Ukončí Hútíové v Jemenu běžně používanou praxi dětských vojáků?

Organizace spojených národů má seznam 55 subjektů, které se zabývají náborem dětských vojáků. Mezi nimi je na 46 nestátních organizací i dalších osm vlád, jež do svých armád přijímají děti. Jednou z nich je blízkovýchodní Jemen. Akční plán OSN, jež spatřil světlo světa v březnu 2014, má bohulibý cíl. Do konce roku 2016 chce zamezit, aby v jakékoli armádě na světě byly přijímány děti do jejích řad. Celosvětově je počet dětských vojáků odhadován na 250 000 – 300 000.  Je vzhledem k sílícím konfliktům ve světě plán OSN reálný?

Zvukový záznam článku:

[soundcloud]http://soundcloud.com/hrebenareu/18-02-2015-jemen-a-detsti-vojaci[/soundcloud]

———————————————————————-

Čtrnácti, patnácti i šestnáctiletí nezletilci byli nasazeni jemenskými vládními politiky k ochraně před opozicí Hútíů i nespokojenými spoluobčany, kteří na ulicích žádali změny ve společnosti. Nábor dětí , jež nedosáhly ani patnácti let věku je podle mezinárodního práva trestným činem. Kvůli zajištění politických funkcí stát z ničeho nic přestává brát v potaz Opční protokol k Úmluvě o právech dítěte o zapojování dětí do ozbrojených konfliktů, i dokumenty podepsané v květnu 2014.  V překotném spěchu pomocí nejrůznějších nástrojů a postupů předává vláda uniformy s kalašnikovy do dětských rukou, které by místo nástrojů smrti, měly svírat fotbalový míč nebo obyčejné autíčko na dálkové ovládání.

Za nezájmu západních médií nedospělci ve jménu centrální vlády svádějí boje s povstalci, jež nedaleká Saudská Arábie pokládá za teroristickou organizaci. Hútíové se mnohokrát střetli s dětmi například v některé z tankových divizí. Tyto děti následně samy používají ve svých povstaleckých armádách. Provládní vojenské jednotky, Hútíové i jejich vůdce Al Houthi jsou nakloněni v používání dětí v ozbrojených konfliktech.

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch popisuje mnoho případů, kdy několik desítek dětí bylo nasazeno jemenskou armádou do ostrých střetů s povstalci. Stalo se tak například 12. dubna 2011, kdy dvacítka vládních bojovníků mladších šestnácti let doznala, že jsou rekrutováni do vojenských služeb na jeden až dva roky.

jemen

Spojenci Jemenu velmi dobře vědí o situaci v zemi. Velmi dobře vědí, že od února 2011 Saná zcela prokazatelně v rozporu s mezinárodním právem využívá děti jako vojáky ve střetech s Hútíi, přesto například Spojené státy americké přislíbily Jemenu vojenskou pomoc za více než 168 milionů amerických dolarů. Země sochy Svobody z kapes daňových poplatníků nabízí pomoc vládě, která používá děti jako jedny z vojáků pravidelné, státem řízené i placené ozbrojené složky. 12. dubna 2011 Human Rights Watch, Amnesty International, Open Society Foundations, a World Vision napsali dopis americkému prezidentu Baracku Obamovi, v němž lidskoprávní organizace upozorňovaly na praxi využívání dětí jako součást regimentu v jemenské armádě. Přesto všechno v roce 2010 Bílý dům odsouhlasil pomoc čtyřem státům bez ohledu na to, zda mají nebo nemají ve svých armádách dětské vojáky.

Minulý měsíc Hútíové přiměli vládu k rezignaci a jmenování nového parlamentu, který byl zatím Organizací spojených národů prohlášen za nelegitimní. Dlouhou dobu rebelové hlásali, že až se dostanou k moci, tak zastaví praxi dětských vojáků. V roce 2010 OSN zjistila, že více jak polovina bojovníků s povstalci jsou lidé mladší osmnácti let, přesto mnoho spojeneckých vlád, jak již bylo v článku řečeno, tento fakt nebralo v potaz. Leila Zerrougui, zvláštní představitelka OSN pro děti a ozbrojené konflikty, řekla, že vůdce Hútíů, Abdul Malik Al-Houthi, slíbil chránit děti před konfliktem už v roce 2012. Ale sami Hútíové v roce 2014 zvýšili nábor dětí do armády. Mnoho z malých vojáků skončilo po ozbrojených střetech zabitých, nebo naprosto zmrzačených.

Některé děti vstupují do armády, protože jsou poblouzněni Hútíi i Muslimským bratrstvem. Dozvídají se od nich nepravdivé pohádky o džihádu, dostávají demagogickou polívčičku, aby se zbraní v ruce v očích svých velitelů představovaly správné bojovníky, dokonalé muže činu. Ostatní děti i jejich rodiče během ozbrojených konfliktů ztratili díky bezpečnostní situaci, kulkám, tankům a další armádní výzbroji zdroj obživy a děti jsou nuceny ke službě v armádě, protože slibovaný žold je vítanou manou budoucích časů.  Většina dětí ani neví za co, nebo pro koho v Jemenu bojuje. Mnoho nedospělých vojáků si myslí, že bojuj proti Americe, Izraeli a jejich příznivcům v Jemenu. Hútíové totiž s Muslimským bratrstvem lžou a říkají, že vláda v Saná je s Amerikou a Izraelem a pokud proti nim nebudou bojovat, tak budou zaoceánskou velmocí zabiti. Podobné nesmysly vykládají vládní velitelé dětem ve vládní armádě a jeden tak očkuje na základě lží i nesmyslů toho druhého.

Na začátku, když ozbrojenci hledají děti do svých jednotek, jsou milí na vesničany a obyvatele městeček. Později, když došlo ke sblížení, začali se bojovníci například z řad Hútíů cpát do jemenských domácností, zvali se sami na oběd, snídani i večeři. Dožadovali se peněz a nejeden člen bojovníků znásilnil ženy v okupované domácnosti. Podobně si počínají při působení na celé městečko, kdy násilím, vymyšlenou domluvou směrem k rodičům nebo k samotným dětem, se pokoušejí po dobrém přesvědčit rodiny nedospělců ke spolupráci. Často je používána také forma jemnějšího násilí, s pomocí níž bojovníci donutí obyvatele ke spolupráci, i k poskytnutí dětí do armády.

Nejhorší je, že jak jemenská vláda, která nedávno rezignovala. Tak vítězní Hútíové nepředstavují pro běžné Jemence žádné dobré řešení a ochranu před bezprávím.