ODSka v Ostravě politicky parazituje v nacionálním duchu na problematice ubytoven

Blíží se komunální volby, a tak se ubytovny stávají jednoduchou marionetou pro nejrůznější politické subjekty. Zatímco předtím se o sociální bydlení nestaraly a odmítaly koncept sociálního bydlení jako takový, dnes v dostatečném předstihu stojí vpředu jako zastánci toho největšího humanismu odsuzujícího mamonářství romských i neromských majitelů ubytoven. Je morální, pokud taková politická strana vytvoří petici? Politici zcela naivně doufají v demagogickou slepotu spoluobčanů. Bohužel, mnohdy takový přístup získává pozornost lidí. Ostravská ODS se snaží, tak jako ostatní krajské a městské organizace modrých ptáčků, odlepit se od země. 

Desetiletí ODS nic neřešila, dokonce byla pro rozprodej obecních bytů, obecního majetku, usilovala o tenký, sociálně nedostatečný stát, aby následně po debaklu v posledních volebních kláních začala s něčím totálně jiným. Jsou tady ubytovny, na které se právem ukazuje, tak proč nevyužít tzv. “dojné krávy”. Alespoň v regionech stoupnou stranické preference o několik desítek procent dopředu. Některé lidskoprávní organizace slepě podpoří populismus těch, jež mohli změnit situaci dávno, kdyby chtěli.

Ostravské ODS jde o hodně. Ještě nedávno lídr stranické buňky, Martin Štěpánek, médiím oznamoval, že partajníkům chybí sponzoři na blížící se komunální volby. V televizi se každý den hovoří o ubytovnách. Vláda nyní upravila zákon o hmotné nouzi, letním, poněkud chladnějším podnebím poletují populistické fráze zapomínající na chudé, tak proč si třeba nezískat veřejnost a hlavně sponzory třeba na otázku sociálního bydlení, speciálně ubytoven? Každý průměrný politolog by nad snažením modrých ptáčkařů zaplakal. Snad by předsedům strany dal i padesátku, aby si mohli koupit svíčku blyštící se to brzkého skonu kulhající modrásek naoko tvářící se jako beránek svátosti nejsvatější.

ubytovny_sk
Zdroj: Facebook

Martin Štěpánek, Vladimír Cigánek s Petrem Pivodou chtějí ve svých městských obvodech zvítězit, vědí velmi dobře, že xenofobní obyvatelstvo nemá rádo rostoucí ubytovny, stejně tak lidskoprávní nerasisté ubytovny nesnášejí…..oba dva pomyslné tábory lidí nenávidí stejný subjekt z jiného důvodu, ale tento detail není v tažení za komunálními volbami až tak příliš důležitý. Vydala se petice, na ulicích postávají politici s pomocníky a brigádníky usilujícími o přijetí novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. Zájemci ji mohou podepsat v písemné nebo elektronické podobě.

Text petice stojí:  “

JE NUTNÉ SITUACI ŘEŠIT !!! Ano, právě toto jsme si řekli, když jsme sledovali, jak
vražedným tempem roste doplatek na bydlení v Ostravě. 100 milionů korun ročně! A
situace v ubytovnách a jejich okolí se nelepší – právě naopak. Policisté registrují
zvýšenou kriminalitu a ubytovny se houfně množí. Proto jsme se rozhodli vzít to do
svých rukou. Jsme lidi jako vy. Jsme členové ODS a chceme s tím něco dělat.
350 milionů. Tolik v loňském roce vyplatil Úřad práce na doplatku na bydlení v Ostravě. Za
to by se přitom dalo například postavit 200 bytů nebo pořídit 10 nových tramvají! Většina
peněz ale končí v kapsách majitelů ubytoven, kteří ale za to neposkytují adekvátní bydlení
pro lidi, kteří se dostali do tíživé životní situace a nemají peníze na kauci a nájem v bytě.
Takhle to přece nemůžeme nechat a tak jsme se pustili do projektu Petice proti ubytovnám!
Chceme totiž spolu s Vámi dosáhnout změny zákona, aby byznys s chudobou nebyl legální a
lidé mohli důstojně žít!
Jsme Ostraváci stejně jako vy, taky bydlíme v domech a bytech nedaleko ubytoven, které
zasahují do našich životů. Jsme skupina lidí, členů ODS, kteří toto palčivé téma chtějí řešit a
podílet se na novelizaci příslušných zákonů. Proto sbíráme Vaše podpisy, abychom mohli
zatočit s bytovou lichvou, kolem ubytoven posílíme hlídky městské policie a zamezíme
zbytečnému plýtvání a zneužívání Vašich peněz.
V čele petice stojí člověk nejerudovanější – Ing. Martin Štěpánek, Ph.D. – náměstek
primátora pro oblast sociální, školství, sportu a volnočasových aktivit. „Tomuto tématu se
věnuji dlouhodobě. Snažil jsem se najít na ubytovny bič a tak jsem svolal představitele všech
ostravských úřadů, které jakkoliv přicházejí s ubytovnami do styku – policisty, hasiče,
úředníky stavebního úřadu, pracovníky krajské hygienické stanice, pracovníky úřadu práce a
další a další. A výsledek? Nic. Nemůžeme dělat téměř nic – zákon totiž stojí na straně
majitelů ubytoven. Odmítám ale jen tak nečinně přihlížet!“ Jediným východiskem tedy je
změnit příslušné zákony, a proto se Martin Štěpánek a jeho kolegové rozhodli sestavit petiční
výbor a Petici proti ubytovnám. Ta teď bude každý den někde s petičním týmem v ulicích
Ostravy a vy můžete vyjádřit svým podpisem souhlas s našim cílem – změnit zákon a zatočit
tak s tímto výnosným byznysem.
Pojďte do toho s námi. Chceme bezpečí pro Vás a Vaši rodinu!!!

Petice je psána v nacionálním duchu, kdy je vyvoláván pocit, v němž skupinka lidí nemůže nic dělat, a proto se rozhodla uspořádat petici před ochranou před nepřizpůsobivými. Všimněte si zvýrazněných částí petice.

Problematika ubytoven je v petici trivializována, účelově strhávána z chválihodné kritiky dotační politiky v případě vyplácení příspěvků  obyvatelům ubytoven, na obyčejnou existenci ubytoven.…..Jinými slovy petice nabízí dvě roviny ošatky, v níž si mohou lidskoprávní aktivisté vybrat podivná pravidla při vyplácení příspěvku v hmotné nouzi, zatímco nacionálové a lidé s xenofobií a anticikanismem v krvi si mohou vybrat k podepsání petici už jen proto, že nějaké ubytovny existují, protože už z principu text petice říká, že ubytovny musejí být slujemi nepřizpůsobivých zlodějů, ožralů, feťáků, rváčů apod.

Je tragikomické, že text petice dostává podporu také od některých liskoprávních aktivistů, nebo dokonce Romů. Je to klasický příklad, jak zakrýt nacionalismus, xenofobní nenávist do jednoho textu a přitom se tvářit jako někdo s naprosto lidskými a humanistickými pohnutkami. Nacionál bere ve slovech například DSSS spravedlnost do svých rukou a utíká do ulic v protiromské pochody, ODSák v Ostravě bere ve stejném nacionalistickém cítění spravedlnost do ruky a místo vycházení a pochodování volí debužírování na latentním rasismu, na obyčejném zkresleném pohledu na sociální situaci ve městě, v zemi. Ve své podstatě oba dva přístupy DSSS i ODS mají stejného jmenovatele, a to stanu využít rasismu a nesnášenlivosti ke svému úspěchu a účelu. Petice se nestará o to, co bude s lidmi, pokud se ubytovny zavřou. Kam se tito lidé dostanou.  “Prostě zavřeme ubytovny a ty “nepřizpůsobivce” , ve skutečnosti obyvatele ubytoven, třeba můžeme vystřelit na Mars………. Petice se dopouští generalizací, kdy i malé dítě je špatné jen z toho důvodu, že bydlí s rodiči v ubytovně.

Možná neschopný politik, který byl sám ve svém politickém angažmá neschopný využít svého postavení ke kontrole ubytoven, se nyní vydává za řadového Ostravana……i tento tón je blízký tónu nacionalizace a ukazuje, že účelem petice není řešit, nýbrž vyvolat zájem o ODS, případně jednotlivé stranické lídry, jež posléze v komunálkách pravděpodobně selžou. Podobné je to s pokusem sociálního zamlžování v petici, kdy se pisatelé snaží zájemce vtáhnout do problematiky, protože i on by někdy mohl být takový chudák a mohla by mu ubytovna vyrůst doslova za humny. Opět se tu přetřásá existence ubytoven, aníž by bylo důležité, jak je vyplácen příspěvek na bydlení v ubytovnách.  Samotný text petice se sám přímo prozrazuje, když zmiňuje: “Takhle to přece nemůžeme nechat a tak jsme se pustili do projektu Petice proti ubytovnám!  

Mezi řádky to vypadá, jako kdyby slábnoucí partaj použila příspěvek jako účel, dojnou krávu, jež napomůže k nacionalismu, jež nakonec dopomůže k větším politickým ziskům, protože je tu ODSka, která odpomůže od “cikánů”……..to je to skryté poselství, jež se ukrývá ve slovíčkařeních.

Takovéto petice tohoto druhu by neměly vznikat, protože debužírují na nacionalismu, debužírují na chudobě, debužírují na nacionalismu, debužírující na lidské naivitě a neznalosti, odsuzující chudé do ještě větší nejistoty. Zdaleka zde nejde o nový zákon, ale o politické body znásilňující xenofobii a nacionalismus ve svůj prospěch.