Konexe demonstrací pouze vytvoří napětí a zhorší situaci v Duchcově

Občanské sdružení Konexe opět přispívá ke zhoršování situace, než k jejímu zlepšení. Po zorganizování Roma Pridu se rozhodla pro demonstrování uprostřed severočeského Duchcova. Jako úvodní obrázek pro svůj status použili aktivisté fotku z policejního zásahu, na které jsou policejní těžkooděnci a naproti nim v mlze slzného plynu přicházejí neonacisté, jež se rozhodli napadnout místní Romy.

Brož se pravděpodobně snaží kouskem dokumentační momentky vnutit čtenáři mýtus o záchraně, ve které Konexe představuje spásného anděla volajícího po dodržování lidských práv.

duchcov_demo_konexe
Zdroj: Facebook

Jenže, jaká je opravdu realita? Duchcov, to není jen tak ledajaké místo. Je to velmi citlivá oblast, v níž neonacisté a ostatní extrémizující živly mají neformální podporu od vedení radnice. Situace sociálně slabých spoluobčanů je v tomto městě velmi vážná. Zvláště jih je na tom po všech stránkách nejhůře. Demonstrace, ať už bude následovaná účastníky Roma Pridu, nebo nikoli, nepřinese nic dobrého. Nepřispěje k zahájení diskuse s vedením radnice. Nepomůže ke zorganizování sociálních projektů. Demonstrace vyvolá vášně, pozve nácky z okolí, policisté budou na čas vytvářet nárazníkové pásmo mezi Konexí svolanými Romy a lidskoprávními aktivisty, zatímco na druhé straně budou postávat vyholenci doufající v proražení policejních barikád.

Stát ze státní kasy vynaloží na bezpečnostní opatření miliony, zatímco se místní pobočka DSSS bude těšit na to, až Konexe opustí Duchcov a ze strany “Pindi” Svobody a jeho party zahájí obtěžování a obstrukce vůči Romům ve městě(viz hlídky DSSS) . Jiří Obr, tak jako řada místních “Dělníků” smýšlí radikálně, nacionálně, sociálně, a tak se nikdo nesmí divit, že v historii ztracení bojovníci za bílou rasu vyžijí Konexí darované šance k eskalaci situace zakončenou politickou piruetou nad dalšími předvolebními opatřeními vůči “nepřizpůsobivým” spoluobčanům Duchcova.

Plakát z minulých voleb do Poslanecké sněmovny

Starostka i místní zastupitelé z ODS, ČSSD  KSČM v minulosti ve vyhláškách ukázali, jak to doopravdy myslí. Demonstrace pořádaná zhruba týden před komunálními volbami může paradoxně dopomoci k lepší výsledkům starostky i dalšího sboru v zastupitelstvu.

Chce snad Konexe kromě ohrožení duchcovských Romů přispět také k volebnímu úspěchu Jitky Bártové?

Proč Brož místo mediálně efektního demonstrování nevytvoří nějaký smysluplný program, třeba pro sociálně slabé v Duchcově? Proč se nezabývá bytovou politikou města kvůli které se místní Romové nacházejí v doslova neřešitelné situaci? Proč Konexe místo vyvolávání nepokojů raději nejedná s duchcovskou radnicí? Proč Brož a jeho kolegové neusilují o obnovení lékařské péče na jihu města a proč netlačí na odstranění dvojího přístupu radnice k problémům, kdy pro místní politiky není Duchcovan jako Duchcovan?  Protože by Konexe musela vyvinout program, jehož plnění by trvalo mnoho měsíců a Brož by posléze nemohl vytahovat na Facebooku a na nejrůznějších místech novinové články s fotkami, jak se Konexe pomocí demonstrace snažila ochránit duchcovské Romy a musela přitom čelit útokům nácků.

Neslouží Konexi říjnové defilé v ulicích Míru, Skladištní, Havířská, Studniční, Bratří Čapků, Nádražní, Bílinská, Skladištní, Městské příkopy, Riegrova, Svatopluka Čecha a na nám. Legií pouze jako promotion pro další žádosti o grant, nebo případné žádosti o dotace? Mediálně sledovaná akce v mediálně zajímavém místě by zcela určitě posloužila svému účelu. Možná Konexe dostala grant, dotaci na demonstraci, a tak si účelově vybrali Duchcov jako zdárný příklad do “deníčku” odehraných demonstrací………snad se demonstrování nezvrhne v to, které se před čase odehrálo v Budišově. Tam lidé od Konexe připustili, aby Romové na extrémisty pokřikovali rasistická hesla, stejně zabarvená slova, jakými náckové častují romské spoluobčany. Eskalace situace, ať už přímo nebo nepřímo podporovaná organizátory demonstrování, by měla být za každých okolností nepřípustná.

Konexe chystanou demonstrací pouze říká, že nechce nic řešit, nýbrž komplikovat a ztěžovat život Romům i sociálně slabým obyvatelům Duchcova. Kdo ochrání Romy po eskalaci situace? Konexe odejde, ale Romové často pobývající v nemovitostech místního protěžovaného podnikatele musejí žít dál.