

V případě Diany Nyman k přivolání policie nedošlo a možná by se chovala jinak než ta podivná česká verze zákona, ale  i tak je zážitek vysoce postavené představitelky romské majority ve Švédsku do nebe volající. Ke svému zážitku se lidskoprávní aktivistka doznala na chatu, kde odpovídala na otázky týkající se žebráků. Přespání v hotelu a následná událost……Sheraton se zachoval xenofobně a nespíš bude za své počínání nést správné následky. V tom je rozdíl mezi švédským a českým. Zatímco tady uprostřed Evropy by nad tím mávla nejen média, ale také oficiální místa rukou jako nad nepodstatnou událostí, ve Švédsku se stát zachová jinak. Mluvčí ministra pro integraci, Erik Ullenhag, médiím sdělil, že ministerstvo po této nechutné události přehodnotí kam přes noc ubytuje své hosty. Ze strachu z možných komplikací a ztráty tváře, mluvčí Sheratonu oznámil, že hotel celý incident vyšetřuje. Rozlišuje snad světoznámá síť hotelů své zákazníky podle rasy, či podle národnostního původu?

Jakékoli porušení lidských práv je velmi nebezpečné. Přesto všechno by si Česko mělo vzít vzor z postupu ve Švédsku, kde narozdíl o českých politiků, tamější zákonodárci se státními úředníky postupují ve jménu humanismu a lidských práv.